چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e247

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e247

شادی روح شهید عزیز
محمدجواد عربی
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمدجواد عربي

نام پدر:عرب

تاريخ تولد:39/06/1

سن:21

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:طريق القدس

مدت حضور:65 روز

شغل:آزاد

تحصيلات:سوم راهنمايي

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:1

تاريخ شهادت:60/11/29

مکان شهادت:سوسنگرد

نحوه ي شهادت:سقوط در آب

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز محمّد جواد عربي

       درود فراوان بر رهبركبيرانقلاب و درود و سلام بر شهيدان راه خدا و درود بر رزمندگان حق عليه باطل و سلام بر برادران و خواهران شهيدپرور ايران خصوصاً مردم شهيدپرور استهبان.

       قال رسول الله (ص): «اشد به من غلب نفسه» زورمند كسي است كه بر نفس خود غلبه كند.

     نصيحت من به برادران و خواهران اين است كه هر چه مي توانند بر نفس خود غلبه كنند، چون همين نفس است كه انسان را به كارهاي بد وادار مي كند. شهيد بزرگوار استا‏‏‏‏‏د مرتضي مطهري درباره‌ي نفس اين سخن مي گويد: حالتي از نفـس است كـه در آن‌جـا هـواها بـر انسـان حـاكم است، انسـان صـد درصـد محكـوم خواهش‌هـاي نفساني است و آن نفـس امـاره است؛ ولـي نفس لوّامه، نفسي است كه هميشه انسان را در درونش مورد ملامت و سرزنش در موقع انجام بدي يا ترك خوبي قرارمي دهد؛ اما نفس مطمئنه نفسي است كه به حقيقت وارد شده و از شك و ترس رهايي يافته و از آرامش خاصي برخوردار است و اي برادر يادت نرود، با نفس خود غلبه كن.

اي برادران و خواهران: هيچ‌وقت امام را تنها نگذاريد چون اين سيدبزرگ، اين رهبر بزرگ، اين نايب امام زمان(عج) همچون شيري غرّان بر قلب دشمن مي تازد و آن‌ها را نابود مي كند.

من از پدر عزيزم و مادر عزيزم و برادر عزيزم مي خواهـم كـه درباره‌ي من ناراحت نباشنـد چون من به آرزو و هدف خودم رسيدم، من يك امانتي در پيش شما بودم و خدا آن امانت از شما گرفت.

خواهشي كه من از مردم شهيدپرور دارم اين است كه براي من از خداوند بزرگ طلب آمرزش كنند.

 اي مادر؛ خدا را شكر كن كه تو هم يك هديه به خدا دادي و در پيش روي امام زمان(عج)  روسفيد شدي.

اي برادران يادتان نرود رهبر يك انسان كوچك نيست، او يك فرشته‌ي الهي است،

به اميد ديدار در روز قيامت،‌ تمام‌ برادران و خواهران‌ به‌ خدا‌‌ مي سپارم.

 محمّد‌جواد عربي20/10/60

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمّدجواد عربي

نام پدر: عرب                       محل و تاريخ تولد: استهبان 1339

سن: 21 سال                        تحصيلات: سوم راهنمايي    

وضعيت تأهل: مجرّد           ارگان اعزام كننده: بسيج

شغل: آزاد                           حضور در جبهه: 64 روز               

دفعات اعزام: يك بار            تاريخ اولين اعزام: 25/9/60

تاريخ شهادت: 29/11/60     محل دفن: استهبان

تشنه‌ي وصال بود و دلداده‌ي يك لحظه نگاه، عاشقي كه دلش به كمند يار گرفتار آمده بود …

چشمان پاك و بي‌رياي «محمّدجواد» در خانه‌اي گشوده شد كه لبريز بود از محّبت اهل بيت(ع) و اين دليلي بر آن كه «محمّدجواد»، از همان كودكي مهر خدا به دلش بنشيند و دست در دست پدر راهي مسجد شود. از زماني كه پا به دبستان نهاد به فراگيري تعاليم ديني همّت گماشت. داراي روحي ناآرام بود و سكوت در برابر ظلم برايش معنا نداشت. درياي دلش از امواج محبّت توفاني بود و دستهاي سخاوتمندش با بذل و بخشش آشنا. دلي مهربان داشت و با افراد پير و مسن با حوصله رفتار مي‌كرد. در رعايت كردن احكام دين بسيار حسّاس بود؛ بر مسأله‌ي حلال و حرام تأكيد داشت و خود مواظب بود كه زير دِيْن كسي نباشد. رفتاري صادقانه داشت و دلي بي‌كينه؛ او كه يك مثنوي معنا شده بود و پروانه‌اي عاشق و لايق براي           سوختن. دعاي فرج امام زمان(عج) ورد زبانش شده بود و خواندن آن را به خانواده سفارش مي‌نمود. شوخ طبع بود و خنده‌هايش باعث شادي مي‌گشت. مردي بود كه منّت فرومايگان نكشيد، كار كرد و زحمت كشيد و قناعت را پيشه‌ي خويش ساخت.

در اوج‌گيري انقلاب، روز و شب نداشت و براي پيروزي انقلاب از هيچ كمكي فروگذار نبود تا بالاخره شبهاي سرد خشونت با ورود حضرت امام به پايان رسيد و ايران طلوع آزادي را به نظاره نشست.

پس از پيروزي انقلاب در كميته‌ي امداد امام خميني(ره) به فعّاليت مشغول شد تا از اين طريق به همنوعان خود خدمتي كرده باشد. از نخستين روزهاي تشكيل بسيج، دل بدانجا نهاد و در جمع بسيجيان آرامش يافت. چشمان شب پيماي او تا به صبح بيدار مي‌ماند و به گشت و نگهباني مشغول مي‌شد تا ديگران در امان باشند و راحت و آسوده بخوابند.

وقتي كه كوله‌بار سفر مي‌بست چنان نگاهي به چشمان مادرش انداخت كه گويي سالهاست او را نديده است؛ با او خداحافظي كرد و رفت تا درياي بي‌كران عشق. قدم به جبهه‌ي جنوب گذاشت و در مقابل دشمن به دفاع برخاست. چنان بر سر پيمان بود كه يك لحظه دست از هدف برنداشت و آن گاه كه در عطش فراق مي‌سوخت و ديگر تاب تحمّل نداشت، خسته دل و چشم انتظار به آب رسيد و چنان سبوي باده سر كشيد كه براي هميشه، مست و سيراب از مي وصال گشت.

 

شعر شهدایی

يا رب عربی جواد معصوم کجاست

در سينة تنگ ما غمی از فرداست

رفتند و ز خون نوشته اند بر سنگر

کين پرچم اسلام به عالم برپاست

شهيد محمدجواد عربی

آثار

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان