چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e5

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e5

شادی روح شهید عزیز
رضا ابراهیم پور
صلوات

نام و نام خانوادگي:رضا ابراهيم پور

نام پدر:درويش

تاريخ تولد:44/05/10

سن:21

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:لشکر 33 المهدي

عمليات:كربلاي 4

مدت حضور:382 روز

شغل:معلم

تحصيلات:فوق ديپلم

مسئوليت:غواص

تعداد دفعات اعزام:5

تاريخ شهادت:65/10/4

مکان شهادت:خرمشهر

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:76/04/13

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز رضا ابراهيم پور

 «وَ لا تَحْسَبَنَّ اْلَذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اْللَّهِ اَمْواتَاً بَلْ اَحْياءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرزَقُونَ.»

و نپنداريد كه شهيدان راه خدا مرده‌اند بلكه زنده‌ي حيات ابدي شدند و در نزد خداوند متنعّم خواهند بود.

 به نام آن خدايي كه زمين و زمان را آفريد، به نام خدايي كه جهان و مكان ]را[ آفريد و به نام آن خدايي كه انسان را آفريد و در او از روح خود دميد و او را مختار كرد كه راه هدايت و سعادت را، يا راه مذلّت و گمراهي را برگزيند. آري، آن خدايي كه شهادت را براي بندگان مخلص خود قرار داد تا بتوانند مشكلات و سختي‌ها را تحمّل و به سوي خالق پرواز كنند. خدايا، من به جبهه آمده‌ام نه براي ريا و مقام و خودنمايي، بلكه آمده‌ام تا از اسلام و دين دفاع كنم و آن‌قدر بجنگم كه اگر تو مرا بخواهي و از دست من راضي شوي مرا به سوي خودت ببري كه خود مي فرمايي: «اِرْجِعِي إِلَي رَبِّكِ رَاضِيَهً مَّرْضِيَّهً».

بار خدايا تا مرا نيامرزي از اين دنيا مبر و اگر شهيد شدم وصيت من به ملّت شهيد پرور اين است كه نگذارند منافـق‌ها، اين‌هايي كه در بعضي از كارها و امور نفوذ مي كنند و قصد خيانت به انقلاب و خون مقدّس شهدا را دارند كار خود را انجام دهند و نگذارند كه مردم روستاها كه زحمت مي كشند دلسرد شوند و نسبت به انقلاب و امام بزرگوار و مسؤولين مملكـت بدبين شوند. خدايا تمام كساني كه اين كارها را مي كنند نابودشان بفرما.

وصيت ديگر من به ورزشكاران اين است: برادران من اگر ورزش مي كنيد و ورزشكار هستيد قهرماني باشيد باخضوع وخشوع، قهرماني باشيد بر عليه نفس خويش، ورزشكاري كه فكر و ذهنش با خدا باشد، هميشه پيروز است.

وصيت ديگرم به كارمندان محترم ادارات است مخصوصاً معلّمان بزرگوار كه به اين دانش آموزان، به اين نهال‌هاي انقلاب، اين اميدهاي آينده كمك كنند و حداكثر توان خود را به كار گيرند تا براي آنان بتوانند خدمتي انجام دهند. در آخر چند كلمه‌اي با پدر و مادرم و برادران ديني دارم: پدرم از اين‌كه با شما خداحافظي نكردم مرا حلال كنيد … مرا حلال كنيد از برادران و خواهرانم مي خواهم كه مرا حلال كنند از دوستان و آشنايان و آن‌هايي كه با من در رابطه بودند، اگر از من بدي و ناراحتي ديده‌اند مرا حلال كنند خصوصاً از دوستان خوبم حلال بودي مي طلبم.

در خا تمه از خداي بزرگ مي خواهم كه نگذارد در روز محشر در برابر حسين(ع) شرمنده باشم، بار خدايا، از تو مي خواهم كه هرگاه مصلحت باشد مرگم را شهادت در راه خودت قرار ده با بدني پاره پاره، تا در روز محشر در مقابل سيدالشهدا (ع) سرافراز باشم، بار خدايا گناهان ما را ببخش و تا نيامرزي از اين دنيا نبر، معشوقا، مولاي من شهادت در راهت نصيب مابفرما.

 

پادگان ابوذر،  قصر شيرين

 رضا ابراهيم پور25/11/1363

 

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز رضا ابراهيم‌پور

نام پدر: درويش                محل و تاريخ تولد: استهبان 1344

سن: 21 سال                     تحصيلات:  فوق ديپلم

شغل: معلّم                        وضعيت تأهل: مجرّد                  

ارگان اعزام كننده: بسيج     تاريخ اولين اعزام: 19/5/61                 

مسؤوليت: غواص               حضور در جبهه: 382 روز

تاريخ شهادت: 4/10/65      محل دفن: استهبان 13/4/76

چه زود بال هجرت گشودند كبوتران شهر ما؛ آنها كه پرواز را بهانه كردند و عشق را دليل راه؛ و «رضا» كبوتري بود از ديار ما كه غريبانه رفت…

 چون ديده به هستي گشود در گوشش نداي «اللّه اكبر» طنين‌انداز شد و به نشانه‌ي مسلماني، پذيراي عشق. آن بسيجي كوچكسال، بزرگمردي بود خستگي ناپذير؛ كه سختيها را پذيرفت و با آنها زيست. آن هنگام كه قدم به مدرسه نهاد زندگي‌اش جاني تازه يافت. روزهاي زيادي مشتاقانه چشم به استاد دوخت، تا خود استادي شد اهل علم و ادب. به كتابهاي شهيد دستغيب و شهيد مطهري علاقه‌ي زيادي داشت و آنها را مطالعه مي‌كرد.

در به ثمر رساندن انقلاب اسلامي تلاشي چشمگير داشت و در تمام راهپيماييهاي ضد رژيم شركت مي‌نمود. به فرمان حضرت امام گوش فرا مي‌داد و فرامين آن پير فرزانه را سرلوحه‌ي كار خود قرار داده بود. نسبت به پدر و مادرش بسيار مهربان بود، و هرگز صداي خود را بر آنان بلند نكرد. به ورزش كاراته علاقه داشت و هميشه     مي‌گفت: «عقل سالم در بدن سالم است.» از اظهار نظر و قضاوت نادرست، نسبت به ديگران خودداري مي‌كرد. در انتخاب دوست، كمال دقت و توجه را داشت و سعي مي‌كرد دوستان خود را از پايگاه بسيج يا مساجد انتخاب كند. «رضا» به كمك دوستانش كلاسهاي قرآن و آموزش نماز تشكيل داده بود و در راه‌اندازي كتابخانه‌ي مسجد محل (يزديان) سهم بسزايي داشت.

جواني بود غيرتمند و متعصب و چون جنگ عراق عليه ايران آغاز شد، بي‌صبرانه لباس دفاع پوشيد و سر از پا نشناخته، همگام با بسيجيان مخلص، رهسپار جبهه گشت. روزهاي زيادي در جبهه كنار ياران همراه ماند. او زندگي بدون جبهه برايش معنا نداشت و حتي آن را مقدّم‌تر از شغل معلّمي مي‌دانست. پيكر نوراني آن بسيجي مخلص، بارها آماج تير و تركش دشمن قرار گرفت و او با كتمان مجروحيت خود، به همرزمان خود روحيه مي‌بخشيد. خانواده پس از شهادت، از دوستانش شنيدند كه «رضا» چند بار مجروح شده است.

آخرين بار هنگام رفتن، حالتش تماشايي بود؛ به تمام اقوام سركشي كرد و اگر به كسي دسترسي نداشت پيغام مي‌داد. چندين مرتبه تا در خانه رفت و برگشت و خداحافظي كرد، پدر و مادر را سخت در آغوش كشيد و عاشقانه‌ترين نگاهش را هديه به چشمان غرق در اشك آنان نمود. به سمت كربلاي ايران حركت كرد و دل كربلايي‌اش را با آن ديار پيوند زد و به رسم وفا، ده سال پيكر مطهرش روي خاكهاي جبهه، به يادگار ماند تا به ديگران نشان دهد عاشقي با او چه كرد! ؟ .

 

 

 

شعر شهدایی

در آب فرات رفته ابراهيم پور

دشمن ز رشادتش شده چشمش کور

چون چلچله پرکشيده در سوم دی

پرپر زده و ز ديده دنيا شد دور

شهيد رضا ابراهيم پور

آثار

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان