چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e294

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e294

شادی روح شهید عزیز
علی اصغر قوس
صلوات

نام و نام خانوادگي:علي اصغر قوس

نام پدر:غلامرضا

تاريخ تولد:44/08/8

سن:19

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:سپاه

يگان:ل 33المهدي

عمليات:بدر

مدت حضور:175 روز

شغل:پاسدار وظيفه

تحصيلات:ديپلم

مسئوليت:*****

تعداد دفعات اعزام:2

تاريخ شهادت:63/12/25

مکان شهادت:شرق دجله

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:79/06/10

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز علي اصغر قوس

«فَلْيُقاتِلْ فِي سَبِيلِ اْللَّهِ اْلَّذِينَ يَشْرُونَ اْلحَياهَ ْالُدنْيَا بِاْلاخِرَهِ وَ مَنْ يُقاتِلْ فَي سَبِيلِ اْللَّهِ فَيُقْتَلْ اَوْ يَغْلِبْ فَسَوْفَ نُوْتَيهَ اَجْراً عَظِيماً.»

     مؤمنان بايد در راه خدا با آنان‌كه حيات مادي دنيا را بر آخرت گزيدند جهاد كنند و هر كس در جهاد به راه خدا كشته شد يا فاتح گرديد زود باشد كه او را در بهشت ابدي اجري عظيم دهيم.      (سوره‌ي  نسا، آيه‌ي 73)               به نام الله پاسدار حرمت خون شهيدان و با درود به رهبر كبير انقلاب و با سلام به شهيدان گلگون كفن و با درود و سلام به شما ملت عزيز و قهرمان چند كلمه‌اي با شما برادران و خواهران محترم صحبتي دارم كه اميدوارم جامه‌ي عمل بپوشيد.

       برادران و خواهران اين زمان، زمان امتحان و جهاد است كه جهاد در اين زمان بهترين عمل مؤمن در راه خداست؛ شما ملت عزيز در برابر مشكلات و مصايب صبور باشيد و صبر پيشه‌ي خود سازيد و در مقابل كمبودها استوار باشيد كه فرداي قيامت جوابي در پيشگاه خداوند نداريد.

      اي برادران من، آگاه باشيد كه دنيا با اين خط و خالش شما را فريب ندهد و به خود جذب نكند كه فردا ميان شما و دنيا، مرگ جدايي خواهد انداخت و از دنيا قطع علاقه كنيد و سلاح من و همرزمان من كه خون خود را عاشقانه در راه معبودشان ريختند برداريد و در مقابل ستمگران و متجاوزان قد علم كنيد كه اگر در مقابل اين خونخوران نايستيد آن ها در مقابل شما خواهند ايستاد و خون شما و مادران و خواهران شما را همان گونه كه در شهرهاي مرزي دزفول و غيره ريختند خواهند ريخت و خدا شما را براي بردگي در مقابل ظالمان خلق نكرده كه شما تن به ذلّت دهيـد و تنها راه نجات خود از دست ستمكاران جهاد است و در اين جهاد هيچ ترسي به خود راه ندهيد كه «اِناِللهْ وَ اِنْااِليهِ راجِعونْ»  و ما همه از خدا هستيم و به سوي او بازگشت خواهيم كرد و در راه خدا عاشقانه جهاد كنيد و از ملامت هيچ كس هراس نداشته باشيد. برادران من توجه كنيد و آگاه باشيد كه ابرقدرت‌ها و سر سپردگانشان        مي خواهند ريشه‌ي اسلام را از بن قطع كنند، اگر شما كوتاهي كنيد و به جنگ اهميّت ندهيد و امام را تنها بگذاريد و خون اين جوانان برومند را پايمال كنيد فردا در پيشگاه خدا مسؤوليد. شما بايد از دستورات قرآن پيروي كنيد و كارهاي خود را با قرآن مطابقت كنيد.

 برادران و خواهران من، شكر خداي را به جا آوريد كه خدا رهبري عظيم الشأن به شما عطا فرمود، شما آزادي را به دست آوريد، حالا كاري كنيد كه بتوانيد آن را نگهداريد.

 انسان چه طور وجدانش راضي مي شود در خانه بماند در صورتي كه هر روز يكي از برادران يا رفقايش شهيد مي شوند، انسان آيا مي تواند فكر اين رزمندگان قهرمان را نكند شماهايي كه نمي توانيد واقعاً به جبهه بياييد حداقل كمك‌هاي مالي را فراموش نكنيد.

 و افتخار به شما همسنگرانم كه جواني خـود و زندگـي خـود را در جبهه‌ها مي گذرانيد، دنيا را فرامـوش كـرده‌ايد و عاشقانه در گرما و سرما در زير آتش دشمن ايستاده‌ايد.

 از شما برادران و خواهران عزيز كه مرا مي شناسيد حلال بودي مي طلبم و از شما دوستان عزيز مي خواهم كه در طول مدت رفاقتمان هر بدي كه از من ديده‌ايد مرا حلال كنيد و راهم را ادمه دهيد و از مادر و پدرم مي خواهم كه مرا حلال كنند و از برادرم و تمام اقوامم مي خواهم كه مرا ببخشند و صبر كنند و ناراحت نشوند كه هيچ كس در اين دنيا باقي ماندني نيست و از مادرم مي خواهم كه خوشحال باشد كه فرزندي در راه خدا داده است همگي را به خداي بزرگ مي سپارم.

 همه براي رزمندگان و امام دعا كنيد، كه تا به حال دعاي شما پشتوانه‌اي محكم براي ما و نبرد ما بوده است.

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

اميديه، علي اصغر قوس  17/12/63

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز علي‌اصغر قوس

نام پدر: غلامرضا               محل وتاريخ تولد: استهبان 1344

سن: 19سال                       تحصيلات: ديپلم

شغل: سرباز                      وضعيت تأهل: مجرّد               

ارگان اعزام كننده: سپاه     تاريخ اولين اعزام: 28/3/62                 

دفعات اعزام: دو بار            حضور در جبهه: 175 روز             

تاريخ شهادت: 25/12/63    محل دفن: استهبان 9/12/73

درياب او را كه در چشمه‌سار نگاهش غم عميقي به ژرفاي درياي عشق نهفته است.

نامش در رؤيايي صادقانه به مادر الهام شد و آن گاه كه چشم گشود او را «علي‌اصغر» ناميدند تا براي جاودانگي حيات اسلام در برابر ظلم قد علم كند و مردانه بايستد، چون سرباز كوچك حسين(ع).

وي از استعداد و هوش سرشاري برخوردار بود و نام زيبايش به عنوان دانش‌آموز ممتاز، در تابلوي مدرسه هميشه خودنمايي مي‌كرد. سكوت عجيبي سراپاي وجودش را گرفته بود، اما توفاني سهمگين نهفته در پشت پرده‌ي سكوت داشت. عشق خدا هرگز از دلش بيرون نرفت و هيچ گاه نمازش ترك نشد. آن قدر پايبند به نماز اول وقت بود كه قبل از اذان ظهر از معلّمش اجازه مي‌گرفت تا به مسجد بيايد و نماز را با جماعت بخواند. ولايت محوري او زبانزد بود و آرزو داشت كه طلبه شود. علاقه‌ي عجيبي به قرآن داشت و خيلي از سوره‌ها را از حفظ بود. به همسايگان احترام زيادي مي‌گزارد و در مشكلات، آنها را ياري مي‌داد. به ديدار خويشاوندان مي‌رفت و صله‌ي رحم به جا مي‌آورد.

در روزهاي نخست انقلاب، يكي از جوانان شجاع شهر بود كه در ظلمت مرگ‌زاي طاغوت، براي رسيدن به پيروزي از هيچ كوششي دريغ نكرد. علاقه‌اي وصف ناپذير به حضرت امام خميني(ره) داشت وكتابهاي آن حضرت را مطالعه مي‌نمود و كتابهاي ديني ـ مذهبي نيز همچنين.

از زمان تشكيل بسيج ديگر او را در خانه نمي‌ديدي، اكثر وقت خود را در پايگاه مقاومت مي‌گذراند. مادرش مي‌‌گويد: «يك شب كه هوا باراني بود، از بسيج به خانه آمد و براي اين كه مزاحم من نشود نماز شبش را در زير باران خواند.» هميشه مي‌گفت: «دنيا تمام شدني است، به زرق و برق آن كاري نداشته باشيد.» هرگز ديده به گناه نيالود و چشم به نامحرم ندوخت؛ او كه دنيا هيچ از نگاه مهربانش نخواند.

آن گاه كه عراق جنگ را بر ايران تحميل كرد، «علي‌اصغر» هم رو به سوي جبهه‌هاي جنگ كرد. دعا خواندن او در دل سنگر ديدن داشت. در قنوت نمازش هميشه دعاي «اللّهم اَرزُقنا توفيقَ الشَهاده فِي سَبيلِك» تا سرانجام دل آرزومندش در «شرق دجله» پس از رشادتهاي فراوان، آرامش يافت. مادرش ده سال چشم به راه ماند تا اينكه استخوان پاره‌هاي نوراني او بر محمل آفتاب به زادگاهش بازگشت.

 

شعر شهدایی

تا قوس ميان آسمان از دل شد

هنگام وداع پای در محمل شد

بگذشت ز موج آب با کشتی خون

اصغر گلگون به سوی ساحل شد

شهيد علی اصغر قوس

آثار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان