چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e69

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e69

شادی روح شهید عزیز
محمدرضا جعفری حقیقی
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمدرضا جعفري اصل

نام پدر:محمد علي

تاريخ تولد:43/08/20

سن:22

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 5

مدت حضور:588 روز

شغل:معلم

تحصيلات:فوق ديپلم

مسئوليت:غواص

تعداد دفعات اعزام:5

تاريخ شهادت:65/10/29

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:اصابت تركش

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز محمّدرضا جعفري اصل

       با سپاس و درود فراوان به خداوند رحمان كه به رحمتش همه‌ي پديده‌ها را آفريد و پرورش و روزي داد و درود بي پايان به فرستادگانش به‌ويژه آخرين آنان، كه با آوردن قرآن، هدايتش را براي مؤمنان به كمال رسانيد و سلام فراوان به اولياي بزرگـش و اميرالمؤمنين علي(ع) و يازده فرزند معصوم و بزرگوار او كه با ولايتشان دين اسلام و نعمت خداوند كامل گـرديده به ويژه حضرت ولي عصر(عج) كـه با غيبت كبرايش آزمايـش الهـي را براي همگان فراهم ساخت، هر چند دلباختگانش را در حسرت فراقش اندوهناك ساخته ولي به بركت اشتياق، شيفتگانش را به درجات عالي رهنمون گشته است و تأييدات الهي به رهبر كبير انقلاب اسلامي، امام خميني مدظله العالي باد كه به راستي نايب برحقّ امام زمان(عج) و رهبري نمونه است و رحمت و رضوان بي پايان خداوند به شهداي هميشه شاهد. وصيت‌نامه‌ي خود را آغاز مي كنم.

بسمه تعالي

 لقد من الله علي المؤمنين اذ بعث منهم رسولا من انفسهم يتلوا عليهم آياته و يزكيهم و يعلمهم الكتاب و الحكمه و ان كانوا من قبل لفي ضلال قرآن كريم: « خداوند بر مؤمنان منت گـذارد (نعمت بزرگي بخشيد) هنگامي كه در ميان آن‌‌ها پيامبري از جنس خودشـان برانگيخت كه آيات او را بر آن‌ها بخواند و كتاب حكمت به آن‌ها بياموزد اگرچه پيش از آن در گمراهي آشكار بودند.» در اين آيه سخن از بزرگ‌ترين نعمت الهي، يعني بعثت پيامبر اسلام(ص) به ميان آمده است؛ در حقيقت پاسخي است به سؤالاتي كه در ذهن بعضي از تازه مسلمان‌ها بعد از جنگ احد خطور مي كرد كه چرا، اين همه گرفتار مشكلات و مصايب شويم قرآن به آن‌ها مي گويد.

اگر در اين راه متحمّل خسارت‌هايي شده ايد، فراموش نكنيد كه خداوند بزرگ‌ترين نعمت را در اختيار شما گذاشته و پيامبري مبعوث كرده كه شما را تربيت مي كند، از گمراهي هاي آشكار باز مي دارد. هر اندازه براي حفظ اين نعمت بزرگ تلاش كنيد و هر بهايي بپردازيد باز هم ناچيز است. منظورم اين است كه بگويم تاريخ اسلام دوباره تكرار شده است و همان وقايع كه در صدر اسلام براي پيغمبر و اطرافيانش رخ داده در اين زمان براي مسلمانان نيز به وقوع پيوسته است.

 آري تاريخ اسلام دوباره تكرار شده است، جنگ بين اسلام و كفر برپا شده است، بزرگ‌ترين نعمت كه در صدر اسلام بعثت پيامبر (ص) بود، هم اكنون هم وجود امام بزرگوار و عزيزمان اين نايب برحق امام زمان(عج) خميني بت شكن است كه خداوند بر ما منّت گذارده و او را راهنماي ما قرار داده تا از گمراهي و ضلالت به صراط مستقيم پي ببريم. از آن‌جايي كه دستورات قرآن در هر زمان تازه و روشنگر است كه مي فرمايد: اگر در اين راه (جنگ) متحمّل خسارت‌هايي شديد، فراموش نكنيد كه خداوند بزرگ‌ترين نعمت را در اختيار شما قرار داده.

         و در همين جا توصيه‌ام به خانواده‌ي معظم شهدا و خانواده‌ي خودم است كه، اگر شما خيال مي كنيد كه فرزندانتان را از دست داده‌ايد طبق اين آيه‌ي شريفه نبايد فراموش كنيد كه خدا به شما نعمت بزرگي (وجود  امام) داده كه براي حفظ اين نعمت بزرگ اگر هر بهايي بپردازيم حتي جان يك به يك ملت ايران، باز هم ناچيز است و هيچ وقت نبايد اين فكر را در سر خودمان بگذرانيم كه كشته شدن و جان خود را در اين راه از دست دادن به طور كلي نابود شدن است. خدا در قرآن مي فرمايد: «وَ لا تَحْسَبَنَّ اْلَذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اْللَّهِ اَمْواتَاً بَلْ اَحْياءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرزَقُونَ» هرگز گمان مبر، كه آن‌ها كه در راه خدا كشته شده‌اند مردگانند بلكه آن‌ها زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزي مي خورند.

كه از پيامبر اكرم(ص) نقل شده است كه خداوند به ارواح شهيدان اُحد خطاب كرد و از آن‌ها پرسيد كه چه آرزويي داريد؟ آن‌ها گفتند پروردگارا ما بالاتر از اين چه آرزويي داشته باشيم كه غرق نعمت‌هاي جاويدان توايم و در سايه‌ي عرش تو مسكن داريم، تنها تقاضاي ما اين است كه بار ديگر به جهان برگرديم و مجدداً در راه تو شهيد شويم، كه در اين باره خداوند فرمود: فرمانِ تخلّف ناپذير من اين است كه كسي دوباره به جهان باز نگردد و شهدا عرض كردند حال كه چنين است تقاضاي ما اين است كه به بازمانـدگان ما حال ما را بگـوييد و از وضع ما به آن‌ها بشارت دهي كه هيچ‌گونه نگران نباشند.

باز توصيه به خانواده‌ي عزيز شهدا اين است كه هيچ نگران و ناراحت نباشند. كه طبق اين روايات و احاديث عزيزان شما به آرزوي هميشگي و ديرينه‌ي خود رسيده‌اند و همان‌طوري كه نقل شده چه آرزويي بالاتر از اين‌كه در نعمت‌هاي فراوان خداوند بهره‌مند هستند و در سايه‌ي عرش خدا مسكن گزيده‌اند. آري، كسي كه پيرو قرآن و اسلام گرديد بايد چنين باشد همانطور كه در قرآن مي فرمايد:

«فَلْيُقاتِلْ فِي سَبِيلِ اْللَّهِ اْلَّذِينَ يَشْرُونَ اْلحَياهَ ْالُدنْيَا بِاْلاخِرَهِ وَ مَنْ يُقاتِلْ فَي سَبِيلِ اْللَّهِ فَيُقْتَلْ اَوْ يَغْلِبْ فَسَوْفَ نُوْتَيهَ اَجْراً عَظِيماً.»

آن‌ها كه زندگي دنيا را به آخرت فروخته‌اند بايد در راه خدا پيكار كنند و آن كس كه در راه خدا پيكار كند و كشته شود يا پيروز گردد پاداش بزرگي به او خواهيم داد.

در اين آيه افراد با ايمان، دعوت به جهاد كردن در راه خدا شده‌اند وخداوند در ابتداي همين آيه مي فرمايد: آن‌هايي بايد در راه خدا پيكار كنند كه آماده‌اند زندگي پست جهان ماده را با زندگي ابدي و جاويدان سراي ديگر مبادله كنند. آن‌ها كه حيـات مادي را بـالاتر از اهـداف مقـدّس الهـي و انسـاني مي دانند، هيچ‌گـاه مجاهدان خوبي نخـواهند بود. سـرنوشت كساني كه در راه خدا جهاد مي كنند كاملاً روشن است كه يا شهيد مي شوند يا پيروز كه در هر دو صورت خداوند به آنان پاداش بزرگي خواهد داد. و در جاي ديگري از قرآن مي فرمايد: «خداوند از مؤمنان جان‌ها و اموالشان را خريداري مي كند و در برابر اين متاع بهشت را به آن‌ها مي دهد كه در اين قسمت از آيـه خداوند خود را خريدار و مؤمنان را فروشنده‌ي جان‌ها و اموال و بهشت را بهاي اين معامله قرار داده است. خوشا به‌حال آنان كه خود را فروشنده و طرف معامله با ]را[ خدا قرار دهند.

وصيتي چند با پدر و مادر مهربانم، پدر و مادر عزيزم اگرچه اين حقير نتوانستم فرزند خوبي براي شما باشم و نتوانستم ذرّه‌اي از زحماتتان را جبران كنم و گاه گاهي باعث ناراحتي شما مي شدم مرا ببخشيد و از خدا برايم طلب مغفرت كنيد، برادران و خواهران مهربانم، اگر آزار و اذيّتي از من به شما رسيد به مهرباني و بزرگواري خودتان مرا ببخشيد و از تمامي اقوام و همسايگان و دوستان از تمامي  هم‌محلي‌هايم خواهش مي كنم كه اگر ناراحتي از من ديده‌اند ببخشند.

مادر مهربانم، خانواده‌ي عزيزم اگر من شهيد شدم نمي گويم در مصيبت من گريه نكنيد، اگر خواستيد گريه كنيد به ياد علي اكبر امام حسين(ع) و به ياد كودكان شيرخوار كه در شهرهاي مرزي در زير آواربه دست صدام بعثي به شهادت مي رسند گريه كنيد و وصيت ديگرم به شما اين است كه صبر و استقامت داشته باشيد و هيچ ناراحتي به خود راه ندهيد و خداي را شكرگزار باشيد كه اين توفيق به شما داده است كه جزء خانواده‌ي شهيد به حساب مي آييد و صبر كنيد كه خداوند با صابرين است. دعا به جان امام فراموش نكنيد.

                                                                                                                    والسلام

    محمّد رضا جعفري اصل  25/5/63

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمّدرضا جعفري‌اصل

نام پدر: محمّدعلي                  محل و تاريخ تولد: استهبان 1343

سن: 22 سال                          تحصيلات:  فوق ديپلم

شغل: معلّم                             وضعيت تأهل: مجرّد                     

ارگان اعزام كننده: بسيج         تاريخ اولين اعزام: 31/3/61                   

مسؤوليت: غواص                    حضور در جبهه: 588 روز

تاريخ شهادت: 29/10/65          محل دفن: استهبان

هنوز قلب لاله لبريز از درد است و رخسار باغبان از حادثه زرد. از براي او كه چون پنج ساله شد پاهاي كوچكش ره مسجد پيمود و در ميان نمازگزاران به صف ايستاد. «محمّدرضا» سن و سال زيادي نداشت، اما از هوش و استعداد سرشاري برخوردار بود و آن گاه كه كيف مدرسه بر دوش نهاد و راهي مكتب شد با واژه‌هاي كتاب، انس گرفت و با كلاس و معلّم نيز هم.

پسري بود شوخ طبع، مؤدب و با انضباط. همين اخلاق او باعث شده بود كه هم در خانه محبوب واقع شود هم در مدرسه. اگر دچار اشتباهي مي‌شد و خطايي مي‌كرد خيلي سريع معذرت خواهي مي‌نمود. به مسايل ديني اهميت بسياري مي‌داد، مخصوصاً به مسأله‌ي حلال و حرام و بر اين موضوع تاكيد داشت. چون چهره‌ي خسته‌ي پدر را ديد، تصميم گرفت تا اندكي از بار سنگين زندگي بر او بكاهد، به همين دليل يا در مغازه مشغول به كار مي شد يا به كار بنّايي مي پرداخت. هرگاه كه از كارهاي روزمرّه فارغ مي‌گشت و به خانه مي‌آمد، دستان مهربانش به ياري مادر مي‌شتافت و در كارهاي منزل به او كمك مي‌كرد و اين كار را از وظايف ديني خود مي‌دانست.

او با موفقيت درس‌هايش را به پايان رسانيد و در آزمون تربيت معلّم شركت نمود و پذيرفته شد. معلّمي بود كه خود، عمري شاگردي عشق كرده بود و چون فكر پليد دشمن را براي از بين بردن دين و ميهن اسلامي خواند، پا به بسيج نهاد و براي رفتن نام نوشت. چندين بار به جبهه اعزام شد و بهترين ساعات زندگي خود را در آنجا سپري كرد. اگر كسي را ناراحت مي‌ديد با بذله‌گويي او را به خنده وا‌مي‌داشت. دوستش مي‌گويد:1 «محمّدرضا هميشه خندان و بشّاش بود و تسبيحي داشت كه دايم با آن ذكر مي‌خواند و اگر در جبهه مسابقه‌اي برگزار مي‌شد جايزه‌ي آن را فرستادن صلوات مي‌گذاشت.»

براي آخرين باري كه به جبهه مي‌رفت رو به مادرش كرد و گفت: «مرا حلال كن كه گمان برگشتن ندارم.» بوسه‌اي بر قرآن زد و آخرين نگاهش را تقديم بر چهره‌ي غرق در ماتم مادر كرد و رفت. خود را به «عمليات كربلاي 5» رسانيد و در برابر دشمن استقامت نمود و دلير و بي‌باك جنگيد، تا بالاخره مرغ دلش قفس تن را شكافت و به عرش پركشيد.

  1. عباس صديق

 

شعر شهدایی

شد جعفری اصل چنان قرص قمر

از فرقت او گرفته دستم به کمر

با گوشه چشمی ار نگاهم بکند

مدهوش شوم از سر شب تا به سحر

شهيد محمدرضا جعفری اصل

آثار

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان