چند لحظه صبر نمایید همانا که خداوند با صابران است...

e1

پوینده راه شهدا سلام،شما میبایست وارد یا ثبت نام سایت شوید تا از اطلاعات شهدای عزیز استفاده نمایید

در صورت مغایرت اطلاعات شهید ، مراتب را از طریق فرم پایین صفحه اعلام فرمایید باسپاس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
e1

شادی روح شهید عزیز
اسماعیل آبدار
صلوات

نام و نام خانوادگي:اسماعيل آبدار

نام پدر:علي

تاريخ تولد:1337/00/00

سن:28

استان:فارس

شهرستان:استهبان

بخش:مرکزي

عضويت:بسيج

يگان:لشکر35 امام حسن

عمليات:مسلم ابن عقيل

مدت حضور:240 روز

شغل:کارمند

تحصيلات:فوق ديپلم

مسئوليت:*****

تعداد دفعات اعزام:1

تاريخ شهادت:65/10/04

مکان شهادت:خرمشهر

نحوه ي شهادت:جراحات وارده

تاريخ دفن:74/04/13

وصیت نامه

وصيت نامه شهيد عزيز اسماعيل آبدار

         به نام خداوند رحمان و رحيم و به نام خداوند بخشنده‌ي مهربان و به نام خداوند آفريننده‌ي هر دو جهان و صاحب روز جزا و فريادرس مظلومان و ستم ديدگان و با درود و سلام به پيشگاه مقدّس بزرگ ناجي بشريّت حضرت ولي عصر امام زمان(عج) و نايب بر حقّش حضرت امام، رهبر عظيم الشأن انقلاب و ياور مستضعفان جهان. خدايا اين لطف و رحمت تو بود كه اعطاي رهبري عالم و شجاع و بيدار، ما را از منجلاب فساد و تباهي و از گمراهي و سقوط و از ظلمت نجات دادي و ما را عزّت و شرف و سربلندي و قدرت و شجاعت بخشيدي و اينك اين امت مسلمان و متّقي برآنند تا با ياري دادن به نايب امام زمانشان و رهبر عزيزشان در تمام مراحل شكر اين نعمت را به جاي آورند. خدايا منِ عاجز و ناتوان را ياري ده كه همگام و هم صدا با اين ملّت مسلمان نداي رهبر عزيز و حسين زمانم را لبيك گويم و با تنها قطره‌ي خونم و با جان ناچيزم شكر اين همه نعمت تو را به جاي آورم، خدايا چنان كن سرانجام كار كه تو خشنود باشي و ما رستگار.

 

ازخيــل دلاوران گسســتن نتــوان

اين اسـت پيـام خـون يـاران شهيد

 

بـا روح خـدا عـهد شكسـن نتـوان جنگ است برادران، نشستتن نتوان

 

و شما اي پدر و مادر و اي خواهر و برادر و اي همسر و فرزندم اين رهبر و اين انقلاب يك نعمت بزرگ الهي است كه خداوند به اين امت مسلمان ارزاني داشته و برماست كه با تمام قدرت و توان شكر اين نعمت بزرگ را به جاي آوريم و از خداوند رحمان و رحيم بخواهيم كـه ما را ثابـت قدم و استـوار بدارد تا بتوا نيم همگام با حسين زمانمان قـدم برداريم كه در غيـر اين صورت، مستوجب عذاب الهي هستيم و به خشم خدا گرفتار مي شويم و لبيك گـفتن به نداي رهبر عزيز و كبير انقلاب رستگاري و نجات از عذاب الهي است.

در پايان از شما تمنّا دارم كه اولاً مرا حلال كنيد و برايم دعا كنيد تا شايد خداوند رحمان و رحيم مرا ببخشد و بيامرزد و ثانياً خواهشمندم از تنها يادگار من   به خوبي نگهداري كنيد و در تربيت او نيز بكوشيد و من او را اول به خداي بزرگ و سپس به شما مي سپارم. تنها آرزوي من خوب و صحيح تربيت شدن اوست. در پايان چند نكته ايست كه لازم دانستم تذكر دهم؛

1ـ از همه‌ي شما حلال بودي مي طلبم و از شما مي خواهم كه از همه‌ي دوستان و آشنايان و قومان و خويشان برايم حلالي بطلبيد.

2ـ در صورتي كه برايتان دچار زحمت و مشكل نباشد برايم سه ماه نماز و روزه بخريد.

3ـ اينجانب مبلغي از اموال همسرم را تصرّف كرده‌ام، خواهشمندم به ايشان پرداخت شود و هر مبلغي كه خودشان گفتند صحيح است و رضايت ايشان را حاصل كنيد.

4ـ از همسرم مي خواهم كه بعد از من زندگي خود را به خوبي ادامه دهند تا خداوند از شما راضي شود و مي توانيد در اين رابطه، فرزندم را به مادرم بسپاريد كه خداي ناكرده شما هم دچار رنج و زحمت نشويد.

5ـ از مـادرم خواهش مي‌كـنم كه هر چند برايتان سخت و مشكل اسـت و  باعث رنج و زحمت برايتان مي‌باشد فرزندم را رها نكنيد و هرگونه كه صلاح مي‌دانيد با همسرم در مورد زندگي فرزندم تصميم بگيريد. خداوند شما را اجر خير و نيكو دهد.

6- از برادرم ابراهيم مي خواهم كه در مورد كليه‌ي مسايل دخالت كنند و آنچه را كه خود صلاح مي دانند عمل كنند. خشنودي خداوند را در نظر بگيريد.

7- كليه‌ي حساب‌هايي كه با ابراهيم داريم در دفتري صد برگ جلد پلاستيك قهوه‌اي رنگ نوشته شده است.

8- از شما تقاضا دارم كه بعد از چهل روز خواهرم را وادار كنيد تا زندگي مشترك خودشان را آغاز كنند راضي نيستم كه بيش از آن عقب بيندازيد.

و السلام عليكم و رحمه الله و بر كاته

اسماعيل آبدار

زندگی نامه

يادنامه‌اي از شهيد عزيز اسماعيل آبدار

نام پدر: علي                      محل و تاريخ تولد: استهبان 1337

سن: 28 سال                      تحصيلات: فوق ديپلم

شغل: كارمند                      وضعيت تأهل: متأهل، يك فرزند              

ارگان اعزام كننده: بسيج     تاريخ اولين اعزام: 4/1/65                

دفعات اعزام: يك بار           حضور در جبهه: 240 روز

تاريخ شهادت: 4/9/65       محل دفن: استهبان 13/4/76

اسماعيل‌وار قدم به وادي محبّت گذاشت و سر را به شمشير هديه داد؛ او كه براي پيماني ناگسستني پا به مناي عشق گذاشته بود…

در يك روز داغ تابستان، شهر ميزبان كودكي گشت كه با آمدنش خنكاي نسيم را ميهمان خانه نمود. «اسماعيل» دوران طفوليت خود را در زادگاهش گذراند و پس از آن، همراه با خانواده به شيراز هجرت كرد. او آفتابي‌ترين روزهاي زندگي خود را با عشق خدا و نام ائمه(ع) پرطراوت ساخت و به استقبال آينده رفت. با ورود به مدرسه، با دلي مشتاقِ فراگيري در محضر استاد نشست. در حين تحصيل، بار ديگر از شيراز به اصفهان هجرت كرد، «اسماعيل» با پشت سر گذاشتن دوران مختلف تحصيل، موفق به كسب ديپلم گشت و سپس در آزمون دانشگاه شركت نمود و حاصل زحمات خود را هنگامي كه در رشته‌ي مهندسي راه و ساختمان قبول گشت به نظاره نشست.

دوره‌ي پربار جواني وي با طغيان مردم عليه حكومت خودكامه‌ي پهلوي همراه شد و او چون هزاران پاكباخته ديگر در جهت بر پايي نظام اسلامي از هيچ كوششي دريغ نداشت. علاقه‌اي وافر به امام خميني(ره) داشت و پس از پيروزي انقلاب اسلامي براي برقراري امنيّت، شب تا به صبح در كوچه و خيابان به نگهباني مي‌پرداخت.

وي پس از آنكه دانشگاه را به پايان رساند در مسؤوليتهاي مختلفي از جمله: سرپرستي گازكشي كاشان، خميني شهر، راهسازي، پل سازي و كمك به زلزله زدگان طبس خدمات فراواني نمود.

با شروع جنگ تحميلي، فصلي سبز بر زندگي او گشوده شد. او از نخستين روزهاي جنگ به جبهه شتافت و عاشقانه قدم در راهي نهاد كه اميد وصال در آن جلوه‌گر بود. مدتهاي زيادي در جبهه بود و در «عمليات محرّم» از ناحيه‌ي پا به شدت مجروح گشت، به طوري كه به تشخيص پزشكان بايد پايش را قطع مي‌كردند اما به صورت  معجزه آسايي حالش بهبود يافت، ولي به علت آسيب ديدگي شديد، مدت زيادي از رفتن به جبهه محروم شد و در اين راه در ماند و خسته دل گشت؛ اما دست از دامن عشق برنداشت. در مدت زماني كه بين او و جبهه جدايي افتاده بود، ازدواج كرد و پيوندي سبز با همسرش بست. او مراسم ازدواج را با صداي تكبير و صلوات آذين نمود و خيلي ساده برگزار كرد. با وجود اينكه تشكيل خانواده داده بود اما براي رفتن به جبهه دلش بيقرارتر از آن بود كه بتواند در خانه بماند؛ به همين دليل دوباره راهي شد و خود را به كربلاي ايران رساند و در «عمليات كربلاي 4» شركت نمود. در بحبوحه‌ي «عمليات كربلاي4» در حاليكه عدّه اي از غواصان را فرماندهي مي‌كرد، چون كويري در حسرت آب خود را به امواج خروشان اروندرود سپرد و جان را به آستان حضرت عشق هديه كرد و خانواده‌اش يازده خزان در برگ‌ريزان جدايي، چشم به راه قطعه‌اي از پيكرش ماندند.

 

 

 

شعر شهدایی

آبدار چو پروانه بی پر شده است

با عشق علی(ع) درون سنگر شده است

قربانی راه حق شده از جان بگذشت

آن گمشده گل به رنگ احمر شده است

شهيد اسماعيل آبدار

آثار

 

 

 

فیلم و مستند

پوستر شهید

درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

کاربر گرامی چنانچه به این شهید عزیز علاقه مند هستید میتوانید به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید

ورود سریع به سامانه

ثبت نام سریع در سامانه

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

 

پایگاه اطلاع رسانی شهدای استهبان(زیرمجموعه سایت میقات نور)  اواسط آذر ماه 99 توانست قدم به قدم و با صبر و حوصله آمار دقیق و شفاف شهدای شهرستان قرآنی استهبان را با قابلیت جستجوی گسترده و بازبینی ، ویرایش و جداسازی آثار،زندگی نامه،وصیت نامه،تصاویر رزمندگان اسلام،فیلم مصاحبه ،چند بیت شعر این 415 شهید را بارگذاری نموده،بنحوی که در حال حاضر همگان می توانند علاوه بر مشاهده اطلاعات شهید موردنظر،اطلاعات ارزشمند خود را برایمان ارسال تا در معرض دید و نظر همگان قرار دهیم.

اینجانب از این فرصت استفاده می نمایم و ضمن تبریک بخاطر طراحی جدید و سرعت بالا و امکانات فوق العاده برای دسترسی عموم و بارگذاری حجم عظیمی از آثار شهدا و جذابیت سایت ،مجددا و خاضعانه باز هم تقاضا نمایم،هر گونه خاطرات و اسناد و مدارکی از این دلاور مردان مخلص که در سخت ترین شرایط،مظلومانه فدای ما و نسل های آینده شدند از طریق فرم ارسال اطلاعات شهدا، به هر شکل ممکن به دست ما برسانند تا در این سایت پرارزش در معرض دید عموم قرار دهیم،مخصوصا خاطرات ناگفته و جذاب برای جوانان مشتاق فرهنگ ایثار و شهادت.

از همه سازمان هایی که اسناد و مدارکی برای انتشار دارند یا عکس،فیلم و صوت مرتبط با شهدای استهبان در اختیار دارند برای استفاده مشتاقان برایمان ارسال نمایند زیرا تنها مرکزی که توانسته است آثار تمام  شهدای استهبان را بادقت کامل در معرض دید همگان قرار دهد همین پایگاه می باشد.

و لازم به این نکته میباشد که تمام هزینه های این سایت شخصی میباشد  و هیچ ارگان و سازمانی دخالت در هزینه این سایت نداشته اند و لذا دوستانی که تمایل دارند می توانند در قسمت حمایت مالی از 1000 تومان تا… به این سایت کمک نمایند.

طراح و مدیر وبسایت 

حسن حیدریان