چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e74

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e74

شادی روح شهید عزیز
حسن جمشیدی
صلوات

نام و نام خانوادگي:حسن جمشيدي

نام پدر:حسين

تاريخ تولد:48/05/3

سن:19

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:رونيز — خير

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:بيت المقدس7

مدت حضور:570 روز

شغل:روحاني

تحصيلات:مقدماتي حوزه

مسئوليت:معاون دسته

تعداد دفعات اعزام:6

تاريخ شهادت:67/03/23

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:اصابت تركش به شكم

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

                                         وصيت نامه شهيد عزيز حسن جمشيدي                                          

«فَلْيُقاتِلْ فِي سَبِيلِ اْللَّهِ اْلَّذِينَ يَشْرُونَ اْلحَياهَ ْالُدنْيَا بِاْلاخِرَهِ وَ مَنْ يُقاتِلْ فَي سَبِيلِ اْللَّهِ فَيُقْتَلْ اَوْ يَغْلِبْ فَسَوْفَ نُوْتَيهَ اَجْراً عَظِيماً.»

و هر كس در راه خدا كارزار كند پس كشته شود يا غالب آيد پس به زودي مي دهيم او را اجري عظيم.

ابتداي كلام به نام او و به ياد او كه نامش ارحم و يادش مرحم است و براي او و شكر و سپاس او كه عَطوف بر بندگان و رحيم بر مؤمنان است. آن خدايي كه جانم را به سوي جانان ميل بخشيده و اين تن كثيف و خاكي را به عالم لطيف و پاكي رهنمون  شد و بعد شهادت مي دهم به يگانگي حق تعالي و رسالت انبيا و ولايت اوصيا و شهادت مي دهم بر صدق عالم قبر، در حقانيّت روزي كه برادر از برادر گريزان است روزي كه نه مال و نه فرزند هيچ‌كدام نفعي ندارند.

و اين‌كه ايزدا، پروردگارا، نمي دانم دعاي كدامين عبد شايسته مرا به اين منزل كشانيده است. معبودا، مگر من چه داشتم جز عمل به مناهي و راه بردن به سوي تباهي، غفورا مگر من چه جستم؟ جز هواي نفس و نواي خصم. بنده نوازا، مگر من چه گفتم و شنيدم جز سخن گزاف و غيبت اهل عفاف. ربا، مگر من چه ديدم جز تير بي خطاي شيطان. رئوفا، مگر من چه انديشيدم، جز نيك جلوه دادن اعمال قبيح و به ريا آلودن كردارِ قليل؛ پس به رحمات واسعه‌ات از گناهانم درگذر و به من رحم كن اگر چه خاري در گلزار جبهه و جيفه‌اي در ميان اوليـا الله هستم. الهـي، خوب مي دانـي كـه من با اميـد به شهادت زنده هستم و اگر اين اميد را از من بگيري زندگي برايم پوچ و بي معنا مي شود.

پروردگارا، از ته دل اقرارمي كنم كه من لياقت شهادت را ندارم و اگر شهيد بشوم از روي لياقت من نيست بلكه از روي رأفت و مهرباني تو است. خدايا، اين بدنم كه هر عضو از اعضـايش مرتكـب گنـاه و خلافي شده است را در راه تو، به تو واگـذار مي كنم، اميدوارم در اين راه به هر عضوي از اعضايم تير يا تركشي اصابت كند تا شايد هر عضو، گناهانش را با خون بشويد. يگانه معبودا، لذّت و طعم حركت در راهت را به ما بچشان كه هر كس به آن سرچشمه‌‌ي هستي دست دراز كند تا غرق در آن نشود آرام ندارد.

من باب وظيفه، جملاتي را به عنوان وصيت‌نامه مي نويسم و اين همان وصاياي همه‌ي شهدا است كه اگر عمل نكنيم ضرر خواهيم كرد:

 1ـ مي خواهم وصيت كنم و بگويـم ميازاريد اين قلب الهي و پاك امام را، در امام بيشتر دقيق شويد و سعي كنيد عظمت او را بيابيد و خود را تسليم او سازيد و صداقت و اخلاص خود را همچنان حفظ كنيد. اگر سعادت شهادت نصيبم گشت، آنان كه پيرو خط سرخ خميني نيستند بر من نگريند و بر جنازه‌ام حاضر نشوند، اما باشد كه دِماي شهدا، آنان را نيز متحوّل سازد و به رحمت الهي نزديكشان كند.

 2 ـ مردم اين را بدانيد كه امروز حجّت بر همه تمام است. در آخرت هيچ گونه عذر و بهانه‌اي از كسي پذيرفته نخواهد شد پس به بهانه‌هاي پوچ و واهي از زير بار جهاد شانه خالي نكنيد و امروز هركس با جان و مال و زبان، اسلام و انقلاب را ياري نكند بايد منتظر آتش قهر الهي باشد.

3 ـ مردم، مسلماني فقط به نماز خواندن نيست، در نماز خواندن كه مسلمانان حقيقي مشخص نمي شوند؛ آري مسلمانان حقيقي و آن شجاعاني كه حرفشان با عملشان يكي است در صحنه‌ي جهاد و پيكار شناخته مي شوند. پس اي مردم، خودتان را آماده سازيد براي سال‌هـا مبارزه، سال‌ها جنـگ و دفـاع از حيثيت اسلام و قرآن و از شعارها كاسته، به عمل بپردازيد.

 4ــ شما اي  كسانيكه در عاشوراها حسين ،حسين مي كنيد و در زيارت وارث مي خوانيد «يا ليتنا كنا معك» امروز فرزندي از سلاله‌ي پاك فاطمه(س) پرچمدار نهضت عاشورا است بكوشيد از قافله عقب نمانيد و امروز پس از 8 سال جنگ و دفاع كسي كه هنوز يك بار جبهه نرفته است در هر لباسي كه باشد و در هر پست و مقامي كه باشد به جز معدودي از سران مملكت بايد در ايمان خود شك كنند و بدانيد جبهه احتياج به ديدار كننده ندارد، احتياج به رزمنده دارد.

5ـ سخني دارم با شما مسؤولين و آن اين‌كه براي رسيدن به الله بايد از ناس گذشت، خداي نخواسته پست و مقام فريبتان ندهد كه زندگي زودگذر است. پس سعي كنيد به محرومين و مستضعفان كمك كنيد و دست از كاغذ بازي برداريد و شما را به خدا اگر نمي توانيد كنار برويد، كه فرداي قيامت شرمنده نشويد.

 6ـ از رفتن فرزندانتان به جبهه جلوگيري نكنيد كه فرداي آخرت شرمنده‌ي اهل بيت(ع) خواهيد شد و باز هم مي گويم زمان بسيار حسّاس است، سعي كنيد دين خود را به اسلام ادا كنيد و از امتحان الهي خوب بيرون آييد و هيچگاه نااميد نشويد كه خداوند با ما است و خواهشي دارم از شما جوانان و مردم شهيدپرور شهر و آن اين‌كه گردان دلاورپرور فجر كه يادگار گرانقدر يكصد و بيست شهيد مظلوم از اين شهرستان است را گرم نگه داريد و اسلحه‌ي به زمين افتاده‌ي فرزندانتان را به دوش بكشيد.

در آخر شما، خانواده‌ي عزيزم؛ اگر روح من لياقت آن را داشته باشد كه به سوي معبود اصليش باز گردد خوشحال باشيد و اگر به فرزندتان علاقه داريد بدانيد كه اين فرزند، از آن شما نبوده و نيست و امانتي است نزد شما، پس مواظب باشيد كه عشق فرعي آن عشق اصلي را از يادتان نبرد.

نمي گويم برايم گريه نكنيد، چرا كه گريه براي شهيد شركت در حماسه‌ي او و هماهنگي با روح او و موافقت با نشاط او و حركت در موج است، ولي سعي كنيد طوري گريه نكنيد كه براي چيز از دست رفته‌اي گريه مي كنيد و از پدر عزيزم ممنون و متشكرم كه با اخلاق و رفتارش مشوّقي براي شركت من در جهاد بود و از شما مادر و خواهر و برادرانم و همگي اقوام و خويشان و دوستان و رفقا حلال بودي  مي طلبم. از هر كسي طلبي دارم او را بخشيده‌ام و اگر كسي طلبي دارد از مردم مطالبه كند. من مقاومت مردانگي و شجاعت در ميدان نبرد را از برادرانم حميد  مظلوم زاده و عباس طهمورثي آموختم خواهش مي كنم جنازه‌ام را در صورت امكان نزديك ايشان دفن كنيد.

                                                                                                                                                                                                                                                    حقير سراپا تقصير

حسن جمشيدي 4/2/67

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز حسن جمشيدي

نام پدر: حسين                  محل و تاريخ تولد: سهل آباد 1348

سن: 19 سال                      تحصيلات: مقدماتي

شغل: طلبه                         وضعيت تأهل: مجرّد                     

ارگان اعزام كننده: بسيج    تاريخ اولين اعزام: 12/9/64                 

مسؤوليت: معاون دسته      حضور در جبهه: 570 روز               

تاريخ شهادت: 23/3/67      محل دفن: استهبان

       «الهي! اگر جز سوختگان را به نزد خود نمي‌خواني، پس بسوزان مرا آنچنان كه كسي را نسوزانده‌اي.» اين زبان حال «حسن» است؛ سوخته بال ره عشق كه اجابت دعا را به نظاره نشست.

كودكي‌ «حسن» با آشفتگي اوضاع ايران همراه بود و او با بزرگترها، پا به پاي مردم آزاديخواه حركت مي‌كرد و شعار مي‌داد. خاك شرمنده تواضع و فروتني‌اش بود. او هرگز دروغ نگفت و از عبادت روي نگرداند. پس از پيروزي انقلاب، وارد حوزه‌ي علميه شد و شاگرد و پيرو خط امام صادق(ع). امام خميني(ره) را دوست داشت و تابع پيامش بود. آنگاه كه فرياد «هَل مِن ناصِر ينصُرُني» حسين زمان را شنيد چون باد از جا جهيد و عزم كوي يار كرد. پاي ارادت در جاده نهاد و از دنيا و هرچه در آن بود گذشت.

«حسن» بر سينه، زخم جدايي داشت و آنچه كه او را بسيار ناراحت مي‌كرد ياد و عكس دوستان شهيد و به خون خفته‌اش بود؛ چرا كه او روي خاك‌هاي جبهه بود و دوستانش در سدره المنتهي. به
راستي! اين فاصله چقدر زياد بود و انتظار رسيدنش چقدر شيرين!

وقتي به مرخصي مي‌آمد، حوصله‌ي ماندن در خانه را نداشت. به خيابان مي‌رفت. فضاي شهر برايش غريب و ناآشنا بود. به گلزار شهدا مي‌رفت. و يادي از دوستان شهيدش مي‌كرد و دوباره عزم رفتن مي‌نمود.

همرزم1 آن ستاره‌ي سحري مي‌گويد: «من در جبهه، زخمي و مجبور به برگشتن شدم. از حسن خواستم كه زمان عمليات، مرا خبر كند. روز قبل از عمليات بود كه برايم تلفن زد و گفت: بيا كه عمليات است. من آماده‌ي رفتن شدم ولي هر چه تلاش كردم نه ماشين مهيا شد و نه بليط. روز بعد دوباره حسن تلفن زد و گفت: چرا نيامدي؟ علت را گفتم و او گفت: ديگر نيا كه نمي‌رسي، ما امشب به عمليات مي‌رويم. حلالم كن كه ديگر مرا نخواهي ديد. من آماده‌ي رفتن هستم. او رفت و به عشق جمال يار رهسپار شد و ديگر برنگشت.»

  1. مهدي علمداري

 

شعر شهدایی

از مکتب صادق آمده جمشيدی

آوای حسن مگر به دل نشنيدی

به دوست حرام ما بود اين دنيا

سرّ دل خويش گفت اگر فهميدی

شهيد حسن جمشيدی

آثار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان