چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e202

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e202

شادی روح شهید عزیز
محمدحسن شمس عزت
صلوات

نام و نام خانوادگي:محمدحسن شمس عزت

نام پدر:محمد

تاريخ تولد:42/02/5

سن:18

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:سپاه

يگان:ل 33المهدي

عمليات:طريق القدس

مدت حضور:30 روز

شغل:پاسدار

تحصيلات:ديپلم

مسئوليت:فرمانده دسته

تعداد دفعات اعزام:1

تاريخ شهادت:60/09/13

مکان شهادت:بستان

نحوه ي شهادت:*****

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز محمّدحسن شمس عزت        

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيِمِ

 ان الله يحب الذين يقاتلون في سبيل الله صفاً كانهم بنيان مرصوص.

همانا خداوند دوست مي دارد كساني كه در راه او  مي كشند همچون صفي …

       اينجانب محمّدحسن شمس عزت كه عازم به جبهه‌ي نبرد حق و باطل مي باشم تنها براي رضاي خدا و براي دفاع از كشور اسلاميمان اين راه را برگزيدم و اميدوارم كه بتوانم دين خود را نسبت به خون شهيدان ادا كنم.

      مادر، زيارت عاشورا مي خوانيم كه، اي كاش ما هم در زمان شما بوديم و در راه تو شهيد مي شديم، الان زمان آن فرا رسيده و فرزند حسين(ع)، خميني عزيز، فرياد «هَلْ مِنْ ناصِرُ يَنصُرنْي» حسين(ع) را بلند كرده و ما مسلمانان وظيفه‌ي خود مي دانيم كه از كـشور اسلاميمان دفاع كنيم و به فرياد حسين زمان لبيك گفته و عازم به جبهه‌ها شويم.

     اگر شهادت نصيبم شد و شهيد راه حق شدم به مادر و خواهر و برادرانم توصيه  مي كنم كه ناراحت نباشند چون من در راه خدا شهيد شدم و شهيد شدن در راه خدا ناراحتي ندارد.

چون به علت بيماري نتوانستم امسال روزه بگيرم و ده روزي از سال قبل هم بدهكارم، برايم روزه بگيريد و در حدود يك ماهي نماز قضا دارم كه از برادرانم مي خواهم برايم بخوانند و كتاب‌هايم اگر مورد استفاده‌ي خانواده نباشد وقف كتابخانه‌ي ولي عصر(عج) نماييد.

                                                                                                                دوم محرم 1402

محمّد حسن شمس عزت8/8/60

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز محمّدحسن شمس‌عزت

نام پدر: محمّد                    محل و تاريخ تولد: استهبان 1342

سن: 18 سال                      تحصيلات: ديپلم

شغل: پاسدار                     وضعيت تأهل: مجرّد

دفعات اعزام: يك بار          تاريخ اولين اعزام: 11/8/60

حضور در جبهه: 30 روز   مسؤوليت: فرمانده‌ي دسته

تاريخ شهادت: 10/9/60     محل دفن: استهبان

چه روزگاري داشتند، آنهايي كه مشك بر دوش بهر آب مي‌رفتند، اما در بين راه با عباس(ع) تشنه لب به فرات شدند و ديگر برنگشتند. «محمّدحسن» يكي از آنها بود كه سالها عطش بر لب داشت …

در ماه مبارك رمضان، آن وقت كه خانه‌ي امام علي(ع) غرق در نور شد و حسن مجتبي(ع) تولد يافت، در خانه‌اي گلين و با صفا پسري چشم به دنيا گشود كه به مباركي آن روز، او را «محمّدحسن» ناميدند. او داراي اخلاقي حسنه بود و بسيار كوشا و زرنگ. در دوره‌ي راهنمايي به سبب امتيازاتي كه كسب مي‌نمود از طرف آموزش و پرورش كتباً مورد تشويق قرار مي‌گرفت. پس از آن در رشته علوم تجربي مشغول به تحصيل شد كه همزمان با آن، به ورزش نيز مي‌پرداخت تا بدين وسيله براي مبارزه در صحنه‌هاي نبرد، كار آزموده شود.

«محمّدحسن» مي دانست كه خرج تحصيل زياد است و شايد پدر نتواند از عهده برآيد به همين دليل به ياري پدر شتافت و در حمل كردن بار زندگي او را ياري داد و اينجا بود كه فقرا و نيازمندان را بهتر شناخت و به آنها كمك مي‌كرد و مقداري از پولش را صدقه مي‌داد. در

سالهاي آخر دبيرستان بود كه پنجه‌هاي بي‌رحم روزگار، سايه بر زندگيش افكند و پدر به بيماري لاعلاجي دچار شد و سه ماه در بستر
بيماري افتاد. اما او مثل هميشه صبور بود و مقاوم. چون شمعي بر بالين پدر سوخت و هرگز لب به شكايت نگشود. هم درس خواند و هم خرج خانه را به عهده گرفت كه در هر دو مورد هم، موفق بود و سربلند.

پس از فوت پدر و اخذ ديپلم، قامت رعناي او به لباس سبز پاسداري آراسته گرديد و به فرمان امام خميني(ره) راهي جبهه شد و روح سبز زندگي را در آنجا يافت.

او با شبهاي جبهه، خلوتي خوش داشت؛ شب زنده‌دار بود و اكثر شبها را با عطر دل‌انگيز يار به سحر مي‌رسانيد. به طوري كه دوستانش به او لقب «برادرسحر» داده بودند.

همرزمش1 از او روايت مي‌كند و از لبهاي تشنه و خشكيده: «پس از فتح بستان، چون رزمندگان با كمبود آب مواجه بودند و در آن اطراف آبي نبود، «حسن» مانند مولايش ـ عباس(ع)ـ رفت تا از چشمه‌ي پايين، آب بياورد، كه در بين راه چون ابوالفضل، ناجوانمردانه او را به شهادت رساندند.

  1. حسين عبدي فرد

 

شعر شهدایی

در مخزن عشق شمس عزت باشد

هم معنی جوهر و فتوت باشد

از خون سرش چو لاله شد ابراهيم

اين لاله به ما کتاب عبرت باشد

شهيد محمدحسن شمس عزت

آثار

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان