چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e364

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e364

شادی روح شهید عزیز
مهدی مهدوی آزاد
صلوات

نام و نام خانوادگي:مهدي مهدوي آزاد

نام پدر:محمدحسين

تاريخ تولد:41/10/23

سن:22

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:بدر

مدت حضور:143 روز

شغل:کارگر

تحصيلات:سوم راهنمايي

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:3

تاريخ شهادت:63/12/25

مکان شهادت:شرق دجله

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:74/08/13

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز مهدي مهدوي آزاد                           

      خداوندا چه طور مي شود اگر از راه لطف و مرحمت نظري به بنده‌ي حقير سراپا تقصير خودت بكني و فقط به اندازه‌ي ذره‌اي از درياي بي ساحل عظمت به روزنه‌ي قلب سياه من نوري از انوار خودت از راه كرم و بخشش بتاباني و افتخار شناخت خودت را به من عطا فرمايي. بارالها، هرچه تو به من نزديك‌تر شدي، كه البته از رگ گردنم به من نزديك‌تر بوده و هستي، لذا من از تو فاصله گرفتم و در نتيجه هواهاي نفساني بر من غلبه كرده و از شناخت خود و در نتيجه شناخت رسول و اولي الامر تو بي بهره مانده و در اين بحر بي شرمي، نسبت به تو غوطه ور شدم. پس اي تنها آفريدگارمن، عاجزانه درخواست مي كنم كه اين پرده‌ي جسماني را كه حايلي بين من و تو است برداري و جلوه‌ي حق و ذات پاك خويش را در آن موقع كه دلم مي شكند بر آن مرهم بنمايي و چنان كني كه فقط اطمينان دل من از ياد تو باشد و بس، پروردگارا، اگر جواب مرا ندهي و مرا از عشق به معرفت خودت و رسيدن به لقاي خودت سيراب كني، آنگاه سر از كدامين بيابان به در آرم و روي به كدامين غير كنم «نعوذ ابل الله». پس به مقربان درگاهت قسمت مي دهم كه به من توبه قبل از مرگ عطا كني به حق محمد و آل محمد.

      آفريدگارا، تويي كه از راز دل‌ها با خبري و تويي كه جان دادي و جان نيز مي ستاني پس اگر بخواهي با بنده‌ات معامله كني و خريداري جان بكني اينقدر آگاهي عطا فرما كه طرف معامله تو با آگـاهي و معرفت به كردگـار ارض و سما به ديـدار تو بشتابد و بس امان به طرف مقصد مي رود.

خدايا، به من كمك كن كه فقط براي رضاي تو انجام وظيفه بنمايم يعني اين‌كه تمام وجودم فقط وقف باشد براي تو،خشم من براي رضاي تو و خشنودي و خوشحالي من براي رضاي تو باشد. خدايا، اگر نصرت و ياري تو باشد پس ما را چه باك از عدو و خدايا حالا كه ما دين تو را ياري مي كنيم تو هم ما را ياري فرما. حجت را بر ما بفرست مهديت را كه چشم تمام شيعيان جهان در انتظار اوست به كمك ما بفرست و ما را بر كفار پيروز و فايق بگردان.

خدايا، به حق خون ناحق ريخته‌ي حسين (ع) كه با شمشير يزيديان بر زمين سوزان كربلا ريخته شد و به ما درس شهادت و شهامت را آموخت و به حق خون هزاران علي اكبر و قاسم و اصغر كه بر شمشير يزيديان اين زمان است ما را يك لحظه به خودمان وامگذار و اين نايب بر حق حضرت صاحب الزمان(عج) پيرجماران، چشم ما، قلب تپيده‌ي امت، اميد مستضعفان، رهبر تمامي شيعيان جهان را در پناه خودت محفوظ و نصرت اسلام را مقدر فرما.

                                  مهدي مهدوي آزاد

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز مهدي مهدوي‌آزاد

نام پدر: محمّدحسين             محل و تاريخ تولد: استهبان 1341

سن: 22 سال                        تحصيلات: سوم راهنمايي

شغل: كارگر                         وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج      تاريخ اولين اعزام: 9/8/60           

دفعات اعزام: سه بار             حضور در جبهه: 143 روز

تاريخ شهادت: 25/12/63      محل دفن: استهبان 13/8/74

آن وقت كه شهر به يمن قدوم مهدي صاحب الزمان(عج) غرق در شادي و سرور بود، نوزادي پا به عرصه‌ي وجود گذاشت كه به ميمنت اين روز فرخنده او را «مهدي» نام نهادند تا يكي از منتظران و عاشقان جمال زيبايش گردد.

وي در خانه‌اي مذهبي و بي‌بضاعت رشد كرد و روزگار گذراند. او مظلومانه در زير فشارهاي زندگي سكوت كرد و خون دل خورد. از اخلاق نيكويي برخوردار بود و رفتارش تاثير مثبتي بر ديگران داشت. او كه چون سروي آزاده نگاهش به آسمان بود، با عشق زندگي كرد و هرگز از ياد خدا غافل نماند. نماز را اول وقت مي‌خواند و در نماز جمعه و جماعت حضور چشمگيري داشت.

در نخستين روزهاي انقلاب، در تظاهرات شركت داشت و اعلاميه‌هاي حضرت امام را با دشواري به دست مي‌آورد و براي ديگران قرائت مي‌نمود.

پس از اين پيروزي شكوهمند، در بسيج نام نوشت. ارادت خاصي به انقلاب اسلامي و سپاه پاسداران داشت. در اكثر برنامه‌هاي ورزشي اعّم از كوهنوردي، دوچرخه‌سواري، كشتي و شنا كه از طرف بسيج برگزار مي‌شد، شركت مي‌كرد. او كه از روحيه‌ي پهلواني برخوردار بود، بدنش را ورزيده كرد تا در آبهاي «هورالعظيم» چون كوهي استوار مقابل دشمن بايستد. جواني با انصاف بود و عادل و از كم‌كاري در محيط كار بيزار بود.

با شروع جنگ تحميلي، مشتاقانه جهت دفاع راهي جبهه گشت. برادرش ـ‌ محمّدعلي ـ نيز عاشقانه دل به هواي آنجا سپرده بود. وي روزهاي زيادي در جبهه ماند. مخلصانه در تمام كارها پيشقدم بود. لباس رزمندگان را مي‌شست و كفشهاي آنان را واكس مي‌زد. حالي خوش با جبهه داشت. در اكثر مواقع روزه‌دار بود و لبهاي خشكيده‌اش، حكايت از صبر چندين ساله‌اش داشت. نماز شب، زيباترين مظهر عاشقي‌اش بود. هرگاه به مرخصي مي‌آمد به كار بنّايي مشغول مي‌شد تا كمكي به خانواده كرده باشد.

آخرين بار با همه دوستان و آشنايان خداحافظي كرد و پا به جاده‌هاي سوزان جنوب نهاد و در «عمليات بدر» حضور يافت. برادرش ـ محمّدعلي ـ كه از رزمندگان «گردان فجر» بود به محض خبردار شدن از انجام عمليات در همان شب به او پيوست. هر دو با هم شولاي رزم بر تن كردند و بالهاي پرواز را گشودند. آنها كه چون يك روح در دو پيكر بودند، پس از مبارزاتي بي‌امان هر دو با هم، ره عرش در پيش گرفته، بر سرير عشق تكيه زدند و زيباترين عروس شهادت را در آغوش كشيدند. پس از گذشت يازده سال كه پيكر مطهرشان در ديار غربت بود در سال 1374 به شهر بازگشتند.

 

شعر شهدایی

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

آثار

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان