چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e86

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورتی که موفق به ثبت نام و یا ورود به سایت نشدید میتوانید با ما از طریق فرم ذیل در ارتباط باشید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e86

شادی روح شهید عزیز
ابوالقاسم چوپان
صلوات

نام و نام خانوادگي:ابوالقاسم چوپان

نام پدر:امير

تاريخ تولد:41/01/13

سن:21

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:والفجر 2

مدت حضور:260 روز

شغل:آزاد

تحصيلات:اول دبيرستان

مسئوليت:فرمانده گروهان

تعداد دفعات اعزام:3

تاريخ شهادت:62/05/3

مکان شهادت:حاج عمران

نحوه ي شهادت:*****

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

 وصيت نامه شهيد عزيز ابولقاسم چوپان

 اي مؤمنان با كافران جهاد كنيد كه در زمين فتنه و فسادي ديگر نماند و آيين همه دين خدا گردد و چنانچه دست از كفر كشيدند خدا به اعمالشان بصير و آگاه هست و … شما مؤمنان غم نداريد و بدانيد كه خدا بهترين يارو ياور شماست.                (قرآن كريم)

اين بنده‌ي حقير ابوالقاسم چوپان فرزند امير كه در يكي از شهرهاي مذهبي (اصطهبانات) متولد شده و پدرم مرا از همان سنين كودكي علي وار تربيت كرده و او هميشه مي خواسته كه من يك فردي باشم كه بتوانم خداي خود را از زينت‌هاي ساختـه شدگـان ابليس و قـابيل تشخيص بدهم.

خـداي را شاهد مي گيرم كه اسـلام فقط به وسيلـه‌ي خون و اتّحاد و تبعيت از امام بر جاي خواهد ماند. خدايا، اگر بخواهي مرا به اين هدف (شهادت) برساني از شايستگي و لياقت من نيست بلكه از فضل و احسان توست.

خدايا، تو را به شهداي به خون خفته، از به خون خفتگان هابيل تا شهداي حسين(ع) و از شهداي حسين(ع) تا شهداي خميني، سوگند ياد مي كنم كه به نادان‌هاي ما آگاهي و به آگاهان ما تقوا و به تقوايان ما عمل و به عاملان ما نيّت و به نيّت داران ما صراط مستقيم عطا فرما. خدايا، اكنون كه به جبهه مي روم، به درگهت اميدوارم و اميدم اين است كه آرزوي بنده‌ي معصيت كار خود را برآورده سازي.

بنده اين راه را آگاهانه انتخاب كردم و آگاهانه پذيرفتم؛ راهم را از قرآن يافتم كه آگاهانه در راه قدم گذار و مردانه بجنگ و ايستاده بمير كه در اين زمان و هر زمان ديگر براي هر مسلمان جز اين تنگ است و به قول سرور آزادگان حسين بن علي(ع) كه مي فرمايد: «اني لا اري الموت الا السعاده والحيوه مع الضالمين الابرما.» آري، درست فرمود سرور آزادگان، بنده‌ي حقير كوچكتر از آنم كه بخواهم بر استادان خود وصيت كنم ولي چه كنم هر آنچه فكرمي كنم نمي توانم بدون وصيت باشم؛                       

1ـ در اسلام هر كس بايد يك مسؤوليت را به عهده گيرد كساني كه مي توانند به جبهه بروند و جهاد كنند بايد انجام دهند و خواهران كه نمي توانند به جبهه بروند با حجاب خود سايه‌اي باشند براي اين نهال كه به وسيله‌ي خون روييده است.

2ـ نكند خداي نخواسته در شما انحرافي به وجود آيد و خداي بزرگ را از ياد ببريد و رهبر عزيزمان را تنها بگذاريد. در ما رگ شيعه بودن وجود دارد و اين ارث از جدّ خود علي ابن ابيطالب(ع) داريم.

3ـ جلسات قرآن و دعاها را رها نكنيد و از هر راهي كه مي توانيد به اسلام خدمت كـنيد و شما راهتـان اسـلام و تنهـا هدفتـان پيـروزي مكـتبمان و تنهـا غم، دوري مولايمـان صاحب الزمان(عج) باشد.

خداوندا، از تو عاجـزانه مي خواهم كه به كساني كه از مكتب مقدّست دفاع مي كنند و خميني كبير را ياري مي نمايند به آن‌‌ها نصرت عطا بفرما. و تو اي مادرِ زينب وار، كه مرا هم چون سرباز حسين(ع) پرورش دادي، درود فاطمه الزهرا(س) بر تو باد و درود خدا بر تو باد كه مرا به جهاد فرستادي و تو اي پدر كـه به من آموختي راه حسين را، درود علي بن ابيطالب(ع) بر تو باد. از برادرانم تقاضا دارم كه راه شهدا را ادامه دهند.

خانواده‌ي عزيزم در غم بنده گريه نكنيد، هر وقت خواستيد گريه كنيد اين را به ياد بياوريد كه قاسم‌ها و علي اكبرها و علي اصغرهاي اسلام را شهيد كردند. بنده بايد در ميان اين شهدا آبرويي داشته باشم. خانواده‌ي عزيزم جسدم را در كنار شهداي اصطهبانات خاك كنيد. درود به رهبر كبير.                                             

 

           والسلام عليكم و رحمه الله   

                                                                                                              ابوالقاسم چوپان  

                            

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز ابوالقاسم چوپان

نام پدر: امير                        محل و تاريخ تولد: استهبان 1341

سن: 21 سال                       تحصيلات: اول دبيرستان

شغل: آزاد                             وضعيت تأهل: مجرّد         

 ارگان اعزام كننده: بسيج      تاريخ اولين اعزام: 1/4/60                

حضور در جبهه: 260 روز     مسؤوليت: فرمانده‌ي گروهان     

تاريخ شهادت: 3/5/62           محل دفن: استهبان

در روز عاشوراي سال 1340 در يكي از محلّات قديمي «استهبان» و در خانواده‌اي متديّن كودكي چشم به جهان گشود، كه به ياد شاهزاده كربلا، «ابوالقاسم» ناميده شد. نوع زندگي خانواده كه آميزه‌اي از گله‌داري و باغباني بود، باعث مي‌شود تا اين نوزاد از همان ابتدا با زندگي در كوه استقامت و صفا را تجربه نمايد. همزمان با شروع تحصيل در مدرسه در ايام فراغت، خانواده را در امور گله‌داري كمك مي‌نمايد. ايام به سرعت سپري مي‌شوند و «ابوالقاسم» اكنون نوجواني است كه در چالاكي، اخلاق حسنه، صداقت، پاكي و اخلاص همگان را شيفته خود كرده و در تواضع، فروتني را از خود خجل نموده است.

تحصيل را رها و براي گذراندن زندگي به «شيراز» مهاجرت مي‌كند. نسيم خوش آزادي وزيدن گرفته است و بايد كه به استقبالش رفت و زمينه حضورش را مهيّا ساخت. او نيز همچون هزاران جوان هم سن و سال خود در راه پيروزي انقلاب اسلامي تمامي سعي و تلاش خود را به كار مي‌بندد، از شركت در راهپيمايي گرفته تا توزيع اعلاميه و حمله به كلانتري و …

و سرانجام ايشان ثمره‌ي اين همه تلاش و مجاهدت را در تحقق حكومت اسلامي به نظاره نشست. هنگامي كه دست ناپاك اهريمنان براي براندازي اين وديعه‌ي الهي به تجاوز دراز مي‌شود آرام و قرار را از دست مي‌دهد و او چونان پرنده‌اي عاشق عازم جبهه مي‌گردد و عهد مي‌نمايد اگر خداوند قبول كند خود را وقف جبهه نمايد.

«دشت عباس»، جبهه‌هاي جنوب و كوههاي كردستان سرمست از مناجاتهاي سحرش بودند و افتخار همراه بودن با راز و نياز شبانه‌اش را داشتند. آنچنان شيفته‌ي فرمانده خود يعني وجود مقدس امام زمان(عج) بود كه مي‌گفت در بعضي از جبهه‌ها عطر دل‌انگيز آن وجود مقدس را استشمام مي‌كند. لياقت و مديريت او كه از بنيانگذاران گردان فجر بود باعث شد تا فرماندهي گروهان يكم را به او بسپارند. او در عين حال هيچ گاه از خود و مسؤوليتش نگفت، اما شبها بدون آنكه كسي متوجه شود تمام ظروف غذاي گروهانش را به تنهايي مي‌شست؛ لباسهاي دورافتاده را جمع كرده، شستشو مي‌داد، وصله مي‌زد و جهت استفاده مجدّد به تداركات مي‌داد. با حقوق يك ساله‌اش كفش براي رزمندگان خريداري مي‌نمود.

به دليل چالاكي، حضور مستمر در جبهه، عبادت و مناجات شبانه به «چمران ثاني» اشتهار يافت و خود گفت مي‌دانم كه در  جبهه‌هاي كردستان به شهادت مي‌رسم، پس از شهادت، مرا «شهيد مظلوم» بخوانيد. در عملياتهاي مختلفي حماسه آفريد و پيكر توانمندش بارها مورد هجوم تير و تركش خصم قرار گرفت عمليات رمضان از جراحت سو و صورت او مي‌گويد و از اينكه قبل از بهبودي كامل و در حالي كه سرش باندپيچي بود مجدداً به جبهه شتافت و در همان حال در گرماي50 درجه خوزستان روزه مستحبي مي‌گرفت. عمليات والفجر 1 حكايت‌ها دارد كه در باران خمپاره از هوا، مين از زمين و تير مستقيمگلوله از چپ و راست، آخرين نفري بود كه عقب‌نشيني كرد. سرانجام فرمانده‌ي قهرمان ما شهيد مظلوم «ابوالقاسم چوپان»1 كه به چوپاني خود افتخار مي‌كرد در «عمليات والفجر2»، آن هنگام كه در عمق 50 كيلومتري خاك عراق با نيروهايش در محاصره دشمن قرار مي‌گيرد بر سر ارتفاعات «برد زرد» فرياد مي‌زند: «اينجا اُحد است و ما نخواهيم گذاشت تاريخ احد بار ديگر تكرار شود.» او و همرزمان وفادارش مقاومتي جانانه از خود در جلو چشم جهانيان به نمايش گذاشتند كه خود كتابي مفصّل است. چهار شبانه روز محاصره بدون مهمّات و غذا و حتي آب و با اندك نيروي باقيمانده كه اكثراً مجروح بودند، حماسه‌اي جاويد را در طول دفاع مقدس آفريدند كه ثمره‌ي آن پيروزي رزمندگان در ارتفاعات حاج عمران و نشاندن لبخند رضايت بر لبان مبارك حضرت امام(ره) بود.

در عمليات والفجر 2، زماني كه براي آزادسازي تپه‌اي در حال حركت بود، تركش به ريه‌اش اصابت مي‌كند و در همان حال چندين بار خداي را بر نعمت شهادت سجده مي‌كند و در هر سجده‌اي رازي و نيازي، آنگاه آرام و سبكبال تا بيكران آسمان نيلوفري به پرواز در مي‌آيد.        

  1. شرح مفصل اين زندگينامه در كتاب «اين شرح بي‌نهايت» آمده است

 

شعر شهدایی

سردار رشيد جبهه ها چوپان بود

از فرقت دوست ديده اش گريان بود

آری ز قفس بسی به تنگ آمده بود

از رفتن دوستان خود بريان بود

شهيد ابوالقاسم چوپان

آثار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان