چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e266

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e266

شادی روح شهید عزیز
ابراهیم فربود
صلوات

نام و نام خانوادگي:ابراهيم فربود

نام پدر:علي اكبر

تاريخ تولد:46/03/5

سن:19

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:سپاه

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 4

مدت حضور:567 روز

شغل:پاسدار وظيفه

تحصيلات:چهارم ابتدايي

مسئوليت:آرپي جي زن

تعداد دفعات اعزام:8

تاريخ شهادت:65/10/4

مکان شهادت:خرمشهر

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:76/04/13

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز ابراهيم فربود

       «وَ لا تَحْسَبَنَّ اْلَذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اْللَّهِ اَمْواتَاً بَلْ اَحْياءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرزَقُونَ.»

      كساني‌كه در راه خدا كشته مي شوند مرده نپنداريد بلكه آنان زنده‌اند و در نزد پروردگار روزي مي‌خورند.

     به نام الله پاسدار حرمت خون شهيدان، سلام و درود به راه پاك شهيدان و امام خميني اميد مستضعفان.

      اكنون كه قلم به دست گرفته‌ام مي خواهم چندكلمه‌اي وصيت درباره‌ي اين زندگي و اين دنياي بي ارزش بنويسم و در اين وصيت اولين قسمت اين است كه:

       مبـادا امام عزيز را تنها بگذاريد و در دعاها امام را دعا كنيد و به خانواده‌ي شهدا بگوييد كه صبر كنيد كه خداوند صبر كنندگان را دوست دارد «ان ا لله مع الصابرين.»

 و بعد قسمتي ديگر از وصيتنامه‌ام اين است كه: جبهه‌ها را خالي نگذارند و به فرمان امام لبيك بگوييد.

 قسمت ديگر اين است كه به پدر و مادر و برادران و خواهرانم بگوييد كه: اگر من به فيض شهادت رسيدم از شهادت من ناراحت نشويد و گريه نكنيد و اگر بخواهيد گريه كنيـد به يـاد امـام حسين(ع) اشك بريزيد، زيـرا اگر بـه خـاطر من ناراحـت شويـد روز قيامت نمي توانيد جواب زينب كبري(س) بدهيد كه در يك لحظه مصيبت شهادت 72 تن از بهترين فرزندان اسلام را تحمّل كرد، تا بدين وسيله احكام‌هاي اسلام و كتاب قرآن براي ما و بعد از ماها باقي بماند.

 در اين لحظه حساس كه اسلام و دين در خطر است بايد جوانان و پيران جان بدهند تا اين اسلام و انقلاب پايدار بماند، مگر ابوذرها و حمزه‌ي سيدالشهدا و قاسم و اكبرها براي چه جان دادند و در چه راهي رفتند؟ براي همين قرآن و براي همين مكتب و ما هم در راه حق جان مي دهيم تا پرچم «لا اله الا الله» در تمام سرزمين‌ها به اهتزاز درآيد.

 در پايان از همشهريان كه مرا مي شناسند اگر ناراحتي از دست من ديده‌اند مرا ببخشند و اميدوارم كه اين بخشش از راه احسان باشد و از اين‌كه پدر و مادرم براي من زحمت كشيده و مرا بزرگ كرده‌اند خيلي ممنون هستم و اگر از من ناراحتي  ديده‌ايد مرا ببخشيد. والسلام.

 خدايا، خدايا تا انقلاب مهدي، حتي كنار مهدي، همراه با خميني، منتظري را نگهدار. زيارت كربلا نصيب ما بگردان.

ما،جان به خدا داديم تا زنده شما باشيد
چون شمع وجود ما قربان شما گردد
  بر خاك مزار ما، يك دم به دعا باشيد
روشنگر شمع ما،شايد كه شما باشيد

ابرا هيم فربود

 15/11/65

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز ابراهيم فربود

نام پدر: علي اكبر               محل و تاريخ تولد: استهبان 1346

سن: 19 سال                     تحصيلات: چهارم ابتدايي

شغل: سرباز                     وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: سپاه     تاريخ اولين اعزام: 31/2/62

مسؤوليت: آر پي جي زن    حضور در جبهه: 567 روز

تاريخ شهادت: 4/10/65       محل دفن: استهبان13/4/76

حديث پروانه سرداد و نغمه‌ي آزادگي؛ او كه به فرمان عشق فاتح قلّه‌هاي سعادت شد.

آن گاه كه گل وجود «ابراهيم» شكفت، از عطر حضورش فضا عطرآگين گشت و چون در خانواده‌اي نجيب و متدّين تعالي يافت، روحش آيينه‌ي تمام نماي عشق گرديد؛ او كه قلبي پاك و بي‌آلايش داشت. در كنار خانواده، فرهنگ ساده زيستي را آموخت و تا پايان زندگي به سادگي قناعت كرد. هميشه نماز را اول وقت مي‌خواند و به سوره‌ي «واقعه» علاقه‌ي شديدي داشت و به ديگران نيز توصيه مي‌كرد. تا كلاس چهارم دبستان درس خواند و پس از آن براي امرارمعاش و كمك به خانواده، در مغازه‌ي مكانيكي مشغول به كار شد. هرگاه فرصتي مي‌يافت به اقوام و دوستان سري مي‌زد و جوياي حالشان مي‌شد. وي هميشه از دعا مدد مي‌طلبيد و «زيارت عاشورا» و «حديث كساء» زياد قرائت مي‌نمود.

كم سن و سال بود كه بسيج او را شيفته‌ي خود كرد. چون جنگ عراق عليه ايران آغاز شد و جوانان بهر دفاع بال پرواز گشودند، «ابراهيم» نيز قصد پرواز كرد، اما سنش كم بود و ناچار به ماندن. او كه ديگر قرار ماندن نداشت، نزد برادرش آمد و از او خواست تا واسطه شود او را به جبهه ببرند و بدين وسيله موفق گشت كه اولين گامهايش را به سمت جبهه بردارد. از خاك جبهه براي بچه‌ها مُهر نماز درست مي‌كرد و به آنها هديه مي‌داد، تا از اين طريق آنها را به نماز خواندن تشويق كند. در نامه‌هايي كه براي خانواده مي‌نوشت هميشه سفارش مي‌كرد كه «امام خميني(ره) را دعا كنيد.»

وي در طول جنگ، مسؤوليت‌هاي زيادي به عهده داشت؛ هم آرپي‌جي‌زن بود و هم بي‌سيم‌چي و هم غواص. در يكي از شبهاي سرد زمستان، در «عمليات كربلاي 4» همراه با ديگر همرزمانش كه خط شكن بودند وارد اروندرود شد و خود را به آن طرف رسانيد، در حالي كه آتش دشمن بسيار سنگين بود. «ابراهيم» آرپي جي را بر دوش نهاد و با صداي «اللّه اكبر» سنگرهاي دشمن را منهدم ساخت و به ديگر رزمندگان نيز روحيه و نيرو بخشيد. بعد از آن، با ديگران شروع به پاكسازي محل از مين نمودند كه در همين هنگام گلوله‌اي به پيكر عاشقش اصابت كرد و او را كه عاشقي رنجور از درد فراق بود، مداوا ساخت.

تن صد چاك «ابراهيم» روزهاي زيادي در كربلاي جبهه‌ها ماند تا اينكه پس از يازده سال عزم ديار كرد.

 

 

شعر شهدایی

فربود گلی ز گلشن قرآن است

در وادی عشق چون گلی خندان است

با چهر عرقناک رهی می پيمود

از چاه برون چو يوسف کنعان است

شهيد ابراهيم فربود

آثار

 

 

فیلم و مستند

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان