چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e8

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورتی که موفق به ثبت نام و یا ورود به سایت نشدید میتوانید با ما از طریق فرم ذیل در ارتباط باشید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e8

شادی روح شهید عزیز
حسن اجرا
صلوات

نام و نام خانوادگي:حسن اجرا

نام پدر:درويش

تاريخ تولد:46/05/1

سن:19

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:سپاه

يگان:لشکر 33 المهدي

عمليات:كربلاي 4

مدت حضور:356 روز

شغل:پاسدار وظيفه

تحصيلات:دوم راهنمايي

مسئوليت:فرمانده دسته

تعداد دفعات اعزام:4

تاريخ شهادت:65/10/4

مکان شهادت:خرمشهر

نحوه ي شهادت:درگيري با دشمن

تاريخ دفن:74/08/13

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز  حسن اجرا

شهيد قلّه نشين قرن‌هاست.

           با درود و سلام بيكران به پيشگاه مقدّس ولي عصر(عج) و نايب بر حقّش قـلب تپـنده‌ي امت اسلام و اميد مستضعـفين و محرومين جهان امام خميني و با درود و سلام به ارواح طيبه‌ي شهدا و با درود به خانواده‌ي معظم شهدا كه چنين فرزنداني در دامان خويش پروراندند و آنان را اسماعيل وار قرباني اسلام و خط ابراهيم زمان نمودند. بارالها، اين قرباني‌ها را در كنار اسماعيل جاي ده تا به نمروديان زمان و جهان بفهمانيم كه آري در همه‌ي اعصار مي جنگيم و ميريم و تا آخرين نفس و آخرين قطره‌ي خونمان از ميهن و دين و ناموسمان دفاع خواهيم كرد و من به نداي حسين زمان لبيك گفته و راهي جبهه شدم كه اسلحه‌ي از دست افتاده‌ي دوستان و همسنگران شهيدم را برگيرم و با خشم خود سينه‌ي خصم را بشكافم.

 برادر و خواهر عزيز، امت مسلمان با قبول اسلام و دين خدا، خود را پيرو اسلام راستين ]مي داند[ وظايف سنگين]ي[ بر دوش من و شما كه خود را پيرو قرآن مي دانيم نهاده شده است، همانطور كه از فروع دين ما از واجبات ما نماز و روزه است يكي از واجبات جهاد في سبيل الله است و همين‌طوري كه قرآن مي فرمايد: «وَ قاتلوهم حتي لا تكون فتنه و يكون الدين لله فان انتهوا فلا عدوان الا علي الظالمين»

 و كارزار كنيد در راه خدا و بجنگيد تا فتنه و فساد نباشد و دين خدا باشد و پس اگر كافران از جنگ باز ايستادند تجاوز نكنيد مگر بر ستمگران.

برادرانم در طي مدتي كه در جبهه‌ها بودم هيچ گاه سعادت ياريم نكرد تا با دوستان و همسنگرانم كه راهي بهشت شدند همراه باشم، شايد قابل شهادت را نداشتم ولي اين بار اگر به دوستان شهيدم پيوستم هرگز به دل غم و اندوه راه ندهيد. دير يا زود همه‌ي ما بايد برويم چه بهتر به جايي برويم كه جان آفرين است و جان     ناقابلمان را به او باز دهيم و در آخر از تمام دوستان و آشنايان اگر از من ناراحتي و يا كاري انجام داده‌ام كه باعث رنجش آن‌ها شده معذرت مي خواهم و به بزرگواري خويش مرا ببخشيد.

چند كلمه‌اي هم با خانواده‌ام صحبت دارم پدر، مادر، خواهرانم، برادرانم مرا ببخشيد و عفو كنيد و به شما توصيه مي كنم كه مانند ديگر خانواده‌هاي شهدا به دل غم و اندوه راه ندهيد و اگر خواستيد زماني براي من گريه كنيد به ياد علي اكبر    امام حسين(ع) و حضرت قاسم گريه كنيد و سخني دارم با مادرم، اي مادر همانند مادر شهيدي باش كه چند فرزندش را در راه خدا داده و اميدوارم اين هديه‌اي را هم كه تو داده‌اي مورد پذيرش خداوند متعال قرار بگيرد تا شافع شما در روز قيامت شوم. مادر، اگر زماني از روي جهل و ناداني و غرور جواني با صداي بلند با تو حرف زدم اميدوارم به لطف و مهر مادري و بزرگي و سخاوتي كه از تو سراغ دارم مرا ببخشيد و مانند ديگر مادران شهدا صبور باش كه پيروزي نزديك است و خدا صابرين را دوست دارد. خداحافظ شما باشد.

 خدايا، خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار   

                                                              فرزند حقير شما

حسن اجرا

 

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز حسن اجرا

نام پدر: درويش                   محل و تاريخ تولد: استهبان 1346

سن: 19 سال                       تحصيلات: دوم راهنمايي

شغل: سرباز                        وضعيت تأهل: مجرّد                     

ارگان اعزام كننده: سپاه        تاريخ اولين اعزام: 13/2/61               

مسؤوليت: فرمانده‌ي دسته    حضور در جبهه: 356 روز           

تاريخ شهادت: 4/10/65       محل دفن: استهبان 13/8/74

صدها خاطره از پروانه‌هاي عاشق به جا مانده است؛ از آنهايي كه با ديدن اشك شمع، بي‌تاب شدند و خاكستر.

آن وقت كه دست زرّين خورشيد، چمنها را نوازش مي‌داد، در خانه‌اي كه روح سبز خدا در آن موج مي‌زد، «حسن» پا به عرصه‌ي حيات نهاد. دوران كودكي‌اش در آرامش سپري گشت و نوجواني او مصادف شد با قيام مردم ايران عليه رژيم پهلوي، كه وي نيز در اين راه با مردم همراه گشت و در اين پيروزي سهيم. جواني با عاطفه و شوخ طبع بود و بسيار مهربان. پرتوان بود و غيرتمند و به ورزش (فوتبال) علاقه‌ي فراواني داشت.

همزمان با شروع جنگ تحميلي «حسن» كه دلش براي حفاظت و صيانت از ايران اسلامي مي‌تپيد، با اصرار فراوان پا به جبهه نهاد و دلش را شاداب از هواي آنجا كرد. از آن به بعد بود كه ديگر زندگي‌اش وقف جبهه شد و عشق در تمام وجودش راه يافت. بارها به جبهه اعزام شد و در چندين عمليات شركت كرد. عشق به خدا چنان وجودش را فرا گرفته بود كه او را از ماندن در زمين خاكي بي‌تاب مي‌نمود. بارها پيكر چون گلش از تيغ جفا مجروح گرديد، اما او كه در دل، هر لحظه اميد وصال داشت، هرگز دم برنياورد؛ حتي زماني كه بر اثر تركش
خمپاره احتياج به عمل جراحي داشت، شوق بازگشت به جبهه، قرار را از او گرفته بود.

 «حسن» غواصي بي‌باك بود كه اوج عاشقي خود را در «عمليات كربلاي 4» به نمايش گذاشت. آن هنگام كه مسؤوليت يك دسته از دريادلان را به عهده داشت، از امواج بلند اروندرود گذشت و با ديگر همرزمانش خود را به خط دشمن رسانيد و شروع به پاكسازي محل نمود. در حاليكه طنين «اللّه اكبر» سينه تاريك ظلمت را مي‌شكافت، تير به قامت چون سروش نشست و عاشق و آرام بر زمين افتاد و نه سال پيكر پاكش به ياد كربلاييان، آفتاب سوزان را تحمّل نمود. 

 

شعر شهدایی

رفتی به ميان آب شام يلدا

فرمان امام خود نمودی اجرا

ای پاک تر از سپيده دم ای حسنم

چشمم به شفاعت تو باشد فردا

شهيدحسن اجرا

آثار

 

 

فیلم و مستند

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان