چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e277

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e277

شادی روح شهید عزیز
محمدحسن فقیهی
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمدحسن فقيهي

نام پدر:ميرزا بابا

تاريخ تولد:49/06/1

سن:16

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 5

مدت حضور:782 روز

شغل:محصل

تحصيلات:دوم دبيرستان

مسئوليت:پيك و مخابرات گردان

تعداد دفعات اعزام:7

تاريخ شهادت:65/10/20

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:اصابت تركش به سر

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز محمّدحسن فقيهي

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيِمِ

      اي كساني‌كه ايمان آورده‌ايد، از صبر و نماز ياري بجوييد، به راستي خدا ياور صابران است و به كساني كه در راه خدا كشته مي شوند مرده نگوييد بلكه زنده‌اند ولي اين موضوع را شما درك نمي كنيد.

سلام و درود خدا و پيامبر خدا به تمامي ائمه‌ي اطهار خصوصاً مولاي شيعيان علي(ع) و تمامي خدمتگزاران به دين مقدّس اسلام.

    از آنجا كه نوشتن وصيت‌نامه بر هر فرد مسلمان واجب است، به ناچار وصيتي كوچك مي‌نويسم هر چند كوچك‌تر از آنم كه وصيت بنويسم.

اولين وصيت اين حقير درباره‌ي نماز، قرآن و ولايت است، اگر مي خواهيد در دنيا و آخرت سرافراز باشيد بايد از نمازگزاران واقعي باشيد و ولايتي جز ولايت الله را براي خود انتخاب نكنيد، آري؛ در دنيايي كه مردان آن عصا از كور مي دزدند ممكن نيست كه انساني بتواند به عرش الهي برسند مگر اين‌كه دست خدا او را كمك كند و اين دست به وسيله‌ي اين سه چيز مهيّا مي شود.

وصيت دوم من در رابطه با نفس است؛ اين را بدانيد كه هدف از آفرينش انسان تكامل نفس او به سوي الله است و براي رسيدن به اين هدف الهي بايد پا بر روي هواي نفس بگذاريد و نفس اماره را از بين ببريد تا بتوانيد نفس مطمئنه را براي خود پيشه كنيد و باز بدانيد كه فاصله‌ي بهشت تا جهنم يك قدم است اگر قدم اولتان را بر روي هواي نفستان بگذاريد قدم دوم را در بهشت خواهيد گذاشت.

 همچنين از تمامي برادران مسؤول استهبان مي خواهم كه رضايت خداوند را جلب كنيد. مبادا با كارشكني و غرور خود خداي ناكرده به طرف شيطان حركت كنيد و هميشه كار را براي خدا بكنيد زيرا كار براي خدا دلسردي ندارد و مغرور نشويد، اگر مالي يا رياستي نصيبتان شد ] مواظبت كنيد [ كه كرسي رياست، آدمي را بدبخت مي كند.

از مردم عزيز مي خواهم كه هميشه در صحنه باشند و از روحانيون واقعي جدا نشوند.

از مردم عزيز و دوستان مي خواهم كه اين حقير را ببخشند و حلال كنند و هر كس طلبي از اين حقير دارد از خانه بگيرد، از پدر و مادر و برادرانم مي خواهم كه مرا ببخشند كه در اين دنيا نتوانستم جبران زحماتشان را بكنم؛ اميدوارم در آن دنيا بتوانم جبران كنم.

همچنين محل شروع تشييع جنازه را از محل بسيج اوليا الله قرار دهيد و قبل از خواندن وصيت‌نامه اين حقير ابتدا وصيت‌نامه‌ي شهيد شمس عزت (ابراهيم) قرائت شود. يك نوار به حزب جمهوري و يك نوار به كتابخانه ولي عصر(عج) بدهيد و نه روز، روزه برايم بگيريد همراه هفت روز نماز.

خدايا، خدايا تا انقلاب مهدي، خميني را نگهدار.

                                                                                    التماس دعا

الحقير محمّدحسن فقيهي، 15/11/1364 ه . ش

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمّدحسن فقيهي

نام پدر: ميرزابابا                 محل و تاريخ تولد: استهبان 1349

سن: 16 سال                       تحصيلات: دوم دبيرستان

شغل: محصّل                      وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج      تاريخ اولين اعزام: 24/3/63

حضور در جبهه: 782 روز    مسؤوليت: پيك و مخابرات گردان

تاريخ شهادت: 20/10/65      محل دفن: استهبان

«معبود خود را بشناسيد و به خاطر معبود از بهترين چيزها حتي از جان خود هم بگذريد. چقدر لذت دارد كسي به خاطر مولاي خود، با خون خود غسل كند.»

اين درد دل عاشقي است كه مشتاقانه حاضر است براي رسيدن به معبود با خون خويش غسل كند.

«حسن» از جمله بسيجي‌هاي مخلصي  است كه از دوازده سالگي  فعّاليتهاي خود را در بسيج و مسجد آغاز نمود. وي اينگونه با فرهنگ بسيجي آشنا شد و حقيقت زندگي را يافت. خواندن نماز شب و قرآن از او انساني وارسته ساخت. عاشق حسين(ع) بود و در امواج پرتلاطم درياي حق سرگردان. ناله‌هاي عاشقانه‌اش او را به جايگاهي رساند كه فرشتگان نيز به حال او غبطه  مي‌خوردند. بسيار متواضع بود و فروتن. تمام كارهايي كه انجام مي‌داد فقط براي رضاي خدا بود، به طوري كه به صورت مخفيانه به فقيران كمك مي‌كرد.

در جريان انقلاب، در تظاهرات و راهپيمايي‌ها شركت مي‌كرد و با وجود اينكه كم سن و سال بود اما حضوري فعّال در جلسات و مراسم‌ مذهبي ـ سياسي داشت. به امام خميني(ره) علاقه‌اي وافر داشت و گوش به فرمان او بود، تا اينكه نداي رهبر را براي دفاع از ارزشهاي انقلاب اسلامي شنيد و او كه عاشق جبهه بود مشتاق و بيقرار عازم شد.

براي رفتن به جبهه با دوستش (شهيد عباس پيراسته) چون دو كبوتر بال گشودند و به لاله‌زارهاي جنوب سفر كردند. تا قبل از شهادت هميشه با هم بودند و فاصله‌ي وصالشان نيز بيشتر از چهل روز نبود. حسن در جبهه بي‌سيم چي گردان بود. در ‌«عمليات كربلاي 5» شركت نمود و چون دليرمردي بي‌باك جنگيد و هرگز هراس به دل راه نداد تا سرانجام آخرين جرعه‌ي جام وجودش را نثار حضرت دوست كرد.

در حاليكه نوجواني بيش نبود به فرموده امام خميني(ره) ‌ره صدساله را يك شبه پيمود. وصيتنامه‌اش را براي تاريخ به يادگار مي‌گذارد و چنين مي‌نويسد: «به خدا قسم شهيد گريه ندارد،‌ شهيد پيرو مي‌خواهد نه عزادار. من براي خدا رفتم و اميدوارم فرداي قيامت، بتوانم براي شما خدمتي كنم. بدانيد كه دنيا فاني است. همه بايد بروند پس بهتر است كه با رويي سفيد برويم.»

 

شعر شهدایی

سرمست فقيهی آن محمدحسن است

چون لالة سرخ زينت اين چمن است

يک لحظه بيا به تربت اين شهدا

بنگر که شهيد عشق اندر سخن است

شهيد محمدحسن فقيهی

آثار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان