چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e172

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e172

شادی روح شهید عزیز
حمید زکی پور
صلوات

نام و نام خانوادگي:حميد زکي پور

نام پدر:خليل

تاريخ تولد:47/03/1

سن:18

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 4

مدت حضور:943 روز

شغل:محصل

تحصيلات:سوم دبيرستان

مسئوليت:بي سيم چي

تعداد دفعات اعزام:6

تاريخ شهادت:65/10/4

مکان شهادت:خرمشهر

نحوه ي شهادت:*****

تاريخ دفن:76/04/13

وصیت نامه

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز حميدرضا زكي‌پور

نام پدر: خليل                     محل و تاريخ تولد: استهبان 1347

سن: 18 سال                      تحصيلات: سوم دبيرستان

شغل: محصّل                     وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: بسيج    تاريخ اولين اعزام: 7/11/61

مسؤوليت: بي سيم چي      حضور در جبهه: 943 روز

تاريخ شهادت: 4/10/65     محل دفن: استهبان 13/4/76

محو تماشاي كه بود؟ او كه زمين، شرمنده‌ي وسعت گامهايش شد و به اعتبار او براي هميشه سبز.

داستان تولد «حميد»، خود حكايتي دارد از فراق؛ چرا كه مادرش مي‌گويد: «وقتي كه حميد به دنيا آمد يك حال عجيبي داشتم، به طوري كه وقتي او را در آغوش مي‌گرفتم تا به او شير بدهم، اشك مي‌ريختم و گريه مي‌كردم. چنان مهرش به دلم افتاده بود كه نمي‌توانستم او را با ديگر بچه‌هايم مقايسه كنم.»

چون در گوش حميد نداي «اللّه اكبر» طنين انداخت، پيمان روز ازل را به ياد آورد و عاشقي را نيز هم. سراسر زندگي گرانقدرش در عشق به خدا و خلق خدا گذشت و به چيزي جز رضاي دوست فكر نكرد. در انجام كارهايش دقيق بود و برنامه‌ريزي مي‌كرد و در امر درس و مدرسه كوشا و فعّال بود. دوره‌ي دبستان او مصادف بود با آغاز انقلاب اسلامي مردم عليه حكومت طاغوت. گرچه كم سن و سال بود اما همراه برادرش (شهيد احمد زكي‌پور) براي سرنگوني طاغوت يك لحظه از پا ننشست. عاشق امام بود و مقدّمات ورودش را مهيّا مي‌نمود. جوانمردي بود غيرتمند ومتعصب. هرگاه بزرگتري وارد خانه مي‌شد، رعايت ادب مي‌كرد و به احترام او از جا برمي‌خاست، مخصوصاً در مورد پدر و مادرش. يكي از بچه‌هاي سرزنده و شاداب مسجد بود كه در اكثر برنامه‌هاي سياسي ـ عبادي حضوري چشمگير داشت و در نماز جمعه و جماعات حضوري فعّال. او كه در همه حال، لذّت با يار بودن داشت، در ماه مبارك رمضان در شبهاي قدر گريه سر مي‌داد و طلب حاجت مي‌نمود.

«حميد» در يكي از دبيرستانهاي نمونه‌ي شيراز، در رشته‌ي رياضي ـ فيزيك مشغول به تحصيل بود كه پيام امام خميني(ره) جهت جهاد و دفاع از كيان اسلامي، تاب ماندن را از او گرفت. براي رفتن مصمّم گشت اما چون سن زيادي نداشت مسؤولين از اعزام او خودداري كردند؛ اما در بسيج به انتظار نشست و التماس كرد و چون بلورهاي اشك در چشمانش شكست، راز عاشقي‌اش برملا شد و براي رفتن بيقرارتر. با اصرار فراوان موفق شد بال سفر بگشايد و راهي شود.

چون پا به جبهه نهاد قلب امام و دل خود را شاد كرد. روزهاي زيادي با جبهه بود و در عملياتهاي مختلفي شركت داشت. در «عمليات والفجر 2» حماسه‌ها و رشادتها آفريد و آن گاه كه چون نگيني در محاصره دشمن بودند به دستور فرمانده‌ي كل قوا ـ خميني كبير(ره)ـ جهت نجات و پيروزي، با ديگر همرزمانش دست به دعا برداشتند و «سوره‌ي نصر» خواندند تا بالاخره به ياري خالق رحمان، طعم پيروزي چشيدند و ظفر يافتند. در «عمليات والفجر 8 » هم حضور يافت كه در آنجا نيز شيميايي گشت.

آن وقت كه «حميد» جواني بود، رشيد و برومند، سعادت، رفيقش گشت و او عازم خانه دلبر. براي ايجاد پيوندي محكم تر و عهدي دوباره به عمره مشرّف گشت و خانه‌ي دل را با ديدن جمال كعبه، آباد نمود. پس از بازگشت از زيارت خانه‌ي خدا، با دلي اميدوارتر از قبل، راهي جبهه گشت. بارها بدنش به تيغ عشق مجروح شد، اما هرگز دم برنياورد. بهترين حالتش زماني بود كه كوله‌بار جبهه مي‌بست؛ او كه وجودش از تجربه و خاطرات دوران دفاع مقدس لبريز بود. همرزم آن دلداده مي‌گويد1: «اوآن قدر به خدا عشق مي‌ورزيد كه در جبهه مكاني با شاخ و برگ درختان براي خود درست كرده بود كه به دور از چشم اطرافيان به خواندن قرآن و دعا مشغول مي‌شد.» چون سراغ«حاج حميد» را از ديگر دوست همدلش بگيريم، چنين بيان مي‌دارد2: «حميد يك دنيا صدق و صفا بود و اگر كفر نباشد مي‌گويم كه او معصوم نيز بود …»

وي در «عمليات كربلاي 4» بي‌سيم‌چي بود و با فرمانده همراه. با دشمن مقابله نمود و چنان از خود شهامت و رشادت نشان داد تا سرانجام آتش عشق، ذره ذره وجودش را سوزاند و در عشق ذوب گرديد و جسم پاكش با خاكهاي جبهه آميخته گشت.

  1. عباس صديق
  2. محمّدجواد اسلامي

 

شعر شهدایی

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

آثار

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان