چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e216

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e216

شادی روح شهید عزیز
محمدرضا صبوری
صلوات

ش

نام و نام خانوادگي:محمدرضا صبوري

نام پدر:سليمان

تاريخ تولد:48/06/1

سن:18

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:*****

مدت حضور:109 روز

شغل:محصل

تحصيلات:سوم دبيرستان

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:2

تاريخ شهادت:66/10/5

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:اصابت موج انفجاربه بدن

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمّدرضا صبوري

نام پدر: سليمان                 محل و تاريخ تولد: استهبان 1348

سن: 18 سال                    تحصيلات: سوم دبيرستان

شغل: محصّل                   وضعيت تاهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج    تاريخ اولين اعزام: 8/9/65     

دفعات اعزام: دو بار          حضور در جبهه: 109 روز 

تاريخ‌ومحل شهادت: شلمچه 5/10/66    محل دفن: استهبان

خورشيد وجود «محمّدرضا» در گرماگرم يك روز تابستان طلوع كرد و با نگاه آفتابي خود به قلب‌هاي منتظر تابيد و شادي و نشاط را به خانه هديه داد. محمّدرضا تنها پسر خانواده بود و عزيز و دردانه‌ي مادر و تكيه‌گاهي براي فرداي پدر. او در محيطي سرشار از مهر و عطوفت و ايمان به خدا رشد كرد و در هفت سالگي، پا به مكتب درس گذاشت. دانش‌آموزي كوشا و باهوش بود و در اولين روزهاي مدرسه نشاط و صفاي باطنش نظر همكلاسي‌ها و معلّمين را به خود جلب كرد. از ظلم و ستم بيزار بود و قلب سرشار از محبّتش با كوچكترين ظلم و تعدّي مي‌شكست.

از ذوق ادبي خوبي برخوردار بود و همين طبع لطيف باعث شده بود كه در روزهاي جنگ، حال و هواي جبهه را با قلمي شيوا و جذّاب به رشته‌ي تحرير درآورد. در روزهايي كه شوق جبهه در چهره‌ي پاك و مقدس بسيجيان جلوه‌گر بود شور رفتن محمّدرضا را بي‌تاب كرد و عشق حسين(ع) او را به سمت شلمچه فرا خواند. مدّت زماني بود كه ناراحتي كليه او را رنج مي‌داد و هربار كه اراده مي‌كرد به جبهه برود به علّت اين بيماري، خانواده ممانعت مي‌كردند؛ تا اينكه در آذر سال 65 كه مصادف با هفته بسيج بود، كاسه صبرش لبريز شد و مُصرانه خواهش كرد كه اجازه دهند به جبهه رود و خطاب به مادر گفت: «هواي جبهه، بهترين دارو براي من است.» اينگونه ثابت كرد كه ديگر دل از آن خود ندارد و بايد برود. آنگاه به بسيج رفت و به جمع سرداران معركه‌هاي آتش و خون پيوست. در آخرين وداعش رو به پدر و مادر كرد و گفت: «عزيزانم بدانيد كه هيچ‌گاه دينم را با دنيايم عوض نمي‌كنم و خود به  وضوح مي‌بينم كه به كجا مي‌روم.» سپس شهر را با كوچه‌هاي خاكي و تمام روياهاي شيرين كودكي ترك كرد و سرمست و مغرور، راهي كربلاي ايران شد. از همان لحظه‌ي ورود به جبهه در جستجوي گردان خط‌شكن بود تا بالاخره در گردان «كميل» كوله‌بارش را به زمين گذاشت.

محمّدرضا تير بارچي بود ولي اين مقدار تلاش، روح آسماني او را ارضا نمي‌كرد به همين دليل آرپي‌جي بر دوش گرفت و در همان ساعات اوّل يكي از تانك‌هاي دشمن را نشانه رفت… مدتّي نگذشت كه از سنگر ديدباني اطلاع دادند كه يكي از رزمندگان در سنگر كمين بي‌هوش شده است و به دليل ديد دشمن امكان كمك نيروهاي امدادگر نيست، فرصت را غنيمت شمرد و به راه افتاد، گفت: «مي‌روم شايد به او نرسم، ولي مي‌روم.» او رفت و طول كانال را طي كرد، رزمنده‌ي بيمار را بر دوش گرفت و قبل از رسيدن به انتها تيري بر شقيقه و گردنش خورد و در همان لحظه فرياد يا حسينش(ع) در فضاي كانال طنين‌انداز شد و بال در بال ملايك نهاد و در آغوش مهربان خدا جاي گرفت.

 

شعر شهدایی

در مهلکه ها گشته صبوری بی تاب

جان داد و فروزان شد همچون مهتاب

آن عاشق دل سوختة کرببلا

با می زدگان عشق شد عالمتاب

شهيد صبوری

آثار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان