چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e268

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e268

شادی روح شهید عزیز
محمد حسن فرد
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمدحسن فرد

نام پدر:غلامحسين

تاريخ تولد:40/06/9

سن:21

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:سپاه

يگان:گردان 971 المهدي

عمليات:محرم

مدت حضور:508 روز

شغل:پاسدار

تحصيلات:چهارم دبيرستان

مسئوليت:فرمانده گردان

تعداد دفعات اعزام:2

تاريخ شهادت:61/09/21

مکان شهادت:شرهاني

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:75/03/8

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز حسن فرد

                              شيون مكن مادر در مرگ خونبارم

                            بگذر زمن ديگر شوق خدا دارم

        خدايا، خدايا، تا انقلاب مهدي، خميني را نگه دار.

آناني كه رفتند كار حسيني كردند و آناني كه ماندند بايد كاري زينبي كنند وگرنه يزيديند.

مسلمانان، شيعه‌ي ايراني با كاروان سرخ شهادت كه براي پايداري جمهوري اسلامي و براي استقلال وطن، براي رهايي قدس و براي گسترش قرآن و اسلام و همچنين بـراي نجـات تمـام مستضعفين در حـركت است حسيـن وار بـه حسيـن زمـان لبيك گوييم و ثابت كنيم كه شيعه و پيرو علي(ع) و حسين(ع) هستيم و مانند او نه پشت به دشمن مي كنيم و نه سر تسليم فرود مي‌آوريم و تا آخرين قطره‌ي خون با هر ابرقدرتي خواهيم جنگيد.

 و اي آمريكا، شوروي، فرانسه و انگليس ما ايستاده مي ميريم ولي زير بار شما نخواهيم رفت، همين طور كه تا به حال اين چنين بوده است.

 و اما از ولايت فقيه پشتيباني كنيد و از رهنمودهاي او كه همان گفتار قرآن كريم مي باشد پيروي كنيد، زيرا ما در زير سايه‌ي ولايت فقيه توانسته‌ايم تا اينجا پيش برويم و بياييم فراموش كار نباشيم و با همان اتّحاد دست در دست هم از ولايت فقيه كه همان آينه‌ي تمام نماي اسلام است پشتيباني كنيم و اهداف قرآن و اسلام را گسترش دهيم و بگوييم «اياك نعبد و اياك نستعين.» خدايا تنها تو را مي پرستيم و تنها از تو كمك مي خواهيم.

پدر مادر: «اِنا للهْ وَ اِنْااِليهِ راجِعونْ» ما از آن خداييم و به سوي او باز خواهيم گشت و اما با رفتن من در قيامت هيچ‌گونه سؤالي از شما نخواهد شد، ولي اگر به قرآن و اسلام صدمه‌اي وارد شود آنگاه مورد سؤال خواهيد بود كه مگر شيعه نبوديد، مگر قرآن نمي خوانديد، مگر معجزه‌ها را نمي ديديد، پس چرا سكوت كرديد و تسليم زور و زر دنيا شديد و خدا و قرآن و اسلام را كه حقيقتِ حقيقت‌هاست فراموش كرديد. پس خوشحال باشيد كه در چنين زماني و با رهنمودهاي چنين رهبري توانستيم به اين حسين زمان (امام خميني) و آن حسين(ع) لبيك گوييم و فهمانديم كه ما به حقيقت پيرو حسين(ع) و شهادت هستيم، پس ما عزيزتر از علي اكبر حسين(ع) نيستيم و هيچ نگران ما نباشيد كه به گفته‌ي خداوند تبارك و تعالي مازنده‌ايم.

با  خون  خود  نوشتـم
يا  مرگ  يا  خميـــني
  از جان  خود  گذشتم  مـرگ  بـر آمريكــا

 حسن فرد

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيزمحمّد حسن فرد

نام پدر: غلامحسين               محل و تاريخ تولد: استهبان 1340

سن: 21 سال                         تحصيلات: چهارم دبيرستان      

وضعيت تأهل: مجرّد             ارگان اعزام كننده: سپاه

شغل: پاسدار                         تاريخ اولين اعزام: 14/9/59

حضور در جبهه: 508 روز     مسؤوليت: فرمانده‌ي گردان      

تاريخ شهادت: 21/9/61         محل دفن: استهبان 10/3/75

نام زيباي «محمّدحسن» در روياي صادقانه، به مادرش الهام  مي شود و اين تحفه‌ي بهشتي در يك روز گرم تابستان قدم به عرصه‌ي وجود مي‌نهد. از اوان كودكي دچار بيماري سختي مي‌گردد كه خانواده براي بهبود و سلامتي او به امام حسين(ع) متوسّل مي‌شوند و هر هفته در خانه مراسم روضه خواني بر پا مي‌كنند و او را با عشق ائمه اطهار بزرگ مي‌نمايند. با ورود به مدرسه بابي تازه بر زندگي «محمّدحسن» گشوده مي‌شود و او كه تشنه دانستن است در كلاس درس حاضر مي‌گردد و الفباي جهاد را در مدرسه مي‌آموزد.

او جواني خوش خلق و خنده‌رو بود كه گلچهره‌ي خندانش، باعث شادي دل دوستان مي‌شد و دلير مردي شجاع بود كه علاقه‌اي وافر به ورزش كوهنوردي داشت. ولايت محوري و علاقه و ارادت او به روحانيت زبانزد خاص و عام بود و عشقش نسبت به امام زمان(عج) بر هيچ كس پوشيده نبود. به نماز جمعه بسيار اهميت مي‌داد و از تبعيض و بي‌عدالتي بيزار بود.

در روزهاي پرتپش انقلاب، «محمّدحسن» يكي از جوانان انقلابي و شوريده‌اي بود كه در مكتب شهيد «حجه الاسلام شيخ احمد فقيهي» راه مبارزه با رژيم را آموخت و به سيل خروشان اعتراض پيوست. او يكي از عاملان حركتهاي دانش‌آموزي در سطح دبيرستان بود كه همپاي دوستانش با عملكرد رژيم به مخالفت مي‌پرداخت. پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با تشكيل بسيج، به عضويت آن مكان مقدس درمي‌آيد و بسيج ملجأ و مأواي هميشگي او مي‌گردد  …

«محمّدحسن» در دبيرستان مشغول به تحصيل بود كه حمله‌ي ناجوانمردانه‌ي دولت عراق او را نگران و پريشان كرد و براي حفظ آرمانهاي بلند انقلاب اسلامي راهي ميادين نبرد؛ بدانگونه كه به عنوان اولين گروه بسيجيان در سال 1359 از راه مدرسه لباس رزم مي‌پوشد و كردستان را عرصه‌ي دلاوريهاي خود قرار مي‌دهد. شايستگيهاي سردار و درايت و شجاعت او باعث مي‌شود كه در پستهاي تخريب چي، «آرپي چي زن» و بي سيم چي در تيپ المهدي(عج) ايفاي نقش نمايد و در عملياتهاي آزادسازي خرمشهر و رمضان به عنوان فرماندهي دلير و افتخارآفرين حضور يابد.

سردار، پاسداري پاكباخته و عاشق حق بود كه روزهاي زيادي در جبهه به اميد وصل يار به سرآورد و براي عزّت و سربلندي ايران اسلامي دست از طلب برنداشت تا سرانجام در «عمليات محرّم»، تپه‌ي 175 شرهاني شقايقزار خون مردي مي‌گردد كه لحظه‌هاي سبز زندگي خود را در جهاد و مبارزه سپري كرده بود. پيكر سردار، پس از چهارده سال در عاشوراي حسيني به ديار بازگشت و برفراز دستهاي عاشق تا گلزار شهداي استهبان راهي شد1 …

  1. شرح مفصل اين زندگينامه در كتاب «اين شرح بي‌نهايت» آمده است

 

شعر شهدایی

فرد آن گل گمگشته رسا می آيد

از نزد شهيد کربلا می آيد

با بانگ رحيل رفته و گلگون شد

از طواف حرم چه باوفا می آيد

شهيد حسن فرد

آثار

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان