چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e342

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e342

شادی روح شهید عزیز
محمود مخبری
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمود مخبري

نام پدر:اسدالله

تاريخ تولد:41/06/7

سن:22

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:بدر

مدت حضور:223 روز

شغل:آزاد

تحصيلات:ديپلم

مسئوليت:آرپي جي زن

تعداد دفعات اعزام:4

تاريخ شهادت:63/12/25

مکان شهادت:شرق دجله

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:73/12/9

وصیت نامه

وصيت نامه شهيدعزيز محمود مخبري

   به نام او كه از اوييم وبه سوي او باز مي گرديم. به نام او كه همه‌ي هستي از اوست و بازگشت همه به سوي اوست. «اِناِللهْ وَ اِنْااِليهِ راجِعونْ» و به نام او كه  ازلي و ابدي است و به نام او كه يكتاست و جز او نه.

      با سپاس فراوان از وفور نعمت‌هاي خداوند و با اداي ثنا و ستايش بي حد و حصر نسبت به پروردگار  يگانه و با اقرار و اعتراف به ربوبيّت و يگانگي صاحب جهان، پروردگار بزرگ و قبول نبوّت انبيا، خاصه‌ي پيامبر بزرگ اسلام حضرت ختمي مرتبت محمّدبن عبدالله(ص) و پذيرفتن امامت حضرت علي بن ابي طالب(ع) و يازده فرزند به حقّش تا مهدي موعود عجل الله تعالي فرجه الشريف و اطاعت از رهبري كبير انقلاب اسلامي ايران امام امتِ اسلام، خميني بت شكن و پذيرش آنچه پيامبر اسلام از سوي خداوند آورده است و بعد با سلام به شهيدان از انقلاب پيامبر اسلام تا شهيدان كربلاي حسين عليه السلام و از شهيدان كربلا تا كربلاهاي مكرّر ايران.

چند جمله وصاياي خود را بدين شرح مي نويسم:

 هر انساني يك بار مي‌ميرد و دنياي مادي را به سوي سرايي ديگر ترك مي كند اما چه بهتر اين رفتن در راه خدا و در جهت پياده شدن احكام الهي باشد و انساني كه در راه خدا جان نثار كند هرگز خود را تنها و       بي پناه، سرگردان يا پوچ و بي ارزش نمي يابد، به عكس، خود را ذرّه‌اي بي انتها و وابسته به ابديّتي بي پايان، بـه عظـمتي با شكـوه و به كمالي بـي غايت و بي نهايت دوست داشتني دست مي يابد. او خود را موجودي مي بيند وابسته به ابديّت، با پيوندي جاودانه. او موجودي ]است[ كه هرگز به نابودي مطلق كشيده نمي شود و حتي مرگ او در حقيقت آغـاز دوره‌ي جـديـدي از حيـات اسـت. پـرواز به سـوي خـدا جـايـي كـه يك مـؤمن در جستجوي اوست. آيا جز شهادت چيز ديگري را پيدا مي توان كرد؟ كه به الله نزديك‌تر شد؟ آيا شيرين‌تر و پر لذّت‌تر از لحظه‌ي شهادت را مي توان پيدا كرد؟

و اما امروز اسلام احتياج به خون دارد و ما مي رويم تا بر يزيديان بفهمانيم كه شهادت بالاترين آرزوي ماست، مي رويم شايد نينوايي را بيابيم و در عاشوراي دوران خود، هديه‌ي ناقابلي در راه پيروزي حق بر عليه باطل و اسلام بر عليه كفر در پيشگاه مولايمان حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف تقديم نماييم و به پروانگان جاويد شمع ولايت بپيونديم، اميدوارم، اين قطره‌ي خون بي ارزش، براي باروري انقلاب اسلامي جهانيمان مورد پذيرش آقا ولي عصر(عج) و نايب او امام خميني قرار گيرد و اميدوارم كه دين خود را در مقابل خون شهيدان ادا كرده باشم.

اي خدا، اگر اين نبود كه فرموده‌اي بعد از مردن براي زندگي به دنيا بازنمي گرديد آرزو مي كردم كه ده‌ها بار مرا به اين جهان برگرداني و دوباره در راه تو به شهادت برسم.

اي برادران، اي مسؤولين محترم كه امروز امور جامعه به دست شماست، در كارها خدا را در نظر بگيريد و بدانيد كه اگر خون شهيدي بر زمين مي ريزد براي پياده شدن احكام خدا مي باشد نكند روزي خداي نكرده در قيامت شهدا از شما شكايت كنند كه خون ما را پاس نداشتيد.

اي برادران و خواهران، خود را هرگز طلبكار انقلاب ندانيد چون ببينيم براي انقلاب چه كرده‌ايم، اگر بنا باشد كسي طلبكار انقلاب باشد اولين آن‌ها بايد امام باشد ولي امام را مي بينيم كه خود را بدهكار انقلاب      مي داند و اميدوارم كه دوستان به اين مطلـب توجه كـنند. ان شاالله.

اما چـند سخني با پـدر و مادر، بـرادران و خواهرانم: از اين‌كه ديگر در بين شما نيستم ناراحت نباشيد و خدا را شكر كنيد كه من در چنين راهي قدم نهادم و پيروز شدم و ديگراز اينكه من فرزند و برادر خوبي براي شما نبودم و نتوانستم دين خود را در مقابل شما ادا كنم معذرت مي خواهم، مرا ببخشيد و دعا كنيد.

مادرم همانند قبل چون كوه استوار باش و همچون زينب(س) محكم و صبور در برابر مصائب بايست و هماره گوش به فرمان امام باش.

پدر جان، شما نيز چون شيري در بيشه استوار و صبور باش و در بـرابـر سختي‌ها همچون يك شيـر برخورد كن و هيچ ناراحتي به خود راه مده و در همـه‌ي موارد گوش به فرمان امام باشيد و همواره در خط امام حركت كنيد كه ان شاالله پيروزيد.

برادران و خواهران: شما نيز در خط امام حركت كنيد و خود را جهت جهاد بر عليه كفر و ستم آماده سازيد و هر لحظه آماده باشيد. خواهرم، تو نيز حجابت سنگري است بر عليه دشمنان ما، كه همواره آن را حفظ كن چرا كه خطرات بسياري ما را تهديد مي كند و دشمنان زيادي را احاطه كرده‌اند و به هر بهانه قصد ضربه وارد كردن به اسلام و انقلاب را دارند.

چند كلمه هم با دوستان، دوستان متوجه اوقات و لحظات زودگذر عمر خود باشيد چرا كه هر لحظه ممكن است مرگ به سراغ انسان بيايد و انسان را در كام خود قرار دهد چه بهتر كه انسان از آن لحظات عمر استفاده كند و توشه‌اي براي خود جمع آوري كند. اما اي دوستان، انتظار من از شما اين است كه اسلحه به زمين افتاده مرا برداريد چرا كه روحم ناراحت است، اگر اسلحه‌ام بر زمين باشد. اي دوستان، مرا ببخشيد و حلالم كنيد اگر از دست من ناراحت شديد و خطايي از من سر زده مرا ببخشيد و همواره در دعاها مرا فراموش نكنيد.

اما اي خدا مرا ببخش و خطاهاي مرا به لطف خودت بر من ببخش، خدايا امام را تا انقلاب حضرت مهدي براي امت اسلام نگهدار. فرج حضرت ولي عصر(عج) را نزديك بگردان. خدايا ما را از سربازا ن امام قرار بده.

خدايا، خدايا تا انقلاب مهدي، خميني را نگهدار.

                                                                                   والسلام

  محمود مخبري  اردوگاه ظفر، تاريخ 17/12/63

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمود مخبري

نام پدر: اسدالله                     محل و تاريخ تولد: استهبان 1341

سن: 21 سال                        تحصيلات: ديپلم

شغل: آزاد                           وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج      تاريخ اولين اعزام: 9/8/60                

حضور در جبهه: 223 روز   مسؤوليت: آر پي جي زن     

تاريخ شهادت: 25/12/63     محل دفن: استهبان 9/12/73

بيا از عاشق پيشه‌اي بسراييم، كه زائر وادي عشق بود و كس ندانست، كه بود؟! … و به كجا شد؟! …

دفتر زندگي «محمود» در لحظه‌اي سرشار از عشق به خدا گشوده شد و عطر حضورش، خانه را از بوي سبز بهار لبريز كرد. روزهاي پاك و روشن او در سايه‌سار حمايت و نوازش گذشت و در هفت سالگي با بچه‌هاي محل راهي مدرسه شد و الفباي عاشقي را از همان كودكي آموخت، بدانگونه كه مادرش مي‌گويد: «هشت ساله بود كه روزه مي‌گرفت و از ما مي‌خواست كه هر صبح براي نماز بيدارش كنيم و اگر اين كار را نمي‌كرديم، بسيار ناراحت مي‌شد.»

علاقه‌ي زيادي به خطاطي و كتابهاي غير درسي داشت و از همان دوران مدرسه به عضويت كتابخانه ولي عصر(عج) درآمد و عضو فعّال آنجا گشت. تمام زندگي «محمود» در عشق به خدا سپري شد و در ساده زيستي، شكوه و جلال بودنش به اثبات رسيد. هيچ گاه فقرا را از ياد نبرد و دردمندان را فراموش نكرد.

در اوايل انقلاب يكي از شاگردان ممتاز مكتب شهيد «حجه الاسلام شيخ احمد فقيهي» بود كه در آگاه كردن مردم چون استادي صبور فعّاليت مي‌نمود و با زيركي تمام به توزيع اعلاميه‌هاي امام مي‌پرداخت.
كلاس سوم دبيرستان بود كه همكاري خود را با بسيج و سپاه آغاز كرد و با جريانات فكري ضدانقلاب به مقابله برخاست.

با شروع جنگ تحميلي، او به شوق خلوتي دگر رو به سوي قبله‌اي كرد كه عاشقان زيادي سر به سجده داشتند، پا به سرزميني نهاد كه آرامبخش دل بي‌تابش بود. روزهاي زيادي جبهه آشناي ديرينش گشت و با او دوست. در «عمليات بستان» شركت كرد و زخمي شد اما اين موضوع را از خانواده پنهان كرد تا نگران حالش نگردند. آرزويي جز شهادت نداشت و زماني كه دوستانش شهيد مي‌شدند، مي‌گفت:«من از ديگران عقب افتاده‌ام، آنها رفتند ومن هنوز زنده‌ام.»

همسنگر او كه دلش هواي «محمود» كرده، اينگونه او را به تصوير مي‌كشد1: «وي دنيايي از معنويت، صداقت، ساده زيستي، وقار و اخلاص بود. كسي كه هرگز دروغ نگفت، غيبت نكرد و چشم به گناه نيالود. تهجّد و نماز جماعتش ترك نشد. روزهاي دوشنبه و پنجشنبه را روزه گرفت و هرجا كه انقلاب نياز داشت مردانه قدم در راه نهاد.»

آخرين ديدارش با جبهه در «عمليات بدر» بود كه با دلي سخت مشتاقِ وصال به ميعادگاه آمد. در مقابل دشمن مردانه سينه سپر كرد تا اينكه عطر وصال با جانش درآميخت و طر سطر دفتر عاشقي‌اش را كه به رنگ شقايق بود به محبوب هديه داد. «هورالهويزه» ده سال ميزبان قامت به خون خفته‌اش بود تا اينكه پاره‌هاي استخوانش به شهر بازگشت.

  1. محمّدجواد اسلامي

 

شعر شهدایی

زد مخبری از فراق دلبر فرياد

محمود صفتی رفتی و گشتی دلشاد

از گوشه لطف حق به حق زد پيوند

افتاد به خون مثال شاخ شمشاد

شهيد محمود مخبری

آثار

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان