چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e137

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e137

شادی روح شهید عزیز
عباس رشیدی اصطهباناتی
صلوات

نام و نام خانوادگي:عباس رشيدي اصطهباناتي

نام پدر:محمد باقر

تاريخ تولد:46/00/0

سن:19

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:*****

عضويت:سپاه

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 5

مدت حضور:716 روز

شغل:پاسدار وظيفه

تحصيلات:دوم راهنمايي

مسئوليت:تك تير انداز

تعداد دفعات اعزام:*****

تاريخ شهادت:65/10/20

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:*****

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز عباس رشيدي اصطهباناتي  

                                 ما زنده به آنيم كه آرام نگيريم

                               موجيم كه آسودگي ما عدم است

    حال كه دست به قلم گرفته و قصد دارم وصيت‌نامه بنويسم صرفاً به اين خاطر است كه بر هر فرد مسلمان واجب است.

درود به فرزند پاك رسول الله(ص) امام مهدي(عج) و نايب بر حقّش امام امت خميني كبير، آرام بخش قلب ما و مردم شريف و مبارز و شهيدپرور ايران، سپاس خداي را كه انساني پيامبر گونه چون امام خميني را بعد از گذشت هزاروچهارصد سال براي اين مردم رهبر قرار داد.

 امّت شهيد پرور و مقاوم، آيا تاكنون فكر كرده‌ايد كه اين همه شهيد و معلول چرا داده‌ايم؟ آري اين‌ها عشقي داشتند كه ما از آن بي‌بهره بوديم، عشق به وصال حق جلّ شأنه كه آنان به حقيقت آفرينش انسان پي برده بودند و در راه رسيدن به معشوق سر و جان باختند، اما بگـويم از شخصي كـه قلبم براي او مي تپـد كـسي كه خـداي مـنّان به خاطر او اين همه نعمت بر ما ارزاني داشت، آن پيرمردي كه كوه‌ها در مقابل اراده‌اش به لرزه در مي‌آيند و موج درياها در مقابل تواضعش ناتوانند.

اي امام عزيز، كاش هزاران جان داشتم و در راه تو فدا مي‌كردم و هيچ گاه تن به ذلّت نمي‌دادم. آري اگر وجود پاك و خدا دوست اين مرد روحاني نبود آيا به چنين سعادتي مي‌رسيديم و اسلام عزيز احيا مي‌شد؟ اي امّتِ امام؛ در همه حال گوش به فرمان امام عزيز باشيد؛ قـدر اين رهبر عاليقدر را بدانيد كه در غير اين‌صورت كفران نعمت كرده‌ايد و او به‌راستي براي اين ملت ستمديده و مستضعف نعمتي الهي است و براي جهان اسلام انساني است ارزشمند.

 خداوند متعال، بندگان مؤمن خود را در هر لحظه تحت آزمايش قرار مي‌دهد.

 و اي مادر بدان كه من دير زماني است كه انتظار چنين روزي را مي‌كشيدم و تو اجري بس عظيم نزد پروردگار داري و به راهي كه رفتم فكر كن، آنگاه خوشحال خواهي شد كه تو نيز به سهم خود فرزندي را به پيشگاه با عظمتش هديه كردي.

مادرم حلالم كن و نمي‌گويم كه برايم گريه نكنيد، گريه كنيد به‌خاطر اين‌كه چرا خداوند فرزندان بيشتري به شما نداد كه به راه او هديه كنيد.

 اي بستگانم و اي امّت هميشه در صحنه، قبل از اين‌كه به حسابتان در قيامت رسيدگي كنند خودتان حسابرس كار خودتان باشيد و نسل‌هاي آينده با بهره گيري از لطف و عنايت خداوند بزرگ همان‌طور عمل كنند كه پدرانشان در پرتو مكتب انسان ساز اسلام عمل كردند.

 اي برادران عزيز پاسدار، اي جان بركفان اسلام و اي كساني‌كه امام عزيزمان آرزو دارد كه يك پاسدار باشد سخني با شما دارم، شهادت زيباست! آن‌‌قدر زيباست كه من به خودم چنين جرأتي نمي‌دهم كه با قلم ناتوانم بتوانم در صدد وصف آن برآيم و همانا شهادت آرزوي انسان‌هايي مانند حضـرت علي(ع) و امام حسين(ع) و. . .  بود و اين را نيز بدانيد كه ارزش هيچ قطره‌ي خوني در نزد خدا بالاتر از قطره‌ي خوني كه در راه خدا ريخته شود نيست.

                                                                                                                                        والسلام

  عباس رشيدي

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز عباس رشيدي اصطهباناتي

نام پدر: محمّدباقر                محل و تاريخ تولد: كربلا 1346

سن: 19 سال                       تحصيلات: دوم راهنمايي

شغل: سرباز                       وضعيت تأهل: مجرّد

ارگان اعزام كننده: سپاه       تاريخ اولين اعزام: 24/7/63

دفعات اعزام: يك بار             حضور در جبهه: 716 روز

تاريخ شهادت: 20/10/65       محل دفن: استهبان

چگونه باب سخن را بگشاييم و از مردي بنويسيم كه خود مفسّر شهادت است و در گلبرگهاي وصيتنامه‌اش براي ما مي‌نويسد: «شهادت زيباست آن‌قدر كه من به خود چنين جرأتي نمي‌دهم كه با قلم ناتوانم در صدد وصف آن برآيم.»

«عباس» در خانواده اي كه اعتقاد به مكتب حيات بخش اسلام و عشق به ائمه در آن موج مي زد و در كربلاي معلّي چشم به جهان گشود. از همان كودكي چهره اي آرام و متين داشت و نگاهش پر از صفا و صداقت بود. «عباس» يك‌بار در كودكي به سختي بيمار گشت و مادر براي اينكه شفاي او را از دلاورمرد عاشورا بگيرد او را به حرم ابوالفضل العباس(ع) بُرد تا عاشق راهش را شفا دهد.

چهار سال بيشتر نداشت كه صدام حسين در عراق به قدرت رسيد و همه‌ي ايرانيان از جمله عباس و خانواده‌ي وي را مجبور بر ترك عراق كرد و آنها به سرزميني وارد شدند كه وادي طور بود و ايمن. چرا كه در اين ديار، در سالياني نه چندان دور مردماني از تبار عاشورا ظهور كردند كه مرگ را به سُخره گرفتند و رهايي و عزت را در شهادت يافتند.

او در اوايل انقلاب با ديگر نوجوانان شهر همدوش و همصدا عليه رژيم شاه به راهپيمايي مي‌پرداخت و شور حسيني خود را با فرياد «مرگ بر شاه» و «درود بر خميني» هرچه رساتر اعلام مي‌كرد.

هفده بهار از عمرش مي‌گذشت كه با ديگر بسيجيان شهر، لباس رزم پوشيد و عاشق و دلباخته، راهي سرزمين نور گرديد، پس از آن، خدمت مقدّس سربازي خود را در جبهه‌هاي عزت و شرف شروع كرد. در آخرين وداع، دستانش چون نيلوفري عاشق برگردن پدر حلقه زد و بوسه اي بر پيشاني او نهاد تا سپاسگزار تمام زحماتش باشد و به مادر كه نگاهش را از او برنمي‌گرفت نگريست و او را به خدا سپرد و راهي سرزمين خونين «شلمچه» شد و در «عمليات كربلاي 5» تمام هستي خود را نثار وصال يار كرد.

مادرش مي‌گويد: «شب قبل از شهادت، در خواب ديدم وارد حرم امام حسين(ع) شدم. مرتب اشك مي‌ريختم و مي‌گفتم: يا حسين(ع)! عباس مرا قبول كن تا اينكه ضريح امام باز شد و من خود را روي قبر امام حسين(ع) انداختم و گريه مي‌كردم، چنان بوي مشك و عنبر همه جا را فرا گرفته بود كه از بوي خوش آن، از خواب بيدار شدم. وقتي عباسم را آوردند همان بو را احساس كردم.»

 

 

شعر شهدایی

عباس رشيدی آمده از بر دوست

چون سرو بلند آرزو بر لب جوست

پرواز نموده سنگرش رنگين است

آن يار سفر کرده شده طالب دوست

شهيد عباس رشيدی

آثار

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

اطلاعاتی در این زمینه ثبت نشده است .از طریق فرم پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان