چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e18

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e18

شادی روح شهید عزیز
رضا استخری
صلوات

نام و نام خانوادگي:رضا استخري

نام پدر:علي

تاريخ تولد:45/11/01

سن:21

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 8

مدت حضور:367 روز

شغل:محصل

تحصيلات:چهارم دبيرستان

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:4

تاريخ شهادت:66/01/19

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:اصابت گلوله

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز رضا استخري

بِسْمِ رَبِّ الشُّهَدَاءِ وَالصِّديِقيِن.

«وَ قِاتِلُوهُمْ حَتَّي لَا تَكُونَ فِتنَهً . . . »

    با عرض سلام خدمت آقا امام زمان(عج) و نايب بر حق ايشان امام امت و رهبر كبير انقلاب اسلامي. سلام بر شما امت شهيد پرور و سلام به خانواده‌ي محترمم.

براي نوشتن وصيت‌نامه‌ي خود هرچه در زواياي ذهن خود جستجو كردم چيزي به خاطرم نرسيد و نمي دانم كه چه بايد نوشت و چه چيز بر روي كاغذ بياورم. بعد از اندكي فكر كردن متوجّه شدم كه ابتدا بايد هدفم را از آمدن به جبهه براي شما بيان كنم. من خمير مايه‌ي هدفم را از مطالعه در تاريخ صدر اسلام گرفتم، وقتي كه ما صفحات تاريخ مبارزات اسلام را ورق مي زنيم درمي يابيـم كه در هر جامعه‌اي، يك سو جبهه‌ي حق است و ديگر سو جبهه‌ي باطل و هر جايي كه حرف از حق و باطل است، حرف ظالم و مظلوم مي باشد و سكوت در مقابل ظلم ظالم، شريك بودن در ظلم او و گناه است. پس ما هرگز نبايد در مقابل ظلم ساكت بمانيم.

آيا ما در طول عمر خود در ايام عاشور و تاسوعاي حسيني بر سر و سينه‌ي خود نمي زنيم و حسين حسين نمي گوييم‌‌‌‌‌؟ آيا در طـول عمر خود هميشه در ايام اربعين حسيني نمي گفتيم كه كاش ما در زمان امام حسين(ع) و در ركاب آن سيّد بزرگوار بوديم و شمشير مي زديم. آري مردم عزيز، بدانيد كه اينك حماسه‌ي حسيني دوباره تكرار شده است. جاي عمل رسيده است، جاي آن رسيده كه آن همه صحبت‌ها ثابت شود. اين جنگ هم جنگ بين حق و باطل است و اينك زمان پيكار، پس شما كه پيرو حسين(ع) هستيد اين گوي و اين ميدان. بله هدف من از آمدن به جبهه اين است كه لبيك به نداي حسين زمان گفته باشم.

خدايا هر روز كاروان شهيدان از كنار ما مي گذرند و ما هنوز در اين دنياي مادي مانده‌ايم و در زندان هوي و هوس گرفتار آمده‌ايم، بارالها، ياران يكي يكي از كنار ما رفتند، تو خود شاهدي كه ما بر رهايي آنان حسرت نمي خوريم، افسوس ما بر حال خودمان است كه هنوز در اين جا مانده‌ايم و آن‌ها از ما سبقت گرفتند. خدايا، ما در صف شهيدان غايبيم. توفيقي عنايت كن تا در صف پيام رسانان غايب نشويم.

خدايا عزمي ده كه از خود جدا شويم و به سوي تو هجرت كنيم. هاجر شويم و اسماعيل نفس را به ابراهيم بسپريم تا از گمراهي برهيم و بر گرد معبد ايمان طواف كنيم. خدايا، اراده‌اي عطا كن تا هجرت كنيم و از كلاس درس فرار كنيم تا به مدرسه امام برسيم. خدايا، به ما توفيق پيروزي و بعد از آن توفيق شهادت عطا فرما.

       خدايا، تو شاهد باش كه سر تا پا تقصيرم و طوري به سويت مي آيم كه گـناه كمرم را خم كـرده و عرق شرم بر پيشانيم جمع شده. خدايا، خود بهتر مي داني كه حتي آمدن به جبهه براي من از لطف بي پايان و كرم خودت مي باشد، پس شكر تو را به جاي آورم كه به من علاقه‌ي آمدن به جبهه را دادي، پس اي خدا خودت توفيقي عطا كن كه در اين راهي كه پيش رو دارم موفّق و پيروز گردم و در پايان شهادت را نصيب من گردان.

       خدايا، مگر اين طور نيست كه شهيد با ريخته شدن اولين قطره‌ي خونش تمام گناهانش را مي بخشي پس بارالها، سر تا پا تقصيرم و اميد به درگاهت دوخته‌ام تا خودت از روي لطف و عطوفت من را عفو كني. اما، آنقدر گناهانم زياد است كه حتي با توبه كردن هم شايد كافي نباشد، خدايا، پس توفيق را رفيق و يار من گردان كه با شهادت بتوانم گناهانم را شستشو دهم. پس از صميم قلب مي گويم:«اَللهم الرزقنا توفيق الشهاده في سبيلك»

سخني با پدر عزيزم، پدر جان، مي دانم من فرزند خوبي براي شما نبودم پس مرا حلال كن كه اگر مرا نبخشي بدون هيچ شكي در روز قيامت گناهي به ديگر گناهانم افزوده خواهد شد و اما برادرانم، هيچوقت از امام دست نكشيد و به نداي امام امت در هر لحظه لبيك بگوييد و امر او را اطاعت كنيد و از شما مي خواهم كه اسلحه‌ي خونين به زمين افتاده‌ي مرا به زمين نگذاريد و راه مرا ادامه دهيد و نگذاريد كه خداي ناكرده دشمنان اسلام از ناراحتي شما سو استفاده كنند. اميدوارم كه جاي خالي مرا با حضورتـان در جبهه و در صحنه بودن پر كنيد. ما كه نتوانستيم كاري براي اين انقلاب بكنيم، پس شما به جاي ما براي اين انقلاب خدمت كنيد.

اي خواهرانم، مي دانم كه الآن از فراق من ناراحت هستيد. بدانيد كه ناراحتي معنا ندارد هيچ كسي داغ ديده‌تر از زينب(س) نيست و شما از زينب(س) بالاتـر نيستيد، از شما مي خواهـم كه مانند زينـب(س) كه پيام رسان انقـلاب حسيني بود شما پيام رسان انقلاب اسلامي باشيد.

و تو اي مادر و رسول، شرمنده‌ام از روي شما كه در خانه تمام زحمات مرا مي كشيديد و من از شما حلال بودي مي طلبم و اميدوارم كه برادرم رسول را آن گونه تربيت كني كه فاطمه زهرا(س)، حسين(ع) را تربيت كرد. دلم مي خواهد رسول همانند تمام فرزندان اين خطه آزادمرد و شجاع  تربيت شود.

يك وصيت ديگري دارم و آن اين‌كه از آنجايي كه گريه براي امام حسين(ع) بسيار ثواب دارد، در روز ختم يا اربعين يك مداح در رساي حسين(ع) نوحه بخواند تا  خانواده‌ام به ياد حسين(ع) گريه كند.

                                                  

                                 عمر امام مستدام باد   

رضا استخري 9/1/66

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز رضا استخري

نام پدر: علي                        محل و تاريخ تولد: استهبان 1345

سن: 21 سال                        تحصيلات: چهارم دبيرستان

شغل: محصّل                       وضعيت تأهل: مجرّد                     

ارگان اعزام كننده: بسيج       تاريخ اولين اعزام: 29/3/64               

دفعات اعزام: چهار بار           حضور در جبهه: 367 روز               

تاريخ شهادت: 19/1/66         محل دفن: استهبان

بشنو از شقايق، كه روز فراق، چه كرد با مردان خدا؟ كه آن‌ها را اين گونه راهي وادي جنون كرد و از خود، بي‌خود.

هنگامي كه «رضا» ديده به دنيا گشود، بهار به استقبال قدمش آمد و در نجابت چشمانش به شكوفه نشست. راضي به رضاي خدا شد و به زندگي خشنود. كم كم بزرگ شد و اولين گامش را به سمت مدرسه برداشت. روزهاي متمادي پشت ميزهاي چوبي نشست و چشم در چشم استاد فراگرفت نيك و بد روزگار را. اخلاق نيكويش زبانزد خاص و عام شده بود. عشق خدا و ائمه(ع) با دل و جانش گره خورده بود و در روزهاي جمعه، مشتاقانه خود را به صف نمازگزاران مي‌رساند.

در سال سوم دبيرستان بود كه پا به بسيج نهاد و به جمع باصفاي بسيجيان پيوست و از اين مكان مقدس، دوستي يافت به نام جبهه، كه با او عهد و پيماني بست، هميشگي. «رضا» روزهاي زيادي را در جبهه سپري كرد. او بسيار آرام بود و مهربان و هرگز حاضر نشد براي دوستان و آشنايان مزاحمتي ايجاد كند؛ به طوري كه دوستش مي‌گويد1: «زماني كه رضا در جبهه بود، مدتي از او بي خبر ماندم و چون جوياي حالش شدم، فهميدم كه در بيمارستان شهر بستري است چرا كه به علت حضور در باتلاق‌هاي درياچه‌ي نمك، در بندر فاو، از ناحيه‌ي پا دچار آسيب شده و نياز به عمل جراحي دارد و چون دوست نداشته براي ديگران ايجاد مزاحمت كند، بستري شدن خود را به هيچكس اطلاع نداده بود.»

پس از آن نيز رضا بارها به جبهه رفت و رشته‌ي دوستي را محكم و محكمتر نمود. در روز، هرگاه فرصتي مي‌يافت به سراغ كتاب‌هايش مي‌رفت و درس مي‌خواند و در شب با خداي خويش خلوتي خوش در سنگر داشت. همسنگرش مي‌گويد:2 «در روزهاي آخر، چنان چهره‌اش نوراني شده بود و چنان در ياد خدا غرق بود كه ديگر به اطرافيان توجهي نداشت.»

وي كه همه مقدمات حضور را مهيا كرده بود، «عمليات كربلاي 8» را بهانه كرد و با گامي استوار و دلي بيقرار به جنگ دشمن رفت و در آن وادي، آن‌قدر نگاهش در پي معشوق بود كه چون تير به سرش اصابت كرد، لبخند زد و تا بر دوست پركشيد.

1 و 2 . علي خيراتي

 

شعر شهدایی

استخری ما به کربلا ذيحق بود

در خط امام و رهبر برحق بود

با شعله شب شکن به دشمن می تاخت

در خيل کبوتران دين ملحق بود

شهيد رضا استخری

آثار

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان