چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e275

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e275

شادی روح شهید عزیز
حسن فقیهی
صلوات

نام و نام خانوادگي:حسن فقيهي

نام پدر:علي اكبر

تاريخ تولد:49/00/00

سن:15

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:والفجر 8

مدت حضور:119 روز

شغل:محصل

تحصيلات:دوم راهنمايي

مسئوليت:آرپي جي زن

تعداد دفعات اعزام:2

تاريخ شهادت:64/11/21

مکان شهادت:فاو

نحوه ي شهادت:اصابت تير

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز حسن فقيهي

 خيال نكنيد آنان‌كه در راه خدا كشته شدند مرده‌اند بلكه زنده‌اند و در نزد پروردگارشان روزي            مي خورند.

       پرودگارا، در حالي وصيت‌نامه‌خود را مي نويسم كه درون و برونم را از همه چيز به غير از تو خالي نموده‌ام، الهي تنها اميدم در دنيا و آخرت رحمت بي‌منتهاي توست، رحمتي كه همه‌ي هستي را گرفته و ما اميدمان آن است كه پرتويي از آن رحمت را شامل حال ما بنمايي، الهي به من نعمت فراوان عطا نمودي، الهي هر آنچه به من دادي بيش از توانم بود، من جمله اين فيض عظيمي را كه ناگهان مرا حسين گونه كردي و با ياد مصايب آن حضرت مرا بيدار نمودي و ناگاه درونم را سوزاندي و پرده‌ي حجاب را دريدي و ميل به ماندن را از من گرفتي و عشق به رفتن را عطا فرمودي و با نداي ملكوتي اين طنين را در گوش من انداختي كه تو را و هر آن چه هست را من آفريدم و هر موقع بخواهم، خواهم گرفت و هيچ كس در رفتن تو بي سرپرست نخواهد گرديد چرا كه سرپرست اصلي تو و همه‌ي آفريده‌ها من هستم.

آري، با تمام اعضا و جوارحم دريافتم كه براي رسيدن به سر منزل مقصود و منزلگه محبوب بايد تن خويش را به خون آلود كه: خرقه‌ي پوشيده تن را بايست آغشت به خون و به محضر مبارك دوستان تقديم داشت كه عاشقان چنين‌اند.

پروردگارا، تنها اميد و آرزويم اين است كه اين جان ناقابل را، در مقابل آن همه الطاف و محبّتي كه در زندگي نسبت به من داشته‌اي، گـناهاني را كه بر اثر نـاداني‌هايم نمودم، خطاهايي كه با آن همه بي شرمي در محضر تو انجام دادم، جسـارتهايي كه بـا دوستـان تو نمودم، معبـودا، اين هديـه‌ي نـاقابل كه بـالاتر از آن چيـزي نـدارم كه تقديـم حضورت كنم از تو مي خواهم كه قبول كني و مرا در روزي كه يوم الحسره و الندامه است در محضر رسول الله(ص) و ديگر اوليا بعد از او شرمنده نسازي.

الهي به فضل و كرمت مرا آن گونه كن كه تو دوست داري، مرا آن گونه وارد  صحراي محشر كن كه باعث افتخار رسول الله(ص) باشم، خدايا نكند رسول الله(ص) بخواهد به خاطر من در نزد ديگر رسولان شرمنده باشد كه من پيرو راه او بودم و چنين خطاهايي نمودم و در پايان مي‌گويم: «اِلهْي وَ رَبْيْ وَ مُولايْ مِن ليْ غَيرُكْ.»

       و اينك چند كلمه‌اي وصيت دارم با پدر و مادر گرامي‌ام: از اين‌كه دومين فرزند خانواده‌تان را در راه خدا داده‌ايد هيچ گونه ناراحتي به خود راه ندهيد كه هر كس حمايت از حسين(ع) كند بايد استقامت كند، اگر چه تمام زندگي‌اش به خطر افتد و يا فدا شود و پدر و مادر از اين‌كه نتوانستم براي شما كار مثبتي انجام دهم بايد ببخشيد و براي من طلب آمرزش از خدا بخواهيد.

خداحافظ. من الله التوفيق

حسن فقيهي  10/11/64

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز حسن فقيهي

نام پدر: علي اكبر                   محل و تاريخ تولد: استهبان 1349

سن: 15 سال                         تحصيلات: دوم راهنمايي

شغل: محصّل                        وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج        تاريخ اولين اعزام: 11/4/62

مسؤوليت: آرپي جي زن        حضور در جبهه: 119 روز

تاريخ شهادت: 21/11/64      محل دفن: استهبان

داستان دلدادگي زندگي «حسن» يكي از زيباترين قصه‌هاي عشق است. او غنچه‌اي لطيف بود بر شاخسار عاطفه…

آن گاه كه چهره‌ي پاك و معصومش شكوفا شد خانه از عطر وجودش پرگشت و لبهاي مادر به خنده نشست. در آغوش گرم خانواده روزها را سپري كرد و در كنار آنها راه و رسم دينداري آموخت. هفت ساله شد و براي رفتن به مدرسه آماده گشت. در كلاس درس حاضر شد و آموخت رمز و راز زندگي را.

سن زيادي نداشت كه با مسجد انس گرفت. هر روز براي اينكه نماز را با جماعت به جا آورد، قبل از اذان روانه مسجد مي‌گشت. مهربان بود و پاك، چون آبي روان. بسيار متين بود و مؤدب. براي بزرگترها احترام زيادي قايل بود؛ بخصوص براي پدر و مادرش. چون درختي پربار، سربه زير بود و متواضع در همه‌ي كارها رضاي خدا را در نظر مي‌گرفت. او كه در دستهاي سخاوتمندش گل احساس روييده بود به فقرا كمك مي‌كرد و دوست داشت اين كار، به طور مخفيانه صورت گيرد.

در اوجگيري شورش مردم عليه حكومت ظلم، «حسن» كودكي بيش نبود؛ اما طاقت ماندن در خانه را نداشت با بزرگترها همگام مي‌شد و به راهپيمايي مي‌رفت.

 

آن گاه كه جنگ عراق عليه ايران آغاز شد. مردان شهر، يكي پس از ديگري عزم سفر كردند و رفتند. برادرش نيز قبلاً در همين راه به شهادت رسيده بود؛ به همين دليل رفتن براي او تماشايي‌تر شد و دلش بيقرارتر. او كه عاشق اسلام بود و امام خميني(ره)، نشستن در خانه را جايز نديد؛ به نداي رهبرش لبيك گفت و با اصرار فراوان راهي جبهه شد.

در منطقه‌ي عملياتي «فاو» چون شيرمردي دلير در مقابل دشمن ايستاد و آنها را به خاك مذلت نشاند. جوانمردي كرد و از پا ننشست تا اينكه قامت چون نيلوفرش به خون رنگين گشت. آن وقت، آسوده خاطر سر بر زانوي يار نهاد و آرام به خواب خوش مستي فرو رفت.

 

 

شعر شهدایی

گرديده فقيهی از حسن مشک فشان

مانند شقايق شده در جبهه خزان

هر گل که بود صفای دشت و دمنی

گردد ز دم پير مغان بخت جوان

شهيد حسن فقيهی

آثار

 

فیلم و مستند

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان