چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e356

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e356

شادی روح شهید عزیز
محمد مقدس
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمد مقدس

نام پدر:ميرزا آقا

تاريخ تولد:45/06/1

سن:22

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:*****

مدت حضور:220 روز

شغل:معلم

تحصيلات:فوق ديپلم

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:3

تاريخ شهادت:67/03/4

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:اصابت تركش به سر

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز محمد مقدّس               

        چه زيباست سخن را در وصف و عظمت پروردگار جهان و جهانيان شروع كنم، هم او كه در عظمت و بلندمرتبگي جايگاه منيع و رفيعي دارد، هم او كه مالك يوم الدين است، هم او كه مالك نفس‌هاست كه خود بر اين مطلب اقرار دارد كه «كل نفس ذائقه الموت» و هم او كه دارنده‌ي «جنات تجري من تحتها الانهار» است، هم او كه ندا مي دهد بر من و شما كه براي دنيا آنچنان زندگي كن كه گويي هميشه در آن‌جايي و الي الابد قرار و آرام خواهي داشت و آنچنان توجه به آخرت كن كه گويي مي خواهي همين امروز رخت بر بندي؛ پس اي برادر، بهوش باش كه امروز روز امتحان الهي است و بايد با جديّت از اين آزمايش الهي سرفراز و پيروز به درآييم كه ماواي ما بهشت برين و جنّت عقبي باشد. نه مثل من وابسته به علايق و دوستدار نفس كه چگونه كبر و ريا سراپايم را فراگرفته و در مقابل عظمت و بلند مرتبه‌اي آن اقدس احديّت، فخر و كرامت نمايم. او اكمل است او همه است.«مدبر الليل و النهار و محوّل الحول والاحوال» است و در يك كلمه خالق جميع وجود است.

      پس به درستي كه ما بيهوده به خود مي باليم، ما هيچ هستيم و او همه چيز، ما عاجز و او قادر،ما نظير و مانند داريم كه او ندارد.«ليس كمثله شيء» است. پس اي برادر، تذكري بود از بابت تذكرات حقير، هم خود به تذكرات زيادي نيازمندم كه از همه كس غافل‌تر و ناتوان‌ترم و احتياج دارم كه بشنوم و پند بگيرم.

 

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمّد مقدس

نام پدر: ميرزاآقا                  محل و تاريخ تولد: استهبان 1345

سن: 22 سال                      تحصيلات: فوق ديپلم

شغل: معلّم                         وضعيت تاهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج      تاريخ اولين اعزام: 15/12/65

دفعات اعزام: سه بار           حضور در جبهه: 220 روز   

تاريخ‌ومحل شهادت: شلمچه 4/3/67      محل دفن: استهبان

باغ سينه‌اش از گل‌هاي سرخ شقايق لبريز بود؛ او كه هنگامه‌ي پرشور پرواز، در يك آن، فرش تا عرش را پيمود …

«محمّد» در خانواده‌اي شيفته‌ي اهل بيت(ع) ديده به دنيا گشود و بسان گل‌هاي محمّدي باغچه، روز به روز رشد كرد و طراوت يافت. در هفت سالگي در كلاس درس استاد نشست و در مشق‌هاي شبانه‌اش، بارها نام خدا را تكرار كرد. از همان دوران دبستان به كتاب‌هاي ديني علاقه‌ي فراواني داشت و به قرآن و تفسير آن نيز همچنين. محمّد نه تنها به نمازهاي واجب اهميّت زيادي مي‌داد بلكه به خواندن نمازهاي مستحبي نيز عشق مي‌ورزيد. او داراي صبري مثال زدني و همّتي بلند بود، به طوري‌كه هيچ‌گاه صدايش را بلند نكرد و از كمك و ياري دادن ديگران دريغ نورزيد. محمّد به ورزش علاقه داشت و عضو فعّال تيم «شهيد مصطفوي» شهرستان بود.

در روزهاي پرشور انقلاب او كه نوجواني شاداب و متعّهد بود با وجود خفقان شديد، خود را به امواج خروشان قيام سپرد و در حسينيه‌ها و محافلِ سخنراني شركت و در توزيع اعلاميه‌هاي حضرت اسلامي و تشكيل بسيج به فرمان امام، در اين نهاد مقدّس نام نوشت.

در روزهايي كه از آسمان و زمين آتش مي‌باريد و دولت عراق جنگ را به ايران تحميل نموده بود، محمّد دانشجويي بود كه در تربيت معلّم مشغول به تحصيل بود، اگر چه روزهاي پاياني درس را سپري مي‌كرد اما حال و هواي جبهه او را به سوي خود فرا خواند و رهسپار جبهه شد. همرزمش از محمّد اين گونه روايت مي‌كند1: «او بسيار دلسوز بود و اهميّت زيادي به تحصيل علم مي‌داد. مدتي هم آموزش مقابله با عوامل شيميايي ديده بود و هرگاه دشمن، شيميايي مي‌زد ايشان نوع آن را تشخيص داده و ضمن اعلام به ساير رزمندگان اقدامات لازم را براي مقابله با آن انجام مي‌داد.

آن روز كه محمّد خود را آماده مي‌كرد به مرخصي رود و گواهي تحصيل خود را به تربيت معلّم تحويل دهد؛ پيك گردان از راه رسيد و از عملياتي كه در پيش بود خبر داد، محمّد كه به دنبال فرصت مي‌گشت، ساكش را به طرفي پرت كرد و از رفتن منصرف شد… هنگامي كه به منطقه مي‌رفتيم او حال ديگري داشت و غرق در دنياي خودش بود، ناگهان گلوله‌ي توپي به كنار ماشين اصابت كرد و دنيايي از غبار اطرافمان را فرا گرفت، چند دقيقه‌اي بعد كه به خود آمدم محمّد را ديدم كه از ناحيه‌ي سر زخمي شده و مثل هميشه در فكر
بچه‌ها بود و خبر از زدن شيميايي مي‌داد و در حالي‌كه جان مي‌سپرد، لبخندي حاكي از رضايت بر لب داشت.»

  1. 1. فخرالدين فقيهي

 

شعر شهدایی

سيراب مقدس از می ساغر شد

پروازکنان به آسمان اختر شد

افتاد به بحر عشق و لب بر می زد

خون داد غلام ساقی کوثر شد

شهيد محمد مقدس

آثار

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان