چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e264

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e264

شادی روح شهید عزیز
محمدحسن فتحی
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمدحسن فتحي

نام پدر:محمدعلي

تاريخ تولد:47/04/22

سن:18

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 4

مدت حضور:854 روز

شغل:محصل

تحصيلات:دوم دبيرستان

مسئوليت:كمك آرپي جي زن

تعداد دفعات اعزام:5

تاريخ شهادت:65/10/4

مکان شهادت:خرمشهر

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:76/04/13

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز حسن فتحي

«اِنفِرُوا خِفَافاً وَ ثِقالاً وَ جاهِدُوا بِاَمْوالِكُمْ وَ اَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ذالِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعلَمُونَ.»

    براي جنگ با كافران سبك بار و مجهز بيرون شويد ودر راه خدا با مال و جان جهاد كنيد، اين شما را بسي بهتر خواهد بود اگر مردمي با فكر و دانش باشيد.                                              ( سوره‌ي توبه، آيه‌ي401)

       با سلام و درود خدمت آقا اباعبدالله(ع) و پيرجماران حسين زمان و سپس با سلام بر شهداي گرانقدر جمهوري اسلامي و تمامي خدمتگزاران اسلام و امام.

    چند جمله وصيتم را آغاز مي كنم به اميد اين‌كه موجبات رضايت پروردگار را فراهم كند.

خدا را سپاس كه به روي ما، درهاي بينش و دانش را گشود و ما را به سوي معني توحيد و حقيقت اخلاص هدايت فرمود و نعمت بينش و دانش و اخـلاص را به بركـت وجـود شريـف و مبـارك خاتم الانبيا محمّد(ص) و آقا امام زمان(عج) و نايب برحقّش رهبر كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني به ما ارزاني داشت و من به شكرانه‌ي اين نعمت‌هاي بي شمار الهي خود را بنده‌اي ناتوان در مقابلش مي بينم و او را ستايش   مي كنم.

به درگاه كبريا و عظمت پروردگاري سپاس و ستايش مي گذارم كه ذات لايزالش ازليست و ازليت بي ابتدايش لايزال و جاويدان است؛ پروردگارا، تو را ستايش مي كنم و آرزو دارم كه جان ناقابل مرا كه تنها دارايي من و با ارزش‌ترين مال دنياست از من قبول كني و مرا در صف بندگان صالح خويش قرار داده و بر طومار جرايم و گناهانم قلم عفو بكشي.

از آنجا كه احساس كردم اسلام و قرآن و حريم اسلامي در خطر است، براي پاسداري از اسـلام و براي تداوم انقلاب اسلامي و حراست از خون شهدا و براي پاسخگويي به نداي «هَلْ مِنْ ناصِرُ يَنصُرنْي» حسين(ع) عازم جبهه شدم و بدين وسيله مراتب وفاداريم را به اسلام و سرور شهيدان و رهبر كبير انقلاب اعلام كردم.

همان گونه كه امّت اسلامي و حزب الله ايران اسلاميمان آگاهند مهمترين عامل پيروزي انقلاب و تداوم آن رهبري و ولايت فقيه بوده ولايت فقيه، همان رسالت انبيا و امامان معصوم(ع) را بر عهده دارد و ما بايد خود را موظف به پيروي  از آن دانسته و همواره پيرو خط رهبري و ولايت باشيم و شكر اين نعمت بزرگ را هم به جا آوريم كه اگر خداي نكرده از اين امر سرپيچي و كوتاهي كنيم بدون شك به عقاب الهي گرفتار خواهيم شد.

 وصيت اين حقير به امّت اين است كه: در تمامي امور چشمتان به لب‌هاي مبارك حضرت امام باشد و تمامي فرامينش را مو به مو جامه‌ي عمل بپوشيد كه رستگاري و پيروزي در گرو اطاعت از امر خداست. اي مسلمانان بخروشيد و به رهبري اين  پيركبير و اسطوره‌ي مقاومت پرچم پرافتخار اسلام را در سراسر جهان برافراشته سازيد و جنگ را تا پيروزي نهايي اسلام و آزادي مسجد الاقصي اولين قبله‌گاه مسلمين جهان ادامه دهيد.

مادران و خواهران گرامي توجه داشته باشيد كه رسالتي كه شهدا با شهادتشان به دوش آنان ]شما[ گذاشته‌اند به خوبي انجام دهيد و پيام رسان خون شهدا باشند همان گونه كه حضرت زينب(س) پيام رسان خون شهدا‌ي كربلا بود.

و اما پدر و مادرم: من براي شما فرزند خوبي نبودم چرا كه نتوانستم در دنيا ذرّه‌اي از آن همه‌ي زحمت‌هاي شما را جبران كنم، من نتوانستم آن وظيفه‌اي كه برادر شهيدم حسين با شهادتش بر دوشم گذاشت بدان عمل كنم از اين بابت ابتدا از خود آن شهيد عزيز و سپس از حضور شما عذر مي خواهم و اميدوارم عذرم را بپذيريد، ولي اين را بدانيد، گرچه آگاهي كامل داريد كه حقير براي رضاي خدا و جاري شدن احكام اسلامي و ادامه‌ي راه خونبار شهدا و برادر شهيدم اين را انتخاب كردم و با اطمينان جانم را هديه مي كنم زيرا كه مي دانم و بر من چون روز روشن است كه شما هم راضي هستيد، چون كوه استقامت كنيد و ديگر برادرانم را چنان تربيت كنيد كه برادر شهيدم، حسين را تربيت كرديد و آنان را مهيّاي هـرگونه جان فشاني در راه اسـلام و راهي كنيد كه بـدان اعتقاد كامل داريد.

 هم چنين از تمامي مردم به خصوص دوستان و آشنايان مي خواهم كه اسلحه‌ي به زمين افتاده‌ي من و تمامي شهدا را بردارند و جنگ را تا پيروزي نهايي ادامه دهند و مواظب حيله‌هاي دشمن داخلي و خارجي باشند و از خانواده‌هاي شهدا دلجويي كنند،

در خاتمه از تمامي امّت حزب الله و تمامي كساني كه با حقير آشنا بوده و برخورد داشته‌اند به خصوص برادران سپاه، بسيج و بنياد شهيد عاجزانه تقاضاي حلاليت مي كنم و پيروزي رزمندگان اسلام و طول عمر امام عزيزمان را مسئلت دارم.

و من الله التوفيق

 حسن فتحي

زندگی نامه

يادنامه‌ اي از شهيد عزيز محمّدحسن فتحي

نام پدر: محمّدعلي               محل و تاريخ تولد: استهبان 1347

سن: 18 سال                      تحصيلات: دوم دبيرستان

شغل: محصّل                     وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج     تاريخ اولين اعزام: 28/3/63

دفعات اعزام: پنج بار            حضور در جبهه: 854 روز

تاريخ شهادت: 4/10/65       محل دفن: استهبان 13/4/76

چشمانش رازدار عشق ازل بود و برتن پيراهني از سادگي داشت. «محمّدحسن» در ميان پاكيها و صداقتها، ديده به دنياي خاكي گشود و پدرش با صداي روحاني، در گوشش اذان عشق سرود و بدين وسيله مقدّمات عاشقي را، برايش فراهم نمود. نوزادي بيش نبود كه مادر او را در آغوش مي‌گرفت و در محافل عزاداري امام حسين(ع) مي‌برد، تا اينكه «محمّدحسن» شيفته‌ي اهل بيت(ع) شد؛ همان فرزندي كه خانواده انتظار داشت. چون هفت ساله گشت به محيط مدرسه وارد شد و به درس خواندن مشغول. با پاهاي كودكانه با برادرش (شهيد حسين فتحي) همگام مي‌شد، به مسجد جامع مي‌رفت و به صف نمازگزاران مي‌پيوست. آن‌قدر مقيّد به نماز جماعت بود كه از راه مدرسه، كتاب به دست وارد مسجد مي‌شد. متواضع بود و فروتن و رفتارش آميخته با متانت. داراي روحي بلند بود و بارزترين جلوه‌ي وجودش شناخت خدا.

«محمّدحسن» مشغول به تحصيل بود، اما دلتنگ و نگران؛ چرا كه چند ماهي مي‌شد برادرش ـ حسين ـ به ديدار يار شتافته بود و او در فراقش، قرار ماندن نداشت. سن كمي داشت اما داراي انديشه‌اي ژرف و بلند بود. آن‌قدر فكر اسلحه‌ي به زمين افتاده‌ي برادرش بود كه ديگر حوصله‌ي پرداختن به امور دنيا نداشت. به همين دليل درس و مشق را رها كرد و خود را به جبهه رسانيد؛ اسلحه‌ي برادر بر دوش نهاد و در عملياتهاي مختلفي شركت نمود. چهره‌اي نوراني و معنوي داشت و بسيار با وفا بود، او كه با رفتارش به دوستانش نشان مي‌داد و مي‌گفت: «هرجا كه باشم به ياد شما هستم.» اين مرد خدا روزهاي زيادي در جبهه بود و از عمر دراز دنيا چند سالي بيشتر نخواست. همه‌ي هستي خود را فداي رضاي حضرت دوست كرد. زخم خورد، سوخت و فروغ راه شد، اما لحظه‌اي به نام و نشان فكر نكرد. او سوداي جانان به سر داشت، جان سپرد و سالهاي سال در وادي غربت ماند.

مادر «محمّدحسن» مي‌گويد: «پس از يازده سال پاره‌اي از وجودش را آوردند و من نگران بودم كه آيا اين فرزندم هست يا نه؟ شب در خواب ديدم كه «حسن» آمد و گفت: مادر من آمده‌ام چرا دايم مي‌گويي كه نمي‌دانم اين شهيد فرزندم هست يا نه؟»

 

شعر شهدایی

فتحی حسنم شده چنان پروانه

چون شهد و شکر بر لب شده افسانه

از شوق وصال دوست پرواز نمود

با شورش گل رسيده در ميخانه

شهيد محمدحسن فتحی

آثار

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان