چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e285

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e285

شادی روح شهید عزیز
حسن قامت
صلوات

نام و نام خانوادگي:حسن قامت

نام پدر:علي

تاريخ تولد:49/02/1

سن:17

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:والفجر 10

مدت حضور:233 روز

شغل:محصل

تحصيلات:چهارم دبيرستان

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:3

تاريخ شهادت:66/12/25

مکان شهادت:ملخ خور

نحوه ي شهادت:متلاشي شدن بدن

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز حسن  قامت

و چيست شما را كه پيكار نمي كنيد در راه خدا و ناتوانان از مردان وزنان و كودكاني كه گويند؛ پروردگارا ما را از اين شهري كه ستمگرند خارج كن و قرار ده براي ما سرپرستي و قرار ده براي ما از نزد خود ياوري. خداوند تبارك و تعالي خطابش به آن‌هايي است كه به پا نمي خيزند . . . چرا به پا نمي خيزيد؟ چرا حركت   نمي كنيد؟                                                                                                                                     (سوره‌ي نساء، آيه‌ي 75 )

        چرا نور حسين(ع) و عشق علي(ع) و آهنگ خشمگينانه‌ي علي(ع) براي بي عدالتي‌ها و انديشه و برخورد علي(ع) را نمي بينيد. آري، او كه زمان بيرون آوردن خلخالي از پاي يك يهودي چنان فرياد مي زند كه انسان اگر بميرد و دزدي و خيانت را نبيند بهتر است؛ اين انديشه‌ي علي(ع) است. اي ياران علي(ع)، اي شيعيان علي(ع) و ياوران مكتب حسين(ع)، مگر بي‌گناهان را نمي بينيد كه چگونه از آسمان موشك‌ها و بمب‌هاي ناپالم و خوشه‌اي در شهرها بر سرشان فرو مي ريزد و قطعه، قطعه مي شوند؟ چه شده است كه غيرت و مردانگي علي را فراموش كرده‌ايد چه شده است شما كه مي گوييد شيعه‌ي علي هستيم ولي اگر يك طفل شيرخوار در شهرها و بلاد مرزي به خاك و خون كشيده شود ككتان هم نمي گزد؟

امروز روز مبارزه و جهاد و پيكار است، روز عشق و ايثار است، روز خشم سپاهيان محمد(ص) است، شما هم در اين سپاه با عظمت و با ارزش جاناً و مالاً به پا خيزيد كه اگر غير از اين باشيد در روز بازپسين در مقابل پيامبر و حسين(ع) چه جواب داريد؟ جواب خون شهيدان را مي دهيد كه ما نظاره‌گر بوديم و بر دوشمان حملتان مي كرديم؟ امروز، روز نصرت خداست، روز كمك و ياري اوست، اگر بياييد وعده‌ي خدا در اين است تا شما را ياري كند پيروزتان كند «و ان ينصركم الله فلا غالب لكم» اگر خدا را ياري كنيد اگر تمام جهان دست به دست هم دهند هرگز نتوانند شكستمان دهند.

 ما به اميد خدا آمده‌ايم، با عشق به او آمده‌ايم؛ خدايا بدان كه ما خونمان را براي احياي دين تو هديه كرده‌ايم، چيزي نداريم، مال و منالي ما را نيست، جز خونمان و آن هم به راه تو آمده‌ايم تا آن را هديه كنيم، مي دانم كه هديه‌ي تو ارزنده‌تر است، زيباتر است، جلوه گر است، ناب است، با ارزش است، جان مال توست، خون مال توست، روح مال توست. خدايا حاكم تويي، وقتي گرفتي نبايد انتظار هديه و پاداش داشته باشيم و آنچه را كه وعده كرده‌اي از كرم خودت است تو رحمان و رحيمي، تو رازقي، اگر بنده‌اي خوب شد هر چه بخواهد به او مي‌دهي نه تنها هرچه بخواهد كه جوار خودت را جايگاهش مي سازي چه سعادتي بالاتر از اين.

يك جان كه چيزي نيست تا فداي دوست كني صد هزارجان داشتم براهش همي دهم. ما به ملاقات محمّد(ص) مي رويم، چون ناممان را اين‌گونه انتخاب كرده‌اند، خود نخواسته‌ايم خواست تو بوده كه اين نام مقدّس برايمان در نظر گرفته شده، مي‌دانم كه پيامبر، خود ايستاده تا ملاقاتمان كند، با ما بگويد و براي شهيدانمان گريه كند. آه اي پيامبر(ص) عظيم الشأن ! اگر نبوديم تا چون بلال و ابوذر و سلمان و مقداد  ياران صديق تو باشيم، اما مي دانيم كه يار پيامبر بودن لياقت مي خواهد، خدايا اين لياقت را به ما ارزاني دار و قلب  پيامبر عزيزت را از ما خوشحال ساز ….

و اما اي پـدر و مـادرم: اگـر شهادت نصيـبم شد بايد افتخار كـنيد كه به عنوان سپاه محمد(ص) آمدم و خون خود را هديه كردم، هرگز شيون مكنيد و با استقامتتان به مردم روحيه بدهيد و با افتخارتان و با باليدنتان دشمنان را مأيوس سازيد، هرگز از امام جدا نشويد و فرمانش را مطيع باشيد و از شما مي خواهم كه مرا حلال كنيد و اما اي دانش آموزان و دوستانم، ياران خوبي براي امام باشيد و آن قدر تلاش كنيد كه كمر استكبار جهاني را به زمين آورده و در همه‌ي ابعاد علمي و فرهنگي و معنوي و اقتصادي رشد كنيد تا افتخاري براي اسلام باشيد.

                                                                                                                           والسلام

                                                                        حسن قامت 2/10/65

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز حسن قامت

نام پدر: علي                        محل و تاريخ تولد: استهبان 1349

سن: 17 سال                        تحصيلات: چهارم دبيرستان

شغل: محصّل                       وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج      تاريخ اولين اعزام: 8/9/65

دفعات اعزام: سه بار             حضور در جبهه: 233 روز

تاريخ شهادت: 25/12/66      محل دفن: استهبان

«خدايا! چيزي نداريم، مال و منالي نداريم جز خونمان. آن هم آمديم تا به تو هديه دهيم. يار پيامبر(ص) بودن لياقت مي‌خواهد. خدايا! اين  لياقت را به ما ارزاني دار و قلب او را از ما خشنود ساز.»

در خانواده‌اي به دنيا آمد كه عشق ائمه در دلشان جاري بود و با انتخاب نام «حسن» بر اين واقعيت صحّه گذاشتند. هر چه بزرگتر مي‌شد مهربانتر مي‌شد و ايمانش نيز بيشتر. در دوره‌ي ابتدايي هرگز نماز اول وقت را فراموش نكرد. تابستان‌ها به كار مشغول مي‌شد و از درآمد كمي كه به دست مي‌آورد مقداري به تهيدستان كمك مي‌نمود و ما بقي را جهت مخارج مدرسه، كنار مي‌گذاشت.

عشق به خدا در دلش شعله‌ور بود. در روزهاي عاشورا حال و هوايي دگر داشت با شركت در هيأت عزاداري عشقش، را ابراز مي‌كرد.  هنگام خواندن زيارت عاشورا با ريختن اشك بيقراري دل در فراق مولا را به اثبات مي‌رساند.

آن قدر عاشق و بيقرار بود كه براي رسيدن به معشوق راهي جبهه‌هاي جنگ شد. درآنجا در دل شب‌هاي سرد زمستان، وضو مي‌ساخت و مشغول نماز مي‌شد. خود صبور بود و مادر را سفارش به
آن مي‌كرد. او كه عاشق‌ترين زائر منزل عشق بود، در «عمليات والفجر 10» سر بر بالين مولايش حسين(ع) نهاد و به لقاي محبوب دست يافت. آن شهيد عالي‌قدر در وصيتنامه‌ي خود چنين نوشت: «خدايا! تو رحمان و رحيمي؛ اگر بنده‌اي خوب شد هرچه بخواهد به او مي‌دهي و نه تنها هرچه بخواهد، كه جوار خودت را جايگاه او مي‌سازي.»

 

شعر شهدایی

آلاله نشانش از رخ قامت شد

زين دير فنا پريده و راحت شد

اندر صف حشر دامنش را گرم

شايد که به خستگان دمی حاجت شد

شهيد حسن قامت

آثار

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان