چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e29

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e29

شادی روح شهید عزیز
مرتضی الهی
صلوات

نام و نام خانوادگي:مرتضي الهي

نام پدر:علي

تاريخ تولد:43/05/04

سن:18

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:رونيز — خير

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:محرم

مدت حضور:101 روز

شغل:محصل

تحصيلات:دوم دبيرستان

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:1

تاريخ شهادت:61/09/9

مکان شهادت:شرهاني

نحوه ي شهادت:*****

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز مرتضي الهي

       با درود وسلام بر امام عصر حضرت حجه بن الحسن العسكري(عج) و نايب بر حقّش خميني عزيـز و با درود و سلام بر رزمندگان و سپاهيان اسلام و با درود بر شـهداي كربلاي خونين حسين تا كربلاي ايران و با درود بر ملت شهيد پرور ايران وصيت‌نامه را شروع مي كنم.

      «اِناِللهْ وَ اِنْااِليهِ راجِعونْ» ما همه از طرف خداي يكتا آمده‌ايم و به‌سوي او بازگشت مي نماييم.

     «اعوذ بالله من الشيطان الرجيم» پناه مي برم به خدا از شر شيطان رانده شده از بارگاه خداوند. شكر مي كنم خدايي را كه مرا آفريد و هدايتم كرد و به من توفيق داد تا بتوانم با رفتن به جبهه خدمت كوچكي به اسلام و مستضعفان بكنم.

       امام حسين(ع) با 72 تن از ياران با وفايش خود را فداي اسلام و قرآن نمودند و براي ماها يك سرمشق زندگي شدند و شهدا هم راه آنان را ادامه دادند، آن‌ها هم براي ما سر مشق شدند و وظيفه‌ي ماست تا راه آن‌ها را ادامه دهيم. «وَ لا تَحْسَبَنَّ اْلَذِينَ قُتِلُواْ فِي ……»

كساني‌كـه در راه خدا كشته مي شوند مرده مپنداريد بلكه آن‌ها زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزي مي خورند.

 برادران عزيز، من با شناخت و آگاهي كه داشتم به جبهه رفتم و براي اين‌كه از دستورات امام خميني و اسلام اطاعت كنم توفيق يافتم تا در جبهه شركت كنم.

 از شما اي ملت عزيز و انقلابي مي خواهم كه مبادا به امام كمك نكنيد و او را تنها نگذاريد. اطاعت از خميني اطاعت از خداست از دستورات امام پيروي كنيد و جبهه را خالي نگذاريد كه اسلام شكست ناپذير است و كفر سرنگون شدني. كسي كه به جبهه مي رود نبايد براي مشهور شدن و براي اين‌كه شخصيت او بالا برود شركت كند بايد براي حفظ اسلام و قرآن و براي زنده نگه داشتن جمهوري اسلامي، براي شرف و آبروي ناموس برود. نگويند ما نمي توانيم شركت كنيم هركس هر تواني كه دارد تا آخرين لحظه بايد بجنگد.

اسلام براي تداوم خود احتياج به خون دارد و درخت اسلام با خون رشد كرده است و بايد با خونِ اين جوانان آبياري شود تا بتواند تداوم داشته باشد. اگر ما وصيت‌نامه‌اي مي نـويسيم براي اين است كه منافقان بـدانند كه ما ]تا[ آخـرين قطـره‌ي خون خود امام عزيز و اسلام عزيز را تنها نخواهيم گذاشت.

اما ]به[ فرموده‌ي امام، همه‌ي ماها بايد فداي اسلام بشويم. پروردگارا، تا از من راضي نگردي مرا از بين مبر و شهادت مـرا در راه خودت قرار ده. من شهادت را از جان و قلب پذيرايم و جز شهادت ]را[ نيكبختي خود نمي دانم و اسلام را بهتر از جان مي دانم. انسان بـراي رفتن است پس چرا در راه في سبيل الله نباشد. سعادت افتخاري است كه همه را نصيب نمي باشد، پروردگارا، اگر زنده ماندنم براي اسلام فايده دارد زنده بمانم تا بتوانم خدمت كـنم و اگـر مجـروح شدنم براي اسلام فايده دارد مجـروح شوم و اگـر كشته شدنم براي اسلام فايده دارد كشته شوم.

 پس در آخر از همه‌ي دوستان و آشنايان حلال بودي مي طلبم و كساني كه حقي بر من دارند مرا ببخشند. و نصيحتي به برادرانم دارم كه مبادا از خط امام خارج شوند هميشه بر هواي نفساني خودتان غلبه پيدا كنيد و اي خواهرانم زينب‌وار باشيد و با حجابتان به اسلام خدمت كنيد و اي مادرم بر من گريه مكن ممكن است منافق خوشحال شود و از خداوند برايم طلب آمرزش بخواه.                                                    

                                                                                                                               والسلام

 مرتضي الهي 1/7/1361

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز مرتضي الهي

نام پدر: علي                     محل و تاريخ تولد: خير 1343

سن: 18 سال                   تحصيلات: دوّم دبيرستان                

وضعيت تأهل: مجرّد        ارگان اعزام كننده: بسيج

شغل: محصّل                  تاريخ اولين اعزام: 31/5/61                

دفعات اعزام: يك بار         حضور در جبهه: 101 روز

تاريخ شهادت: 9/9/61      محل دفن: استهبان

از مشرق عشق طلوع كرد، خورشيد صفتي كه بي‌ريا، روشني را به دشت شب هديه داد …

«مرتضي» از كودكي پسري زرنگ و پرجنب و جوش بود. درس  مي‌خواند، اما در كار كشاورزي و باغداري نيز به پدرش كمك مي‌كرد. در مدرسه جزء دانش‌آموزان ممتاز بود و معلّمانش او را بسيار دوست داشتند. مادرش مي‌گويد: «او بسيار خنده‌رو بود و هرگاه به او مي‌گفتم: اين همه نخند! باز هم مي‌خنديد و مي‌گفت: «اخلاق خوش از پيغمبر(ص) مانده است.» پسري نجيب بود و تفريح او چوپاني بود و آن گاه كه گوسفندان را در دل دشت رها مي‌كرد آواز خوش ني، او را تا قلّه‌ي آرزو پر مي‌داد. به نماز خواندن اول وقت بسيار پايبند بود و هر از گاهي صداي دلنشين اذانش مردم روستا را به مسجد دعوت مي‌كرد. رفتاري خوب با همسايگان و دوستان داشت.

پس از آن كه دوره‌ي راهنمايي را در روستا سپري كرد، براي ادامه‌ي تحصيل به «استهبان» آمد. وي به قرآن و رساله‌ي امام  خميني(ره) علاقه‌ي زيادي داشت و هميشه از بزرگترها مي‌خواست كه از خاطرات دوران پيروزي انقلاب اسلامي برايش تعريف كنند. غذاي ساده مي‌خورد و شكر خدا را به جا مي‌آورد. از خواهران مي‌خواست كه حجابشان را رعايت كنند و مي‌گفت: «اگر يك تار موي شما را نامحرمي ببيند، در فرداي قيامت با همان تار مو شما را آويزان  مي‌كنند.»

بسيار تابع بود و مِهر امام خميني(ره) به طور عجيبي به دلش نشسته بود و آن گاه كه نداي مهربانش را جهت دفاع از ارزشهاي دين شنيد، مشتاق رفتن گشت، به دليل اين كه سنش كم بود او را نبردند؛ اما نااميد نشد و هرگز عشق پرواز را از سر به در نكرد. در مسجد روستا         مي‌نشست و كمكهاي نقدي را براي جبهه جمع‌آوري مي‌كرد، تا اينكه لحظه‌ي موعود فرا رسيد و او آماده‌ي رفتن شد. مادرش به او گفت: «مرتضي نرو! تو كه سني نداري؟!» اما دردمندانه به مادرش گفت: «مگر خون من رنگين‌تر از خون ديگران است، من مي‌روم تا براي شما مُهر كربلا بياورم.» و او رفت تا دلش از عشق بي‌نصيب نماند.

چنان در ديدار يار مي‌سوخت كه در اولين باري كه راهي جبهه شد و طلب وصال نمود يار پرده از رخسار برداشت و چون نگاه او به چشم زيباي محبوب افتاد، در دم جان باخت و به سويش پرواز كرد.

 

شعر شهدایی

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

آثار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان