چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e82

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e82

شادی روح شهید عزیز
محمدرضا جوهری
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمدرضا جوهري

نام پدر: محمد علي

تاريخ تولد:45/04/15

سن:20

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 5

مدت حضور:293 روز

شغل:معلم

تحصيلات:فوق ديپلم

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:5

تاريخ شهادت:65/10/30

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:اصابت تركش به سينه

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز محمّد رضا جوهري

   «وَ لا تَحْسَبَنَّ اْلَذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اْللَّهِ اَمْواتَاً بَلْ اَحْياءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرزَقُونَ.»

        كساني‌كه در راه خدا مجاهده مي كنند مرده نپنداريد بلكه آنان زنده‌اند و در نزد خدا روزي                      مي خورند.          (قرآن كريم)

       به نام يكتا معبودي كه جان‌هاي همه مسلمين در دست اوست و هر آن كه خواهد جان بگيرد و هيچ‌كس قادر و تواناي گريز از دست او نيست، به نام خدايي كه همواره يار ماست و تمامي پيروزي هاي ما به خاطر نصر اوست، به نام پروردگاري كه رحمان و رحيم است، وصيت‌نامه‌ي خود را آغازمي كنم.

ابتدا سخني با امت شهيدپرور، عزيزان اكنون شما و ما همگي در معرض امتحان الهي قرار گرفته‌ايم و خداوند هر لحظه ما را امتحان مي كند؛ مبادا از اين امتحان سرافراز بيرون نياييم، بلكه كوشش كنيم كه همواره خدا با ماست. به منافقان از خدا بي خبر اجازه شايعه پراكني ندهيد و به حرف‌هاي آن‌ها توجّه نكنيد كه آن‌ها همواره سعي در تضعيف روحيه‌ي مسلمين دارند، غافل از اين‌كه خدا با ماست و هر لحظه اراده كند نقشه‌هاي شوم اين منافقان را نقش بر آب خواهد كرد.

اي خانواده‌هاي معظم شهدا ما مي رويم تا انتقام خون عزيزان شما را بگيريم و راه كربلا را براي آزادي و خلاصي فرزندان شما فراهم كنيم. شما هم صبر داشته باشيد. اي خانواده‌هاي معظم مفقودين ما مي رويم تا روح عزيزانتان شاد باشد و جسد آن‌ها را به شما باز گردانيم و يا اين‌كه راه آزادي آن‌ها را فراهم كنيم.

سلام بر خانواده‌هاي شهدا، اسرا، مفقودين و جانبازاني كه صبر مي كنند براي خدا تا رزمندگان ما بهتر بتوانند در جبهه‌ها كارزار كنند، اميدوارم خداوند به همه‌ي شما صبر و اجر جزيل عنايت بفرمايد.

دوستان عزيزم: مبادا جبهه‌‌هاي خون و شرف را فراموش كنيد، مبادا در بستر خواب جان دهيد كه آقا اباعبدالله(ع) در ميدان شرف به شهادت رسيد و اگر از من گناهي سر زده، مرا ببخشيد و حلال كنيد.

و اما سخني با خانواده‌ام دارم: مادر عزيزم همان روزي كه مي خواستم حركت كنم و به جبهه بروم مي توانستي جلو مرا بگيري ولي به حكم وظيفه‌اي كه داشتي مرا با دست خودت به ميدان فرستادي. اي امّت بدانيد كه در طي چند نوبت كه من به جبهه رفتم در هيچ موردي مادرم سر راهم قرار نگـرفت، شما هم ياد بگيريد. مادرم، حال كـه من رفته‌ام و اگر سعادتِ شهادت نصيبم شد مرا حلال كن، از من زياد بدي ديده‌اي، ولي به بزرگواريت مرا ببخش. مبادا طوري عزاداري ] كنيد[ كه دشمنان شاد شوند. هر شب جمعه به قطعه شهدا بيا كه من منتظر قدمت هستم، ولي براي من گريه نكن براي حسين(ع) گريه كن براي علي اكبر امام حسين(ع) گريه كن. به حرف‌هاي پوچ و منحرف كننده گوش نده تا خداوند اجر كامل به شما عنايت كند.

از برادرانم تقاضا مي كنم كه ساكت ننشينند و همين‌طور كه تا به حال به جبهه مي رفته‌اند از اين به بعد هم جبهه را رها نكنند. به افراد منحرف تو دهني بزنند تا صدا در گلويشان خفه شود و بر ضد اسلام نتوانند صحبت كنند. همواره مساجد را رها نكنيد در دعاها و نماز جمعه شركت كنيد كه من راهم را در مسجد آموختم. از خواهران عزيزم مي خواهم كه فاطمه گونه حجاب خود را حفظ كنند و زينب گونه پيام خون برادرشان را به گوش غافلان برسانند. گريه و زاري نكنند تا از اجر آن‌ها كم نشود.

از دايي‌هاي عزيزم مي خواهم كه همواره يار و ياور مادرم باشند، او را دلداري دهند و نگذارند حتي ذرّه‌اي ناراحتي ببيند و بچّه‌هاي خود را خوب تربيت كنند و براي اسلام مفيد باشند و اين وظيفه‌ي شماست. از تمامي اقوام و خويشان و دوستان و همسايگان حلال بودي مي طلبم. مرا در قطعه‌ي شهداي استهبان به خاك بسپاريد.

 

 به اميد پيروزي حق و زيارت كربلا.

                                                                                                  محمّدرضا جوهري 21/10/65

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمّدرضا جوهري

نام پدر: محمّدعلي                 محل و تاريخ تولد: استهبان 1345

سن: 20 سال                         تحصيلات: فوق ديپلم                 

شغل: معلّم                            وضعيت تأهل: مجرّد                     

ارگان اعزام كننده: بسيج        تاريخ اولين اعزام: 5/2/62                 

دفعات اعزام: پنج بار               حضور در جبهه: 293 روز               

تاريخ شهادت: 30/10/65        محل دفن: استهبان

چه زيبا تفسير كرد صبر و بردباري را، او كه سال‌ها به دام عشق گرفتار بود! هماني كه از سه سالگي به مكتب قرآن رفت و دل را با آيات آن جلا بخشيد.

«محمّدرضا»،‌ بسيار باهوش و زرنگ بود و در مدرسه نيز مؤدّب و درسخوان. معلّمين از او راضي بودند و پدر و مادرش نيز همچنين. كتاب‌هاي زيادي مطالعه مي‌كرد، اما بيشتر وقتش را صرف مطالعه‌ي كتاب‌هاي مذهبي مي‌نمود. مُهر سكوت بر لب داشت و در همه‌ي كارهاي خانه پيشقدم بود. عاشق خدمت كردن بود و برايش فرقي نمي‌كرد كه بشكه‌هاي نفت را به طبقه‌ي دوم خانه‌ي خواهرش برساند يا اينكه با كمك مادر، ظرف و لباس بشويد. هرگاه كه خانه لبريز از عطر نان پختن مادر مي‌شد بدين خاطر بود كه «محمّدرضا» خمير مي‌كرد و مقدمات نان پختن را فراهم مي‌نمود. جواني عاقل و فهميده بود به طوري كه ديگران او را طرف مشورت خود قرار مي دادند. هر چند كه اهل تفريح و سرگرمي بود اما هرگز از درس خواندن غافل نشد تا اينكه نتيجه‌ي زحمات خود را با پذيرفته شدن در «تربيت معلّم» به خانواده نشان داد.  

       «محمّدرضا» بسيجي بود و هيچ جا را به اندازه‌ي پايگاه مقاومت دوست نداشت. از همين مكان هم بود كه جبهه را يافت. روزهاي زيادي در جبهه ماند و شب‌هاي بسياري در برابر يگانه خالق هستي سر به سجده نهاد و نماز خواند. صدايي خوش داشت و چون دعا مي‌خواند اشك رزمندگان را جاري مي‌ساخت و دل‌هايشان را تا كنار قبر شش گوشه امام حسين(ع) پرواز مي‌داد. زماني هم كه دل همسنگران از غربت  مي‌گرفت، اشعار باباطاهر را مي‌خواند و از آنها مي‌خواست تا با او هم ناله شوند و آبي بر آتش دل بريزند.

      مادرش مي‌گويد: «آخرين بار كه مي‌رفت، براي خداحافظي كنار اتوبوس آمدم. چشمان محمّدرضا مثل آينه مي‌درخشيد. چون من گريه مي‌كردم او نيز بسيار ناراحت شد و چشم از من برنمي‌داشت. وقتي كه ماشين حركت كرد دستانش را به عنوان خداحافظي تكان داد و براي هميشه رفت.»

 

شعر شهدایی

از جوهری عشق چسان يادکنم

بردار جنون سرم چو فرهاد کنم

در عين يتيمی از دل و جان کوشيد

وز فرقت او شبانه فرياد کنم

شهيد محمدرضا جوهری

آثار

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان