چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e109

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e109

شادی روح شهید عزیز
صمد خسروی حقیقی
صلوات

نام و نام خانوادگي:صمد خسروي حقيقي

نام پدر:قاسم

تاريخ تولد:46/09/20

سن:19

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مركزي

عضويت:بسيج

يگان:ل 33المهدي

عمليات:كربلاي 5

مدت حضور:490 روز

شغل:محصل

تحصيلات:چهارم دبيرستان

مسئوليت:آرپي جي زن

تعداد دفعات اعزام:7

تاريخ شهادت:65/10/29

مکان شهادت:شلمچه

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:74/05/5

وصیت نامه

وصيت نامه شهيدعزيز صمد خسروي حقيقي

  «وَ لا تَحْسَبَنَّ اْلَذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اْللَّهِ اَمْواتَاً بَلْ اَحْياءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرزَقُونَ.»

              دل بر اين جهان مبند كه اين بي وفا عروس

                                                     با هيـچ كـس شـبي بـه محبـّت سحر نكرد

   روزي كـه تـو آمـدي بـه دنـيـا عـريــان   

                                                     جمعي به تو خندان و تـو بـودي گـريـان

   كـاري بكـن اي دوسـت بـه وقـت رفـتـن

                                                     جمعي به تو گـريـان و تـو باشي خندان

به نام خدا

   به نام خدايي كه نه از كسي زاده و نه كسي او را مي زايد. به نام خدايي كه انسان را آفريد و از قفس رحم آزاد كرده و به نام خداي شهيدان و به نام خدايي كه انسان آزاده را از اين قفس دنياي تنگ آزاد كرد و او را به تور خود مي برد. به نام آن‌كس كه گفت عبد من باشيد و نه هيچ كس و با سلام به يگانه منجي عالم بشريت آقا امام زمان(عج) و آن نايب برحقّش حضرت امام خميني، آن استوره‌ي مقاومت كه مانند جدّش مي فرمايد: ما نبايد زير ستم شرق و غرب باشيم و بگذاريم دين و ايمان ما را از بين ما ببرند و بايد بندگي يك نفر را بكنيم، كه او فقط رب العالمين است و بس.

با سلام به خانواده‌ي محترم شهدا، مجروحين، معلولين و با سلام به پدر و مادرم كه ما را آنچنان تربيـت كردند كه بتوانيم راه حسين و راه يزيد را از هم تشخيص بدهيم. اگرچه من سعادت آن را ندارم كه شهيد شوم ولي اگر شهيد شدم يك پيام دارم كه تمام پيام ها در آن خلاصه مي شود:

«اطيعوالله واطيعوالرسول واولي الامرمنكم»

برادران و خواهران من امام را، امام را، امام را تنها نگذاريد، جبهه‌ها را خالي نكنيد هم جبهه‌ي جنگ با صدام و هم جبهه‌ي جنگ با منافقين داخلي و يك پيام به خانواده‌ي شهدا، شما خانواده‌هاي شهدا؛ مسؤوليت بيشتري در قبال خون شهيدان داريد؛ مبادا بگذاريد كسي يا كساني پيدا شوند و خون فرزندان و برادرانمان را پايمال كنند. مبادا سستي به خود راه بدهيد كه دشمنان از اين امر خوشحال مي شوند.

و يك پيام به مردم؛ برادران من امروز جبهه‌ها احتياج به شما سلحشوران دارند، سلحشوراني كه عاشقانه به ديدار حسين مي رويد، بگوييد كه ما گفته ايم لبيك يا خميني، اي فرزند زهرا ما تو را ياري مي دهيم، زيرا كـه ياري تو ياري حسين (ع) است و يك پيام به پدر و مادرم دارم كه بعد از من بايد مقاومت كرده و امام را تنها نگذاريد، صبر كنيد و در شهادت من گريه نكنيد، بايد به حال آنان گريه كنيد كه به جبهه نمي روند و بي‌تفاوت در جامعه مي مانند و گاهي هم خواه آگاهانه و خواه غير آگاهانه، كارشكني مي كنند.

 اما برادراني كه در اداره‌ها كارمي كنيد، برادران من شما قلمي كه در دست داريد مركب آن از خون شهيدان است، يك دقيقه كار نكردن مديون آنان شويد كه مشكل مي شود از زير بار مسؤوليت بيرون رويد و يك پيام به برادران عضو پايگاه، چون قبلاً من خودم، اگر خدا قبول كند يك نفر عضو پايگاه بوده‌ام، برادران؛ مساجد را خالي نكنيد كه مسجد يك سنگر است. دعاي توسل را برگزار كرده و براي من حقير هم دعا كنيد. ضمناًجنازه‌ي مرا در محل پايگاه گذاشته و حدود ده دقيقه بالاي سر من حسين، حسين بگوييد و مجلس ختم و چهلم و ساليون  ]سال[ من هم در پايگاه سيدالشهدا (ع) برگزار شود. امام را، امام را،تنها نگذاريد.

 

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار.

عمر امام مستدام باد. مقصد كربلا. والسلام

                                                                                                                   من الله التوفيق

 

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز صمد خسروي حقيقي

نام پدر: قاسم                      محل و تاريخ تولد: استهبان 1346

سن: 19 سال                        تحصيلات: چهارم دبيرستان

شغل: محصّل                       وضعيت تأهل: مجرّد                     

ارگان اعزام كننده: بسيج       تاريخ اولين اعزام: 15/8/61                   

مسؤوليت: آرپي جي زن        حضور در جبهه: 490 روز

تاريخ شهادت: 29/10/65        محل دفن: استهبان 5/5/74

 

      «صمد» دومين كبوتر سپيد بال خانواده است كه چون برادرش «عباس»، قفس تنگ دنيا را شكست و به دنبال او به پرواز درآمد.

     در خانواده‌اي كه سرشار بود از عشق اهل بيت(ع) چشم به جهان گشود. دوران كودكي «صمد» در آرامش و سكوت گذشت. چون به هفتمين سال زندگي رسيد، با چهره‌اي شاد و بشّاش پا به مدرسه نهاد و در كلاس درس حاضر گشت. وي فردي دلسوز و مهربان بود و چنانچه مشاهده مي‌كرد كه دوستانش در اشتباه هستند، آن‌ها را با خود به خانه مي‌آورد، از داستان‌هاي قرآن برايشان مي‌خواند و با دليل و منطق آنها را راهنمايي مي‌كرد. داراي اخلاقي خوب و حسنه بود. در فعّاليتهاي سياسي ـ اجتماعي شركت داشت؛ بخصوص در نماز جمعه و جماعت. بسيج را خانه‌ي خود مي‌دانست و بيشتر اوقات خود را در آنجا مي‌گذراند. اهل كتاب بود و به آثار شهيد دستغيب علاقه داشت.

       «صمد» سرگرم تحصيل بود، كه برادرش ـ عباس ـ در پيكار با نامردان به شهادت رسيد. سراسر وجودش از شعله‌ي ايمان و اطاعت از امام زبانه مي‌كشيد. مصمّم گشت كه اسلحه‌ي به خاك افتاده برادر را به دوش گيرد. خود را به جبهه رسانيد و دل طوفان زده‌اش را به تلاطم امواج سپرد. مادرش مي‌گويد: «وقتي كه او به جبهه رفت، بسيار بي‌تاب شدم. پدرش را مجبور ساختم كه به جبهه برود و او را به خانه برگرداند. پس از سه روز كه صمد آمد ساكش را به گوشه‌اي انداخت و با ناراحتي رو به من كرد و گفت: چرا پدر را مجبور كردي؟ مگر نمي‌داني كه پير هست و توانايي ندارد؟ سپس كتاب گناهان كبيره را برداشت، برايم خواند و اشك ريخت. بعد از آن فهميدم كه ديگر صمد از آن ما نيست و لياقت شهادت دارد.»

      پس از آن، هرگاه كه امتحان داشت به مرخصي مي‌آمد. آن‌قدر با جبهه مأنوس شده بود كه شهر برايش غريب بود. به خانواده‌ي شهدا سري مي‌زد و به گلزار شهدا نيز همچنين. بارها به جبهه اعزام شد و روزهاي مديدي چون دوستي باوفا، كنار جبهه ماند. شب هنگام، چون زمين در بستر عافيت به خواب مي‌رفت از براي نماز شب برمي‌خاست. او در انجام همه فرايض ديني كوشا بود به خصوص در خواندن قرآن.

       در «عمليات كربلاي 4» دوستانش به شهادت رسيده بودند و او در فراق آنها بسيار اشك مي‌ريخت تا بالاخره خود نيز در «عمليات كربلاي 5» به جنگ دشمن رفت. سينه شب را دريد و بر ظلمت يورش برد. خنجر خصم را به جان خريد و دل لبريز از فراقش را با اولين صبح وصال پيوند زد.

 

پيكر «صمد» سالهاي زيادي، خزان غربت را به نظاره نشست تا اينكه پس از نُه سال، به شهر بازگشت.

 

شعر شهدایی

با خسروی حقيقی از خون گويم

حالات شهيد عشق را چون گويم

پيمان قرار بسته تا خانة دوست

با اشک قلم ز دشت گلگون گويم

شهيدصمدخسروی حقيقی

آثار

 

 

 

 

 

 

فیلم و مستند

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان