چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e382

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e382

شادی روح شهید عزیز
فضل الله نصری
صلوات

نام و نام خانوادگي:فضل الله نصري

نام پدر:علي اكبر

تاريخ تولد:49/00/00

سن:16

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 4

مدت حضور:486 روز

شغل:محصل

تحصيلات:دوم دبيرستان

مسئوليت:كمك آرپي جي زن

تعداد دفعات اعزام:4

تاريخ شهادت:65/10/4

مکان شهادت:خرمشهر

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:76/04/13

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز فضل الله نصري

       «وَلاَ تَقوُلُواْ لِمَن يُقْتَلُ فِي سَبِيِل اْللَّهِ اَمْواتٌ بَلْ اَحْياءٌ وَلكِن لاَ تَشْعُرُونَ.»                 (آيه ي 154 بقره)

       و آن كس را كه در راه خدا كشته شده مرده نپنداريد بلكه او زنده‌ي ابديست وليكن همه‌ي شما اين حقيـقت را در نخواهيد يافت.

      بِسْمِ رَبِّ الشُّهَدَاءِ وَالصِّديِقيِن.

    به نام الله يگانه ياور مستضعفين و در هم كوبنده‌ي مستكبرين، به نام او كه انسان را آزاده آفريد و راه راست را به او نشان داد. هم اكنون كه وصيت‌نامه مي نويسم در كنار ديگر همرزمان در سنگر نشسته‌ام، اميدوارم كه خداوند مرا لايق بداند و سعادت شهادت را نصيبم گرداند.

اميدوارم كه با انتخاب اين راه بتوانم خدمتي به اسلام كرده باشم، به خدا قسم راهي را كه انتخاب كرده‌ام چون روز برايم روشن است؛ مبادا گويند كوركورانه رفته است، چون خود را شناختم خدا را شناختم و چون خدا را شناختـم به سويش شتافتم بلكه او مرا دريـابد و به ديـدارش نايل گردم. چون نزديك‌ترين راه به خدا شهادت است.

اي خدا، فقط براي رضاي تو آمدم، خدايا، اگر گناهكارم اميد به عفو تو دارم. چون جبهه را بر هر كاري مقدّم داشتم مدرسه را رها كردم و به دانشگاه بزرگ اسلامي وارد شدم.

آري برادران، اين‌جا دانشگاه حقيقي است استادان آن فرشتگان الهي و راهنماي آن قرآن و ضامن اجراي آن ايمان و راه رسيدن به آن شهادت. مي دانم كه فقط خداوند اين سعادت را نصيبم مي كند، از عشق گريه شوق بر چشمانم مسلّط شده روزي را مي بينم كه مردم مسلمان ايران در كنار قبر سرور شهيدان به زيارت مشغولند.

اي خدا، از تو مي خواهم كه در آخرين لحظات مولايم را بر بالينم بفرستي، چون به تو اميدوارم همه چيز برايم آسان است.

و سخني با خانواده‌ام و با كساني كه به نحوي در زندگي با من در رابطه بوده‌اند؛ هر چند جز مزاحمت چيزي براي شما نداشتم مرا حلال كنيد و از شما عاجزانه مي خواهم كه هر بدي از من ديده‌ايد مرا ببخشيد.

و اي مادرم: از تو مي خواهم كه زينب وار پيام خونم را به هموطنانم برساني. نمي گويم گريه نكن، گريه‌ات به خاطر حسين(ع) باشد چون از همه چيز خود گذشت و تو فقط از يك فرزند ناقابلت

و اما پدر عزيزم: تو كه آسايش خودت را براي راحتي من به سختي مبدّل ساختي هر چند نتوانستم فرزند خوبي براي شما باشم ولي تو پدر مهرباني براي من بودي الحق كه در حقّم پدري كردي و من شرمنده‌ام، اميدوارم كه پاداش زحمت شما را خداوند بدهد كه خدا اين هديه‌ي ناچيز را از شما قبول كند.

اي خواهرم و خواهرانم شما سر مشق گرفته از فاطمه(س) دخت رسول خدا(ص)، شما رهروان مكتب زينب، زينب وار و فاطمه گونه زندگي كنيد و رعايت حجاب اسلامي را بنماييد.

اي برادرم و برادرانم: امـيدوارم كـه اسلحه‌ي از دست افتـاده‌ام را بر روي زمين مگذاريد هر چند از اين امر مطمئن هستم و شما را خوب مي شناسم چون شما رهرو حسينيد و فرزند خميني و شما برادران در بسيج، سپاه و بسيج دانش آموزي كه در مدارس تشكيل مي شود شركت كنيد، از روحانيت جدايي نگيريد و وحدت كلمه را حفظ كنيد و هيچ وقت امام، امام، امام را تنها در صحنه نگذاريد. در دعاها و نماز جمعه هر چه باشكوهتر شركت كنيد.

 خدايا، خدايا تا انقلاب مهدي، خميني را نگهدار

                                                                                     خداحافظ

                                                                                       فضل الله نصري 25/11/63

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز فضل‌اللّه نصري

نام پدر: علي اكبر                 محل و تاريخ تولد: استهبان 1349

سن: 16 سال                       تحصيلات: دوم دبيرستان

شغل: محصّل                      وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج      تاريخ اولين اعزام: 23/2/63

دفعات اعزام: چهار بار          حضور در جبهه: 486 روز

تاريخ شهادت: 4/10/65        محل دفن: استهبان 13/4/76

آن گاه كه پابه عرصه‌ي وجود گذاشت، فضل و رحمت خدا شامل حال خانواده شد و او را «فضل اللّه» ناميدند. با عنايت پروردگار رشد يافت و روزهاي روشن زندگي خود را، با ياد خدا آذين بست.

او جواني فعّال و سرزنده بود. چشمانش كتابي ازحرفهاي ناگفتني بود، كه نمي‌خواست در كلام ديگران هويدا شود. هشت ساله بود كه عطر حماسه‌ي خميني(ره) فضاي غم‌انگيز ايران را پر كرد و مردم براي كسب آزادي به قيام در برابر حكومت طاغوت برخاستند كه در اين راه پرخطر به پيروزي دست يافتند.

عشق و علاقه‌ي وصف ناپذيري به جبهه داشت و در روزهاي جنگ تحميلي، گرچه كوچك بود اما دلش بزرگ و پرشهامت بود. هواي مدرسه رفتن نداشت، عشق به جبهه، قرار را از او ربوده بود، چون پرنده‌اي در قفس به هواي آزادي خود را به در و ديوار مي‌كوبيد تا دري گشوده شود. به بسيج مي‌رفت، مي‌گفتند: «سنت كم است». به مسجد مي‌رفت، باز هم تكرار دلگير همان حرفها. سرانجام او نيز همچون عاشقان ديگر، براي رسيدن به محبوبش راه وصال را يافت و تاريخ تولد خود را در شناسنامه تغيير داد و از طرف مدرسه به دوره‌ي آموزشي رفت. پس از آن، به مأمن مجنون صفتان پر گشود و طعم رزمنده بودن را چشيد.

مادرش مي‌گويد: «هرگاه زمان رفتنش اشك مي‌ريختم و غصّه‌دار مي‌شدم، لبخندي بر لبان معصومش مي‌نشست و مي‌گفت: «گريه نكن! اگر شهادت نصيب من شود، صبر هم نصيب تو مي‌شود.»

همرزمش1 چنين مي‌گويد: «شب عمليات «فضل‌اللّه» حال ديگري داشت وقتي كه نماز جماعت تمام شد ديديم كه هنوز سر به سجده دارد و پيشاني بر كعبه دل مي‌سايد و معبودش را صدا مي‌زند. خوشا به سعادتش، دستانش را بالا برد و معشوقش را صدا زد و جواب گرفت.»

پيكر چون گل «فضل‌اللّه» يازده سال درد هجران كشيد تا بالاخره پس از سفر طولاني خود، عطر جبهه را به ارمغان آورد.

  1. 1. مهدي علمداري

 

شعر شهدایی

نصری شب عشق از گلستان پرزد

در پهنة اروند ز دامان پر زد

در کرببلای چار با ديدة باز

بالی زد و با خيل عزيزان پر زد

شهيد فضل اله نصری

آثار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان