چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e363

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e363

شادی روح شهید عزیز
محمدعلی مهدوی آزاد
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمدعلي مهدوي آزاد

نام پدر:محمدحسين

تاريخ تولد:45/01/1

سن:18

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:سپاه

يگان:ل33المهدي

عمليات:بدر

مدت حضور:266 روز

شغل:روحاني

تحصيلات:مقدماتي حوزه

مسئوليت:تخريب چي

تعداد دفعات اعزام:3

تاريخ شهادت:63/12/25

مکان شهادت:شرق دجله

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:74/05/5

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز محمّد علي مهدوي آزاد

      فان حزب الله هم الغالبون: به درستي كه حزب خداوند پيروز است.                                (قرآن كريم)         به ياري خداوند متعال شب حمله فرامي رسد و با ياد خداوند كريم يورش دليرانه‌ي خود را به قلبِ سياه سپاه دشمن آغاز مي كنيم و چند كلمه‌اي با شما ملت قهرمان پرور اصطهبانات و پدر و مادر و خلاصه تمام شما شهيدپروران و ادامه دهندگان راه حسين(ع) .

حال كه خداوند اين حقير را به درگاه خويش فرا خواند و اينجانب هم دعوتش را لبيك گفتم مي روم تا با دوستان راه حسين(ع) را ادامه دهيم و خواستم از شما خداحافظي كرده باشم.

تنها وصيتي كه دارم اين است كه شما هم همچنان] كه[  تا به حال يك لحظه امام را تنها نگذاشته‌ايد از هم اكنون هم او را تنها نگذاريد و به گفته‌ي فقيه عادل و آگاه آيت الله منتظري رفتار كنيد كه مي گويد: (بياييد فرمانبر او كه فرمانبر خدا است باشيم و اين امام بر حق را ياري رسانيم.) مطالب ديگر اين‌كه نماز جمعه را خالي نگذاريد. دعاها را حتماً به پا داريد و ياد شهيدان را زنده نگهداريد. مسأله‌ي جبهه را در رأس همه‌ي مسايل قرار دهيد و وصيت ديگرم اين‌كه تنها دوچرخه‌اي دارم و چند چيز ديگر كه آن‌ها را بفروشيد و براي جبهه خرج كنيد تا شايد آن هم خدمت كوچكي باشد به خداوند و انقلاب اسلامي و در آخر از همه‌ي شما خداحافظي مي كنم و سلام مرا به خانواده‌ي شهدا برسانيد و حتي الامكان عيدهاي خود را صرف ديدار با خانواده‌ي شهدا و معلولين و مفقودين و مجروحين جنگ و انقلاب كنيد و سلام مرا به پيرجماران برسانيد و از ايشان بخواهيد تا براي ما از خداوند متعال طلب مغفرت كند. ديگر بيش از اين عرضي ندارم و آخرين مطلب خود را بنابر اتمام وصيت‌نامه اين است كه جلوگيري از فرزندان خود به سوي جبهه نكنيد.به اميد پيروزي هرچه سريع تر اسلام بر كفر.خداحافظ.

                                                        محمّد علي مهدوي آزاد  28/3/62

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمّدعلي مهدوي‌آزاد

نام پدر: محمّدحسين             محل و تاريخ تولد: استهبان 1345

سن: 18 سال                       تحصيلات: مقدماتي

شغل: طلبه                          وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج       تاريخ اولين اعزام: 7/8/61                

مسؤوليت: تخريب چي         حضور در جبهه: 266 روز                  

تاريخ شهادت: 25/12/63     محل دفن: استهبان 5/5/74

همراه با بهار زاده شد و با روح سبزش خانه را غرق در صفا كرد. در خانه‌اي متولد شد كه بي‌بضاعت بود، اما از ياد خدا پررونق و بازارش گرم. دوران كودكي «محمّدعلي» با رفتن به مدرسه رنگي زيباتر به خود گرفت. از بهره‌ي هوشي بالايي برخوردار بود و در حل مشكلات درسي به همكلاسي‌هايش كمك مي‌كرد. هنرمند بود و به خطاطي و نقاشي علاقه داشت، مخصوصاً به طراحي سياه قلم و كلمه‌ي «اللّه» را بسيار زيبا ترسيم مي‌كرد.

در روزهاي انقلاب كه همه‌ي شهر براي ورود امام خميني(ره) لحظه شماري مي‌كردند، «محمّدعلي» نوجواني بود كه با ديگران براي نابودي رژيم طاغوت هرگز از پا ننشست، تا اينكه در اين راه او و ياران خميني سربلند شدند و انقلاب به پيروزي رسيد. وي نماز را اول وقت مي‌خواند و در نماز جمعه و جماعات شركت مي‌كرد. در زمان رياست جمهوري بني‌صدر خائن، با گروهك‌هاي منافقين مبارزه مي‌كرد و از هيچ‌كس ترسي به دل نداشت. سپس در حوزه‌ي علميه‌ي شهرستان نام نوشت و به تحصيل مشغول گرديد.

شروع جنگ تحميلي و تجاوز دشمن به ميهن اسلامي، دل او

لبريز از غم و درد گشت. خيلي زود دل به هواي جبهه سپرد. از مادرش خواست تا به حوزه بيايد و از استادش اجازه بگيرد، تا او نيز بتواند به جبهه برود، اما مادرش حاضر به اين كار نشد. با دلي شكسته به نماز ايستاد و در كنار سجّاده‌اش آن قدر ياحسين(ع) گفت كه دل مادر با ديدن اشكهاي عاشقانه‌ي او به درد آمد و به او اجازه‌ي رفتن داد. به بسيج رفت و از آنجا عازم جبهه شد. او نيز چون برادرش مدتهاي زيادي در جبهه بود، در عمليات پيروزمندانه‌ي «خيبر» شركت كرد. در همين عمليات از ناحيه‌ي دست مجروح گشت و هنوز بهبود نيافته بود كه دوباره راهي شد. دوستانش مي‌گويند: «او از نظر روحيه بسيار شبيه به برادرش «محمّدمهدي» بود. به طوري كه چون برادرش لباس رزمندگان را مي‌شست و بدون تكلّف پوتين آنها را واكس مي‌زد. نماز شبش ترك نشد. بدون سحري روزه‌ي مستحبي مي‌گرفت و در گرماي سوزان جنوب كار مي‌كرد.» به راستي كه حرارت عشق او سوزنده‌تر از گرماي جنوب بود!

«عمليات بدر» در شرف وقوع بود و برادرش ـ محمّدمهدي ـ در جبهه. حوصله‌ي ماندن در خانه را نداشت. با اصرار زياد كوله‌بار سفر را برداشت و در شب عمليات، در گردان فجر برادرش را پيدا كرد. هر دو شولاي رزم بر تن كردند و بالهاي پرواز را گشودند. آنها كه چون يك روح در دو پيكر بودند پس از مبارزاتي بي‌امان هر دو با هم، ره عرش در پيش گرفته، بر سرير عشق تكيه زدند و زيباترين عروس شهادت را در آغوش كشيدند. او كه پيكرش بر اثر انفجار مين قطعه قطعه شده بود پس از گذشت يازده سال به كاشانه برگشت.

 

شعر شهدایی

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

آثار

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان